• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • نگاهی به گزینه‌‌های اجتناب از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

  هنوز ۲۴ ساعت از اعلام نتایج همه‌پرسی و پیروزی مخالفان اتحادیه اروپا نگذشته بود که نمایندگان شاخص این جبهه وعده‌های اصلی خود را پس گرفتند. جبهه مخالفان اتحادیه اروپا ادعا کرده بود که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، هفته‌ای ۳۵۰ میلیون پوند، به جای آن‌که به صندوق اتحادیه اروپا در بروکسل ریخته‌شود، به صندوق سیستم بیمه درمانی کشور NHS واریز خواهد شد. این مهم‌ترین وعده‌ی کارزار موسوم به “خروج” بود که حتا شعارهای آن را بر روی اتوبوس‌ها می‌نوشتند و در شهرها می‌چرخاندند. نیجل فریجی پس از همه‌پرسی چندان در انظار عمومی و در برابر دوربین رسانه‌‌ها ظاهر نمی‌شود تا به پرسش‌ها و وعده‌ها پاسخ گوید فقط چند ساعت پس از اعلام نتایج همه‌پرسی بود که سیاستمدار پوپولیست و راست‌گرا، نیجل فریج اعلام کرد، او نمی‌تواند تضمین کند که پول بیشتری به صندوق درمانی کشور وارد شود و رقم ۳۵۰ میلیون پوند غلط بوده است: نیمی از این پول که به اتحادیه اروپا واریز می‌شود، به صورت تخفیف و سوبسید بار دیگر به بریتانیا بازمی‌گردد. اما نیجل فریج که رهبر حزب استقلال بریتانیاست، این قسمت از اطلاعات را از مردم دریغ کرده بود.

  نگاهی به گزینه‌‌های اجتناب از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

  دویجه وله ـ 27.06.2016

  بیش از سه میلیون شهروند بریتانیا تکرار همه‌پرسی را می‌خواهند و بسیاری پشیمان‌اند که رأی به خروج از اتحادیه اروپا داده‌اند. با کدام راهکارهای احتمالی می‌توان نتایج همه‌پرسی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا را دور زد.

  اسکاتلندی‌ها خشمگین‌اند، اتحادیه اروپا عصبانی است، بسیاری از بریتانیایی‌ها در نتایج همه‌پرسی و پیامدهای سنگین آن ماتم گرفته‌اند و ابراز پشیمانی می‌کنند.

  چند روز پس از برگزاری همه‌پرسی، شوک و نگرانی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیامدهای سنگین آن به تدریج بر بسیاری از شهروندان این کشور مستولی می‌شود. به نظر می‌آید با این شوک، جامعه از فضای احساسی به فضای عقلانی بازمی‌گردد.

  سیاستمداران بریتانیا، از جمله دیوید کامرون، نخست‌وزیر این کشور، تصمیمی به این پراهمیت و سرنوشت‌ساز را به توده‌های مردم سپردند تا برخلاف تمام داده‌های اقتصادی، و نظر کارشناسان اقتصادی و سیاسی، رأی به خروج از اتحادیه اروپا بدهند.

  سیاستمداران بریتانیا با کارزاری که برای یک همه‌پرسی ایجاد کردند، صحنه‌ای برای عوام‌گرایی راست‌گرایانی چون نایجل فریج، رهبر حزب استقلال بریتانیا و بوریس جانسون، شهردار پیشین لندن فراهم آوردند تا با شعارهای سطحی خود، احساسات مردم را علیه اتحادیه اروپا برانگیزند. این عوام‌گرایان وعده‌هایی به مردم بریتانیا دادند که کوتاه پس از اعلام نتایج همه‌پرسی آن را پس گرفتند.

  بیشتر بخوانید: تاکید سران اتحادیه اروپا بر خروج هر چه سریع‌تر بریتانیا

  برخی نظرات مردم پشیمان و خشمگین

  خانم کربی مک‌دید ۴۸ ساله از منطقه دیگنهم لندن می‌گوید نسبت به دیوید کامرون خشمگین است. او معتقد است همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا “کار آن بالایی‌ها” بود و می‌گوید: «کامرون سال‌های سال با اتحادیه اروپا درافتاد، بعد حالا به ما می‌گوید ما باید حتما در اتحادیه اروپا بمانند وگرنه همه چیز فرومی‌پاشد.»

