• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • نگاهی به گزینه‌‌های اجتناب از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

  هنوز ۲۴ ساعت از اعلام نتایج همه‌پرسی و پیروزی مخالفان اتحادیه اروپا نگذشته بود که نمایندگان شاخص این جبهه وعده‌های اصلی خود را پس گرفتند. جبهه مخالفان اتحادیه اروپا ادعا کرده بود که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، هفته‌ای ۳۵۰ میلیون پوند، به جای آن‌که به صندوق اتحادیه اروپا در بروکسل ریخته‌شود، به صندوق سیستم بیمه درمانی کشور NHS واریز خواهد شد. این مهم‌ترین وعده‌ی کارزار موسوم به “خروج” بود که حتا شعارهای آن را بر روی اتوبوس‌ها می‌نوشتند و در شهرها می‌چرخاندند. نیجل فریجی پس از همه‌پرسی چندان در انظار عمومی و در برابر دوربین رسانه‌‌ها ظاهر نمی‌شود تا به پرسش‌ها و وعده‌ها پاسخ گوید فقط چند ساعت پس از اعلام نتایج همه‌پرسی بود که سیاستمدار پوپولیست و راست‌گرا، نیجل فریج اعلام کرد، او نمی‌تواند تضمین کند که پول بیشتری به صندوق درمانی کشور وارد شود و رقم ۳۵۰ میلیون پوند غلط بوده است: نیمی از این پول که به اتحادیه اروپا واریز می‌شود، به صورت تخفیف و سوبسید بار دیگر به بریتانیا بازمی‌گردد. اما نیجل فریج که رهبر حزب استقلال بریتانیاست، این قسمت از اطلاعات را از مردم دریغ کرده بود.

  نگاهی به گزینه‌‌های اجتناب از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

  دویجه وله ـ 27.06.2016

  بیش از سه میلیون شهروند بریتانیا تکرار همه‌پرسی را می‌خواهند و بسیاری پشیمان‌اند که رأی به خروج از اتحادیه اروپا داده‌اند. با کدام راهکارهای احتمالی می‌توان نتایج همه‌پرسی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را دور زد.

  اسکاتلندی‌ها خشمگین‌اند، اتحادیه اروپا عصبانی است، بسیاری از بریتانیایی‌ها در نتایج همه‌پرسی و پیامدهای سنگین آن ماتم گرفته‌اند و ابراز پشیمانی می‌کنند.

  چند روز پس از برگزاری همه‌پرسی، شوک و نگرانی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیامدهای سنگین آن به تدریج بر بسیاری از شهروندان این کشور مستولی می‌شود. به نظر می‌آید با این شوک، جامعه از فضای احساسی به فضای عقلانی بازمی‌گردد.

  سیاستمداران بریتانیا، از جمله دیوید کامرون، نخست‌وزیر این کشور، تصمیمی به این پراهمیت و سرنوشت‌ساز را به توده‌های مردم سپردند تا برخلاف تمام داده‌های اقتصادی، و نظر کارشناسان اقتصادی و سیاسی، رأی به خروج از اتحادیه اروپا بدهند.

  سیاستمداران بریتانیا با کارزاری که برای یک همه‌پرسی ایجاد کردند، صحنه‌ای برای عوام‌گرایی راست‌گرایانی چون نایجل فریج، رهبر حزب استقلال بریتانیا و بوریس جانسون، شهردار پیشین لندن فراهم آوردند تا با شعارهای سطحی خود، احساسات مردم را علیه اتحادیه اروپا برانگیزند. این عوام‌گرایان وعده‌هایی به مردم بریتانیا دادند که کوتاه پس از اعلام نتایج همه‌پرسی آن را پس گرفتند.

  بیشتر بخوانید: تاکید سران اتحادیه اروپا بر خروج هر چه سریع‌تر بریتانیا

  برخی نظرات مردم پشیمان و خشمگین

  خانم کربی مک‌دید ۴۸ ساله از منطقه دیگنهم لندن می‌گوید نسبت به دیوید کامرون خشمگین است. او معتقد است همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا “کار آن بالایی‌ها” بود و می‌گوید: «کامرون سال‌های سال با اتحادیه اروپا درافتاد، بعد حالا به ما می‌گوید ما باید حتما در اتحادیه اروپا بمانند وگرنه همه چیز فرومی‌پاشد.»

  بسیاری بریتانیایی‌ها بهت‌زده مانده‌اند. ربکا هال ۴۷ ساله از لندن می‌گوید: «من را ترس برداشته است.» او می‌گوید که فردی سیاسی اصلا نیست و “فکر می‌‌کردم همه چیز درست خواهد شد”.

