• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • چرا روز جهانی زن شکل گرفت؟ زنان همچنان در کشاکش نابرابری جنسیتی

  بیش از یک قرن است که روز جهانی زن توجه همگانی را به مصائب و مشکلات و دستاوردهای زنان جلب می کند. هم اکنون اما 15 سال دیگری پیش رو است که قرار است اهداف برابری جنسیتی در سطح جهانی دنبال شود. با طرح «جهان برابر تا سال2030 » که مورد حمایت سازمان ملل است، بیش از 40 کشور روز جهانی زن را گرامی داشته اند. موضوع مهم این است که چطور می توان این طرح را به صورت عملی طی سال های آتی پیاده کرد. توانمندسازی زنان در این طرح به عنوان محور توسعه پایدار معرفی می گردد. با این وجود ایده برابری خواهی جنسیتی بیش از یک قرن سابقه دارد و دلایل بی شماری منجر به شکل گیری روز جهانی زن شده است.

  چرا روز جهانی زن شکل گرفت؟

  زنان همچنان در کشاکش نابرابری جنسیتی

  منبع: ایندیپندنت / ترجمه: تحریریه دیپلماسی ایرانی ـ 09.03.2016

  در حال حاضر تنها یک پنجم کرسی‌های پارلمانی در اختیار زنان است و تنها ۱۹ نفر از ۱۹۶ روسای دولت در کشورهای مختلف را زنان تشکیل می‌دهند.

  بیش از یک قرن است که روز جهانی زن توجه همگانی را به مصائب و مشکلات و دستاوردهای زنان جلب می کند. هم اکنون اما 15 سال دیگری پیش رو است که قرار است اهداف برابری جنسیتی در سطح جهانی دنبال شود. با طرح «جهان برابر تا سال2030 » که مورد حمایت سازمان ملل است، بیش از 40 کشور روز جهانی زن را گرامی داشته اند.

  موضوع مهم این است که چطور می توان این طرح را به صورت عملی طی سال های آتی پیاده کرد. توانمندسازی زنان در این طرح به عنوان محور توسعه پایدار معرفی می گردد. با این وجود ایده برابری خواهی جنسیتی بیش از یک قرن سابقه دارد و دلایل بی شماری منجر به شکل گیری روز جهانی زن شده است.

  چه زمانی روز جهانی زن برای اولین بار بنیان گذارده شد؟

  سوسیالیست ها برای اولین بار ایده حمایت از گسترش حق رای زنان در روزی مشخص را برای نشان دادن سهم قابل توجه آنها در جامعه مطرح کردند. روز جهانی زنان برای اولین بار از سوی کلارا زتکین، سوسیالیست و نظریه پرداز آلمانی به همراه 100 نماینده از 17 کشور در مارس 1911 سازماندهی شد. این اتفاق از سوی بیش از یک میلیون نفر در اتریش، آلمان، دانمارک و سوئیس مورد توجه قرار گرفت و منجر به شکل گیری صدها تظاهرات در امپراتوری اتریش – مجارستان آن زمان شد.

  چرا این روز شکل گرفت؟

  در ابتدا هدف از نام گذاری 8 مارس به عنوان روز جهانی زن کسب حق رای برای تمامی زنان، حق تصدی سمت های دولتی و برخوردای از حقوق اشتغال برابر با مردان بود.

  در حال حاضر تنها یک پنجم کرسی های پارلمانی در اختیار زنان است و تنها 19 تن از 196 روسای دولت در کشورهای مختلف را زنان تشکیل می دهند. در طی این بیست سال تنها 7 نفر به تعداد زنانی که در راس قوه مجریه کشورهای مختلف قرار گرفته اند، اضافه شده است و این نشان می دهد که هنوز اقدامات بسیاری باید صورت بگیرد.

  تعداد زنان حاضر در کابینه کشورهای مختلف در بازه 1994 تا 2014 نزدیک به 17 درصد افزایش یافته است. با این وجود، تعداد زنان وزیر هنوز در مقایسه با مردان کم است.

  تمرکز روز جهانی زنان در سال جاری به روی چه موضوعی است؟

  سازمان ملل برای اولین بار در سال 1975 روز جهانی زن را گرامی داشته و از آن زمان تاکنون هر سال به روی وضعیت زنان در قسمت های مختلف جهان تمرکز می کند.

  طرح جهان برابر تا 2030 که قصد دارد اهداف مغفول هزاره در زمینه توسعه را دنبال کند، هدفی مستقل برای توانمندسازی زنان به عنوان ابزاری برای حل ناکارآمدی های اقتصادی، فقر جهان گستر و ازدیاد جمعیت جهانی ارائه کرده است. این طرح همچنین دستاوردهای زنان در طول تاریخ را مورد ستایش قرار می دهد.