  بسیاری بریتانیایی‌ها بهت‌زده مانده‌اند. ربکا هال ۴۷ ساله از لندن می‌گوید: «من را ترس برداشته است.» او می‌گوید که فردی سیاسی اصلا نیست و “فکر می‌‌کردم همه چیز درست خواهد شد”.

  دَن اوماهونی، ایرلندی ۸۰ ساله به هنگام خواندن روزنامه می‌گوید: «۶۲ سال است در انگلستان زندگی می‌کنم، اما کاری که امروز کرده‌اند، اصلا برایم قابل درک نیست.»

  شمار زیادی در شبکه‌های اجتماعی ابراز پشیمانی کرده‌اند و گفته‌ا‌ند از روی بی‌فکری و سهل‌انگاری رأی به خروج داده‌اند، ولی تصورش را نمی‌کرده‌اند که رأی آن‌ها تا این اندازه می‌توانسته سرنوشت‌ساز باشد.

  واقعیت این است که اگر ۶۳۵ هزار نفر رأی به ماندن در اتحادیه اروپا می‌دادند، نتایج به پیروزی خروج از اتحادیه اروپا منجر نمی‌شد.

  گفته می‌شود در روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی و ماشین‌های جستجوگر بیشترین واژه‌‌ای که در سطح بریتانیا جستجو می‌شود عبارت است از: “اتحادیه اروپا چیست”

  تا پیش از ظهر یکشنبه ۲۶ ژوئن (۶ تیر) بیش از ۳ میلیون درخواستی را برای تکرار رفراندوم امضا کرده‌اند و گفته می‌شود که گرایش رو به افزایش است.

  پارلمان بریتانیا موظف است درخواست‌هایی با ۱۰۰هزار امضا به بالا را مورد بررسی قرار دهد و به طور معمول درخواست‌ها به ندرت به ۲۰۰هزار امضا می‌رسند. حتا طومار درخواست ممنوعیت ورود دونالد ترامپ به خاک بریتانیا به کمتر از ۶۰۰هزار امضا رسیده بود.

  بیشتر بخوانید: آنگلا مرکل: بریتانیا شریک نزدیک اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند

  تظاهرات اعتراضی طرفداران اتحادیه اروپا در لندن تظاهرات اعتراضی طرفداران اتحادیه اروپا در لندن

  راه‌های احتمالی جلوگیری از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

  به گزارش اشپیگل آنلاین، این احتمال که با تکرار همه‌پرسی بتوان مانع از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شد، امکانی است بسیار ضعیف، اما این امکان وجود دارد. زیرا صرف‌نظر از طومار بالای سه میلیون امضا، دلایل دیگری نیز برای لغو نتایج این همه‌پرسی وجود دارد:

  دلیل نخست: نتایج یک همه‌پرسی الزام‌آور نیست

  نتایج یک همه‌پرسی برای پارلمان و دولت تنها از خصلت مشورتی برخوردار است. دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در آغاز تأکید کرده بود که در صورت رأی مثبت اکثریت به خروج از اتحادیه اروپا، آن را به سرعت عملی خواهد کرد.

  اما پس از همه‌پرسی کامرون اعلام کرد در ماه اکتبر از مقام خود کناره‌گیری می‌کند و گام تعیین‌کننده‌ی ارسال درخواست رسمی به اتحادیه اروپا برای خروج بریتانیا از این اتحادیه (بر اساس ماده ۵۰ قرارداد اتحادیه اروپا) را به جانشین آینده خود واگذار خواهد کرد.

  در این میان در پارلمان نیز خواسته‌هایی مطرح می‌‌شود که می‌گویند نتیجه این همه‌پرسی را اجرایی نکنیم. دیوید لامی، نماینده حزب کارگر بریتانیا به روزنامه گاردین می‌گوید: «بیدار شوید! ما مجبور نیستیم از این همه‌پرسی پیروی کنیم. این دیوانگی را می‌توانیم متوقف کنیم و با یک رأی‌گیری در پارلمان می‌توان به این کابوس پایان داد.»