  دَن اوماهونی، ایرلندی ۸۰ ساله به هنگام خواندن روزنامه می‌گوید: «۶۲ سال است در انگلستان زندگی می‌کنم، اما کاری که امروز کرده‌اند، اصلا برایم قابل درک نیست.»

  شمار زیادی در شبکه‌های اجتماعی ابراز پشیمانی کرده‌اند و گفته‌ا‌ند از روی بی‌فکری و سهل‌انگاری رأی به خروج داده‌اند، ولی تصورش را نمی‌کرده‌اند که رأی آن‌ها تا این اندازه می‌توانسته سرنوشت‌ساز باشد.

  واقعیت این است که اگر ۶۳۵ هزار نفر رأی به ماندن در اتحادیه اروپا می‌دادند، نتایج به پیروزی خروج از اتحادیه اروپا منجر نمی‌شد.

  گفته می‌شود در روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی و ماشین‌های جستجوگر بیشترین واژه‌‌ای که در سطح بریتانیا جستجو می‌شود عبارت است از: “اتحادیه اروپا چیست”

  تا پیش از ظهر یکشنبه ۲۶ ژوئن (۶ تیر) بیش از ۳ میلیون درخواستی را برای تکرار رفراندوم امضا کرده‌اند و گفته می‌شود که گرایش رو به افزایش است.

  پارلمان بریتانیا موظف است درخواست‌هایی با ۱۰۰هزار امضا به بالا را مورد بررسی قرار دهد و به طور معمول درخواست‌ها به ندرت به ۲۰۰هزار امضا می‌رسند. حتا طومار درخواست ممنوعیت ورود دونالد ترامپ به خاک بریتانیا به کمتر از ۶۰۰هزار امضا رسیده بود.

  بیشتر بخوانید: آنگلا مرکل: بریتانیا شریک نزدیک اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند

  تظاهرات اعتراضی طرفداران اتحادیه اروپا در لندن تظاهرات اعتراضی طرفداران اتحادیه اروپا در لندن

  راه‌های احتمالی جلوگیری از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

  به گزارش اشپیگل آنلاین، این احتمال که با تکرار همه‌پرسی بتوان مانع از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شد، امکانی است بسیار ضعیف، اما این امکان وجود دارد. زیرا صرف‌نظر از طومار بالای سه میلیون امضا، دلایل دیگری نیز برای لغو نتایج این همه‌پرسی وجود دارد:

  دلیل نخست: نتایج یک همه‌پرسی الزام‌آور نیست

  نتایج یک همه‌پرسی برای پارلمان و دولت تنها از خصلت مشورتی برخوردار است. دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در آغاز تأکید کرده بود که در صورت رأی مثبت اکثریت به خروج از اتحادیه اروپا، آن را به سرعت عملی خواهد کرد.

  اما پس از همه‌پرسی کامرون اعلام کرد در ماه اکتبر از مقام خود کناره‌گیری می‌کند و گام تعیین‌کننده‌ی ارسال درخواست رسمی به اتحادیه اروپا برای خروج بریتانیا از این اتحادیه (بر اساس ماده ۵۰ قرارداد اتحادیه اروپا) را به جانشین آینده خود واگذار خواهد کرد.

  در این میان در پارلمان نیز خواسته‌هایی مطرح می‌‌شود که می‌گویند نتیجه این همه‌پرسی را اجرایی نکنیم. دیوید لامی، نماینده حزب کارگر بریتانیا به روزنامه گاردین می‌گوید: «بیدار شوید! ما مجبور نیستیم از این همه‌پرسی پیروی کنیم. این دیوانگی را می‌توانیم متوقف کنیم و با یک رأی‌گیری در پارلمان می‌توان به این کابوس پایان داد.»

  حتا به نظر می‌آید مخالفان سیاسی حزب کارگر نیز دچار تردید شده‌اند. لیام فاکس، از حزب محافظه‌کار می‌گوید گام‌های ضروری برای اجرای ماده ۵۰ را می‌توان به تعویق انداخت.

  این نماینده محافظه‌کار می‌گوید: «پیش از برگزاری همه‌پرسی حرف‌های زیادی زده شد، که شاید درباره آن‌ها باید بیشتر فکر می‌کردیم.» ازجمله این “حرف‌ها” مطرح شدن و بایسته بودن ماده ۵۰ قرارداد اتحادیه اروپاست که نگرانی نه فقط مردم، بلکه بیشتر نگرانی سیاستمداران و اقتصاددانان را فراهم آورده و آن‌ها را به سرگیجه دچار کرده است.