  آیا هنوز به این روز نیاز است؟

  علاوه بر اهدافی که از دیرباز برای شکل دهی به این روز وجود داشته، هشدارهای جدی در مورد سوء استفاده از زنان وجود دارد. تخمین ها نشان می دهد که 120 میلیون نفراز جمعیت زنان زیر 20 سال – نزدیک به 10 درصد این جمعیت – به طرق مختلف مورد تعرض جنسی قرار گرفته اند. این در حالی است که گزارش موارد تعرض جنسی و درخواست پیگرد قانونی در بسیاری از موارد صورت نمی گیرد. بیش از یک سوم زنان در سراسر جهان در طول زندگی خود خشونت فیزیکی یا جنسی را تجربه کرده اند.

  در حال حاضر بنا به آمار ارائه شده از سوی نشست اقتصاد جهانی، نزدیک به 250 میلیون زن نسبت به یک دهه گذشته شاغل هستند، در حالی که درآمد آنها با درآمد مردان در 2006 برابری می کند. جالب آن که تنها یک دهم از زنان شاغل متاهل درآمد خود را آزادانه خرج می کنند.

  نظر سازمان ملل در مورد روز جهانی زن چیست؟

  بان کی مون اعلام کرده که شخصا کمپینی برای ارتقای موقعیت زنان و تضمین حضور آنها در مجالس پارلمانی تشکیل داده است.

  به گفته بان کی مون: «در حال حاضر بسیاری از مفروضات و تعصب های بی جا در حال از میان رفتن هستند و زنان می توانند در زمینه ها مختلف پیشرفت کنند.»

  زنان تاثیرگذار جهان معاصر چه کسانی هستند؟

  1- آنگلا مرکل: صدراعظم آلمان برای پنجمین سال متوالی و برای دهمین بار عنوان تاثیرگذارترین زن جهان را در لیست فوربس به خود اختصاص داد.

  2- هیلاری کلینتون: این امکان وجود دارد که کلینتون در 2016 رئیس جمهور آمریکا، قدرتمندترین کشور دنیا شود. وی همیشه در لیست زنان تاثیرگذار از دید مجله فوربس وجود داشته است.

  3- ملیندا گیتس: وی بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس را در سال 2000 تاسیس کرد. کمک های بشردوستانه این بنیاد با رسیدن به سقف 3.9 میلیارد دلار گوی سبقت را از دیگر خیریه ها گرفته است.

  4- جانت یلن: وی مدیر فدرال رزرو آمریکا است. رسیدن وی به این سمت در سال 2014 تحولی تاریخی محسوب می شد.

  5- مری بارا: وی مدیر عامل جنرال موتورز است. بارا اولین مدیرعامل زن در این شرکت بزرگ است.

  6- کریستینا لاگارد، مدیر اجرائی صندوق بین المللی پول: وی در دوران حضور خود در صندوق بین المللی از افزایش حضور زنان در بازار کار حمایت کرد.

  7- دیلما روسف : رئیس جمهور برزیل که در سال2010 به عنوان اولین رئیس جمهور زن برزیل انتخاب شد.

  8- شریل سندبرگ، مدیر ارشد فیس بوک: وی نقشی قابل توجه در گسترش شبکه های اجتماعی و افزایش درآمد با استفاده از شبکه های دیجیتالی داشته است.

  9- سوزان وجسیسکی: عضو هیات مدیره یوتیوب

  10- میشل اوباما، بانوی اول آمریکا: وی بر موضوعاتی همچون توجه به خانواده های نظامیان و ایجاد توازن میان حرفه و خانواده برای زنان شاغل تمرکز دارد.

  11- پارک گئون های: وی اولین رئیس جمهور زن در کره جنوبی است. کره جنوبی در جهان توسعه یافته از بیشترین سطح نابرابری جنسیتی رنج می برد.

  12- اپرا وینفری: تهیه کننده، بازیگر و مجری

  13- جینی رومتی: مدیر عامل شرکت ای.بی.ام.

  14- مگ ویتمن: مدیرعامل شرکت هیلوت-پاکارد

  15- ایندرا نویی: رئیس هیات مدیره و مدیر اجرائی شرکت پپسی

  منبع: ایندیپندنت / ترجمه: تحریریه دیپلماسی ایرانی / 25

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  آرشیو موضوع : تحقیق و پژوهش

  مطالب مرتبط :

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2021 ايران قلم. محفوظ است.