  حتا به نظر می‌آید مخالفان سیاسی حزب کارگر نیز دچار تردید شده‌اند. لیام فاکس، از حزب محافظه‌کار می‌گوید گام‌های ضروری برای اجرای ماده ۵۰ را می‌توان به تعویق انداخت.

  این نماینده محافظه‌کار می‌گوید: «پیش از برگزاری همه‌پرسی حرف‌های زیادی زده شد، که شاید درباره آن‌ها باید بیشتر فکر می‌کردیم.» ازجمله این “حرف‌ها” مطرح شدن و بایسته بودن ماده ۵۰ قرارداد اتحادیه اروپاست که نگرانی نه فقط مردم، بلکه بیشتر نگرانی سیاستمداران و اقتصاددانان را فراهم آورده و آن‌ها را به سرگیجه دچار کرده است.

  بیشتر بخوانید: چشم‌انداز اعتبار مالی بریتانیا “متزلزل” شد

  دلیل دوم: وعده‌های دروغین جبهه طرفداران خروج از اتحادیه اروپا

  هنوز ۲۴ ساعت از اعلام نتایج همه‌پرسی و پیروزی مخالفان اتحادیه اروپا نگذشته بود که نمایندگان شاخص این جبهه وعده‌های اصلی خود را پس گرفتند.

  جبهه مخالفان اتحادیه اروپا ادعا کرده بود که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، هفته‌ای ۳۵۰ میلیون پوند، به جای آن‌که به صندوق اتحادیه اروپا در بروکسل ریخته‌شود، به صندوق سیستم بیمه درمانی کشور NHS واریز خواهد شد.

  این مهم‌ترین وعده‌ی کارزار موسوم به “خروج” بود که حتا شعارهای آن را بر روی اتوبوس‌ها می‌نوشتند و در شهرها می‌چرخاندند.

  نیجل فریجی پس از همه‌پرسی چندان در انظار عمومی و در برابر دوربین رسانه‌‌ها ظاهر نمی‌شود تا به پرسش‌ها و وعده‌ها پاسخ گوید نیجل فریجی پس از همه‌پرسی چندان در انظار عمومی و در برابر دوربین رسانه‌‌ها ظاهر نمی‌شود تا به پرسش‌ها و وعده‌ها پاسخ گوید

  فقط چند ساعت پس از اعلام نتایج همه‌پرسی بود که سیاستمدار پوپولیست و راست‌گرا، نیجل فریج اعلام کرد، او نمی‌تواند تضمین کند که پول بیشتری به صندوق درمانی کشور وارد شود و رقم ۳۵۰ میلیون پوند غلط بوده است: نیمی از این پول که به اتحادیه اروپا واریز می‌شود، به صورت تخفیف و سوبسید بار دیگر به بریتانیا بازمی‌گردد. اما نیجل فریج که رهبر حزب استقلال بریتانیاست، این قسمت از اطلاعات را از مردم دریغ کرده بود.

  سیاستمداران جبهه خروج از اتحادیه اروپا از دومین وعده کانونی خود نیز عقب‌نشینی کردند. آن‌ها می‌گفتند از شمار مهاجرانی‌که برای کار و زندگی از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به وارد بریتانیا می‌شوند، خواهیم کاست.

  دانیل هانن، نماینده حزب محافظه‌کار به بی‌بی‌سی می‌گوید: «اگر مردم فکر کرده‌اند که رفته‌اند رأی داده‌اند و از فردای آن روز دیگر مهاجری از اتحادیه نخواهیم داشت، سخت دچار اشتباه شده‌اند.» زیرا بریتانیا در صورت جدایی هم رابطه‌ی خود را با شبکه اقتصادی اتحادیه اروپا حفظ خواهد کرد و باید همچنان بپذیرد که از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیروی کار وارد بریتانیا شود.

  دلیل سوم: خطر فروپاشی امپراتوری سلطنتی متحد بریتانیا

  خطر فروپاشی سلطه و نفوذ امپراتوری سلطنتی بریتانیا نیز با این همه‌پرسی شواهد خود را بروز داد.