  بیشتر بخوانید: چشم‌انداز اعتبار مالی بریتانیا “متزلزل” شد

  دلیل دوم: وعده‌های دروغین جبهه طرفداران خروج از اتحادیه اروپا

  هنوز ۲۴ ساعت از اعلام نتایج همه‌پرسی و پیروزی مخالفان اتحادیه اروپا نگذشته بود که نمایندگان شاخص این جبهه وعده‌های اصلی خود را پس گرفتند.

  جبهه مخالفان اتحادیه اروپا ادعا کرده بود که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، هفته‌ای ۳۵۰ میلیون پوند، به جای آن‌که به صندوق اتحادیه اروپا در بروکسل ریخته‌شود، به صندوق سیستم بیمه درمانی کشور NHS واریز خواهد شد.

  این مهم‌ترین وعده‌ی کارزار موسوم به “خروج” بود که حتا شعارهای آن را بر روی اتوبوس‌ها می‌نوشتند و در شهرها می‌چرخاندند.

  نیجل فریجی پس از همه‌پرسی چندان در انظار عمومی و در برابر دوربین رسانه‌‌ها ظاهر نمی‌شود تا به پرسش‌ها و وعده‌ها پاسخ گوید نیجل فریجی پس از همه‌پرسی چندان در انظار عمومی و در برابر دوربین رسانه‌‌ها ظاهر نمی‌شود تا به پرسش‌ها و وعده‌ها پاسخ گوید

  فقط چند ساعت پس از اعلام نتایج همه‌پرسی بود که سیاستمدار پوپولیست و راست‌گرا، نیجل فریج اعلام کرد، او نمی‌تواند تضمین کند که پول بیشتری به صندوق درمانی کشور وارد شود و رقم ۳۵۰ میلیون پوند غلط بوده است: نیمی از این پول که به اتحادیه اروپا واریز می‌شود، به صورت تخفیف و سوبسید بار دیگر به بریتانیا بازمی‌گردد. اما نیجل فریج که رهبر حزب استقلال بریتانیاست، این قسمت از اطلاعات را از مردم دریغ کرده بود.

  سیاستمداران جبهه خروج از اتحادیه اروپا از دومین وعده کانونی خود نیز عقب‌نشینی کردند. آن‌ها می‌گفتند از شمار مهاجرانی‌که برای کار و زندگی از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به وارد بریتانیا می‌شوند، خواهیم کاست.

  دانیل هانن، نماینده حزب محافظه‌کار به بی‌بی‌سی می‌گوید: «اگر مردم فکر کرده‌اند که رفته‌اند رأی داده‌اند و از فردای آن روز دیگر مهاجری از اتحادیه نخواهیم داشت، سخت دچار اشتباه شده‌اند.» زیرا بریتانیا در صورت جدایی هم رابطه‌ی خود را با شبکه اقتصادی اتحادیه اروپا حفظ خواهد کرد و باید همچنان بپذیرد که از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیروی کار وارد بریتانیا شود.

  دلیل سوم: خطر فروپاشی امپراتوری سلطنتی متحد بریتانیا

  خطر فروپاشی سلطه و نفوذ امپراتوری سلطنتی بریتانیا نیز با این همه‌پرسی شواهد خود را بروز داد.

  تنها چند ساعت پس از اعلام نتایج همه‌پرسی نیکلا استرجن، نخست‌وزیر اسکاتلند اعلام کرد که تکرار همه‌پرسی برای جدایی اسکاتلند از بریتانیا را تدارک خواهد دید.

  بیشتر بخوانید: “مردم اسکاتلند خواهان رفراندوم هستند”

  نیکلا استرجن، نخست‌وزیر اسکاتلند نیکلا استرجن، نخست‌وزیر اسکاتلند

  در همه‌پرسی اخیر حدود دو سوم شهروندان اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اروپا رأی دادند. حال استرجن قصد دارد از این فرصت هر چه سریع‌تر بهره گیرد تا بالاخره اسکاتلند را از زیر استیلای امپراتوری سلطنتی متحد بریتانیا خارج سازد.

  نیکلا استرجن هم‌زمان اعلام کرد که پارلمان اسکاتلند می‌تواند از رأی خروج پیروی نکند. او تأکید کرد، فکر نمی‌کند بریتانیا بتواند بدون نمایندگان اسکاتلند قانونی را به تصویب برساند. او افزود: «این گزینه که ما چیزی را که ناقض منافع اسکاتلند باشد را رد کنیم ، بر روی میز است.»

  نخست‌وزیر اسکاتلند روز یکشنبه ۲۶ ژوئن اعلام کرد که به احتمال بسیار همه‌پرسی دومی برای استقلال از بریتانیا برگزار خواهد شد.

  با این وضعیت دشوار بتوان نتایج یک همه‌پرسی دوم را پیش‌بینی کرد. از نظر روزنامه “دیلی میل”، هر کس بخواهد به نتایج این همه‌پرسی بی‌توجهی از خود نشان دهد، عملا دست به “خودکشی سیاسی” زده است.

  به نظر می‌آید اتحادیه اروپا نیز علاقه‌ای به تکرار همه‌پرسی ندارد. در بروکسل این نگرانی وجود دارد که بی‌توجهی به نتایج این همه‌پرسی می‌تواند به چهره اتحادیه اروپا به عنوان یک نهاد دمکراتیک خدشه وارد کند و تأیید باشد بر انتقادهای گذشته، مبنی بر غیردمکراتیک بودن این نهاد.

  ورنور بوگدانور، کارشناس قانون اساسی بریتانیا به روزنامه “تلگراف” گفته است که اتحادیه اروپا دیگر نباید مذاکره کند بلکه این همه‌پرسی را جدی بگیرد.

  سیاستمداران ارشد اتحادیه اروپا نیز در عمل به همین گونه رفتار کرده‌اند. آن‌ها با جدی گرفتن این همه‌پرسی و احترام به رأی شهروندان این کشور، از دولت بریتانیا خواسته‌اند تا روز سه‌شنبه ۲۸ ژوئن درخواست رسمی خروج بریتانیا را به اتحادیه اروپا تقدیم کند تا سپس روند مذاکرات برای خروج آغاز شود؛ روندی که می‌تواند تا دو سال به طول انجامد.

  گزینه همه‌پرسی درباره قرارداد جدید با اتحادیه اروپا

  یک گزینه آلترناتیو دیگر نیز برای اجتناب از خروج بریتانیا وجود دارد. با اجرایی شدن ماده ۵۰ قرارداد اتحادیه اروپا، بریتانیا باید با اتحادیه اروپا در مورد خروج وارد مذاکره شود، اما در مدت مذاکرات هنوز عضو اتحادیه اروپاست.

  توافقنامه‌ای که در پایان مذاکرات به تصویب طرفین خواهد رسید، می‌تواند موضوع یک همه‌پرسی در بریتانیا باشد. از این به اصطلاح “در پشت” نیز می‌توان مانع از خروج بریتانیا از جرگه‌ی اتحادیه اروپا شد.

  در همین زمینه:

  مطالب مرتبط :

  آیا جو بایدن می تواند اشتباهات ترامپ در رابطه با ایران را جبران کند؟

  قضیه این بود که دوستمان که دوران دانشجویی در تبریز با کمک دوستانش جزوه ای تحت عنوان «حاشیه نشینان شهر تبریز» نوشته و منتشرکرده بودند که به شرح زندگی و مشکلات معیشتی  حاشیه نشینان شهراختصاص داشت، برسم دوران دانشجویی می خواست که این کار را در خرم آباد هم تکرار کند اما چون خودش شاغل و وقت اینکار را نداشت ازمن خواست که کار تحقیق و اجرائیات را بعهده بگیرم  ... مطلب کامل

  آیا جو بایدن می تواند اشتباهات ترامپ در رابطه با ایران را جبران کند؟

  کاظم مصطفوی نامی ازوابستگان رجوی مطلبی تحت عنوان  " مرجان چگونه مرجان شد؟" نوشته که در بخش هایی از آن میخوانیم : " برای من هم بسیار جالب بود که یک بازیگر سینمای زمان شاه به مقاومت، که فرهنگی کاملا متفاوت با فرهنگ زمان شاه دارد، پیوسته است. عجیب تر این بود که بعدها در سالهای تبعیدش در آمریکا چگونه در برابر امواج عرضه و تقاضای هنر ... مطلب کامل

  آیا جو بایدن می تواند اشتباهات ترامپ در رابطه با ایران را جبران کند؟

  البته خانواده ها با پخش فیلم و عکس های خود هر آنچه رجوی حتی  بین اعضاء خود ساخته بود را بر سرش خراب کردند . هر کس در دنیای آزاد فیلم ها ؛ عکس ونامه های خانوادهها را می بیند و می خواند یک حرف مشترک می زنند که سران فرقه وقعا پوسیده مغز  شیاد و  کلاش تشریف دارند . همین افترا و یاوه سرائیهای سران فرقه رجوی ... مطلب کامل