  تنها چند ساعت پس از اعلام نتایج همه‌پرسی نیکلا استرجن، نخست‌وزیر اسکاتلند اعلام کرد که تکرار همه‌پرسی برای جدایی اسکاتلند از بریتانیا را تدارک خواهد دید.

  بیشتر بخوانید: “مردم اسکاتلند خواهان رفراندوم هستند”

  نیکلا استرجن، نخست‌وزیر اسکاتلند نیکلا استرجن، نخست‌وزیر اسکاتلند

  در همه‌پرسی اخیر حدود دو سوم شهروندان اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اروپا رأی دادند. حال استرجن قصد دارد از این فرصت هر چه سریع‌تر بهره گیرد تا بالاخره اسکاتلند را از زیر استیلای امپراتوری سلطنتی متحد بریتانیا خارج سازد.

  نیکلا استرجن هم‌زمان اعلام کرد که پارلمان اسکاتلند می‌تواند از رأی خروج پیروی نکند. او تأکید کرد، فکر نمی‌کند بریتانیا بتواند بدون نمایندگان اسکاتلند قانونی را به تصویب برساند. او افزود: «این گزینه که ما چیزی را که ناقض منافع اسکاتلند باشد را رد کنیم ، بر روی میز است.»

  نخست‌وزیر اسکاتلند روز یکشنبه ۲۶ ژوئن اعلام کرد که به احتمال بسیار همه‌پرسی دومی برای استقلال از بریتانیا برگزار خواهد شد.

  با این وضعیت دشوار بتوان نتایج یک همه‌پرسی دوم را پیش‌بینی کرد. از نظر روزنامه “دیلی میل”، هر کس بخواهد به نتایج این همه‌پرسی بی‌توجهی از خود نشان دهد، عملا دست به “خودکشی سیاسی” زده است.

  به نظر می‌آید اتحادیه اروپا نیز علاقه‌ای به تکرار همه‌پرسی ندارد. در بروکسل این نگرانی وجود دارد که بی‌توجهی به نتایج این همه‌پرسی می‌تواند به چهره اتحادیه اروپا به عنوان یک نهاد دمکراتیک خدشه وارد کند و تأیید باشد بر انتقادهای گذشته، مبنی بر غیردمکراتیک بودن این نهاد.

  ورنور بوگدانور، کارشناس قانون اساسی بریتانیا به روزنامه “تلگراف” گفته است که اتحادیه اروپا دیگر نباید مذاکره کند بلکه این همه‌پرسی را جدی بگیرد.

  سیاستمداران ارشد اتحادیه اروپا نیز در عمل به همین گونه رفتار کرده‌اند. آن‌ها با جدی گرفتن این همه‌پرسی و احترام به رأی شهروندان این کشور، از دولت بریتانیا خواسته‌اند تا روز سه‌شنبه ۲۸ ژوئن درخواست رسمی خروج بریتانیا را به اتحادیه اروپا تقدیم کند تا سپس روند مذاکرات برای خروج آغاز شود؛ روندی که می‌تواند تا دو سال به طول انجامد.

  گزینه همه‌پرسی درباره قرارداد جدید با اتحادیه اروپا

  یک گزینه آلترناتیو دیگر نیز برای اجتناب از خروج بریتانیا وجود دارد. با اجرایی شدن ماده ۵۰ قرارداد اتحادیه اروپا، بریتانیا باید با اتحادیه اروپا در مورد خروج وارد مذاکره شود، اما در مدت مذاکرات هنوز عضو اتحادیه اروپاست.

  توافقنامه‌ای که در پایان مذاکرات به تصویب طرفین خواهد رسید، می‌تواند موضوع یک همه‌پرسی در بریتانیا باشد. از این به اصطلاح “در پشت” نیز می‌توان مانع از خروج بریتانیا از جرگه‌ی اتحادیه اروپا شد.