  آیا جو بایدن می تواند اشتباهات ترامپ در رابطه با ایران را جبران کند؟

  آمار نشان می‌دهد که بین ۱۰،۰۰۰ تا ۱۳،۰۰۰ قربانی برده‌داری نوین در بریتانیا وجود دارند که از کشور‌های آلبانی، نیجریه، ویتنام و رومانی قاچاق شده‌اند. گمان می‌رود فقط حدود ۳۰۰۰ کودک ویتنامی در مزارع شاهدانه و سالن‌های خدمات ناخن در بریتانیا مشغول به کار هستند. به خیلی از این قربانیان گفته‌اند که اگر کار خود را ترک کنند به خانواده‌های آنها آسیب می‌زنند. یکی از این افراد وقتی ... مطلب کامل

  آیا جو بایدن می تواند اشتباهات ترامپ در رابطه با ایران را جبران کند؟

   این اسمان و ریسمان بافتنهای این فرقه که خانواده را به دشمن اصلی و ان را تبدیل به وزارت اطلاعات بکند که کسی برای دیدار عزیزش نرود فقط شامل حال خانوادهای انهای که در داخل فرقه هستند نیست بلکه با یک تبانی تمام با خریداری باندهای داخل دولت البانی این مسیر را هم برای انهای که بیرون از فرقه هستند را سد بکند و این کار کاملا ضالمانه ... مطلب کامل

  پروپاگاندا دو هزار سال پیش چگونه بود؟

  یک بار حین مسابقاتی که به افتخار جولیوس سزار برپا می‌شد دنباله‌داری در آسمان پدیدار شد. دنباله‌دارها را آن زمان بدشگون می‌پنداشتند. آگوستوس در حرکتی هوشمندانه اعلام کرد این دنباله‌دار، جولیوس سزار است که به آسمان‌ها عروج می‌کند و بعد مجسمه جولیوس سزار در وسط شهر رم را به ستاره‌ای مزین کرد. آن دنباله‌دار هنوز هم به دنباله‌دار جولیوس معروف است. آگوستوس در تمام دوران حکومتش از هیچ ... مطلب کامل

  غلامرضا شکری: فرقه مجاهدین خلق هیچ راه گریزی از دست خانواده ها ندارد

  خوب ببینید شیادی به این میگویند . و بعد اضافه میکند که برای مقامات البانی نوشته اند و بگویند بچه های ما انجا به گروگان گرفته شده اند واقعا مرغ پخته هم به خنده میافتد از دست این محدثین که باید گفت اخوند کراواتی ! حالا این اخوند فکول کراواتی میگه که چون رژیم ایران زیر ضرب شورای زورگوی و فرقه سراپا دروغ و کانونهای چند نفره عکس گیرنده در  ... مطلب کامل

  غلامرضا شکری: فرقه مجاهدین خلق هیچ راه گریزی از دست خانواده ها ندارد

  مرحوم محمود عسکری زاد با نوشتن جزوه ی  " اقتصاد بزبان  ساده " معروفیت یافت. جزوه ای که ، همانطور که خودتان هم اشاره کرده اید، برای نخستین بار توسط مرحوم عبدالحسین نوشین، پدر تآتر ایران و نظریه پرداز متوسط اقتصادی - سیاسی ودر دو دهه قبل نوشته شده بود. هردوی این جزوه ها، درمقایسه با آثاری که در دهه های اخیر ودرعرصه ی اقتصاد سیاسی نوشته ... مطلب کامل

  مرگ جورج فلوید: بعد از وزیر دفاع، رئیس ستاد کل ارتش آمریکا از هم قدم شدن با ترامپ پشیمان است

  رئیس ستاد کل ارتش آمریکا روز پنج‌شنبه، ۱۱ ژوئن، در سخنرانی در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی جدید دانشگاه پدآفند ملی که از طریق ویدیو ایراد شد در مورد دیدار از کلیسا هم صحبت کرد. او گفت: "من نباید آنجا می‌رفتم زیرا حضور من در آن لحظه و در آن فضا این تصور را ایجاد کرد که نظامیان در سیاست داخلی حضور دارند." وی افزود: "به عنوان یک افسر ... مطلب کامل

  مرگ جورج فلوید: بعد از وزیر دفاع، رئیس ستاد کل ارتش آمریکا از هم قدم شدن با ترامپ پشیمان است

   در همین راستا در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رجوی و دارودسته سرگردان بدنبال این بودند که دمکراتها روی کار نیایند و همینطور هم شد و ترامپ قدرت را بدست گرفت و رجوی سرمست از این پیروز شده بود و فکر میکرد که این ترامپ فردا است که به ایران لشکر کشی کند و ایران را تحویل ایشان بدهد و فرقه رجوی تا توان داشت در همراهی ترامپ ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.