  در همین زمینه:

  مطالب مرتبط :

  تردید در متحدان دونالد ترامپ

  بعد ازتحمل محدودیت ها محرمیت ها وفشارهای روحی وروانی بیشمار نوبت اعزام من به کشور آلبانی فرا رسید. فکر کنم یک اکیپ پنجاه نفره بودیم چندین بار توجیه شدیم مسولین سازمان بلندپایه ترین مسولین تشکیلات به زعم خودشان خطراتی که بر سراه راه ما کمین کرده است را به ما گوشزد ویادآوری میکردند از جمله خطربورژوازی را از همه خطرات خطرناکترین خطر خانواده و مناسبات خانوادگی بود به ... مطلب کامل

  علی شیرزاد: سرنوشت مهدی افتخاری آئینه فلاکت انقلاب مریم عضدانلو

   مهدی انقلاب مریم راقبول نداشت و رو درروی رجوی وعضدانلو قرارگرفته بود منتهی درپاسیویسم  ودرون خود رفتن عمل میکرد که تاثیرات مخرب شخصیتی روی خودش گذاشته  بود بهمین دلیل  فشارها وتوهینها وتحقیرها رابه او میکردند وعضدانلوهم درنشست فرماندهی فتح الله راازبنیاد انکاروگفت چرا میگویید فرمانده فتح الله خود رجوی طراحی وفرماندهی رابعهده داشت فرماندهی پروازرا مسعود به اوداده درصورتی که واقعیت ندارد مریم عضدانلو ایا این حرفها ... مطلب کامل

  غلامعلی میرزایی: به بهانه کار در اروپا ولی اسارت در عراق و قلعه اشرف

  البته رجوی ، سرکرده فرقه مجاهدین خلق  ازاین بحث چند هدف را پیش می خواست ببرد . یک اینکه رقابت و چشم وهم چشی بین نفرات بیندازد وهمه را چند صباحی در گیر این بحث بکند. خوب در بین افراد هم کسانی بودند مانند ماها که سالیان بود از خانواده خیری وحتی شماره تلفنی نداشتیم . دومین گروه کسانی بودند که حتی اگر شماره یا تماسی داشتند به ... مطلب کامل

  تردید در متحدان دونالد ترامپ

  مقام‌های دولت عربستان سعودی نیز در رویکردی هم‌پوشاننده، از گفت‌وگو با تهران به جای منازعه سخن به میان آورده‌اند. تغییر در آرایش جبهه‌بندی علیه ایران نه‌تنها به بروز نشانه‌های فرسودگی در تلاش‌های واشنگتن انجامیده، بلکه سبب وحشت در تل‌آویو نیز شده است. «بنیامین نتانیاهو» که در ماه‌های اخیر مشعوف از نزدیک شدن به اهداف ضد ایرانی خود بود، حالا برای حفظ موقعیت به ظاهر ایجاد شده، در دوسطح ... مطلب کامل

  پلیس آمریکا: هدف عامل قتل ۲۲ نفر در ال‌پاسو نژاد پرستانه و شکار مکزیکی‌ها …

  بیانیه نژادپرستانه در اینترنت مجرم به هنگام دستگیری از حق خود برای خودداری از حرف زدن صرفنظر و چگونگی اعمال جرمش را برای پلیس تشریح کرده است. او گفته که به قصد انجام تیراندازی ۹ ساعت با خودروی خود از محل زندگی‌اش در آلن (در تگزاس) به شهر مرزی ال پاسو رانندگی کرده چون حدس می‌زده که مهاجران زیادی از آمریکای لاتین در این شهر زندگی می‌کنند. او سپس با تفنگ تهاجمی‌ و ... مطلب کامل

  نگاهی به غروب استراتژی مجاهدین در عملیات ” فروغ جاویدان “ قسمت دوم

   در ادامه جلسه توجیهی عملیات فروغ جاویدان مسعود رجوی می گوید: "کاری که ما می خواهیم انجام دهیم در حد توان و اِشِل یک اَبَرقدرت است. چون فقط یک اَبَرقدرت می تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند!" دلیل این صحبت او این است که تصمیم داشت تا 48 ساعته به تهران برسد. او ادامه می دهد: " به طور مثال بغداد تا ... مطلب کامل

  منصور نظری: سازمان مجاهدین خلق تبهکارترین جریان در تاریخ ایران زمین

  سازمان مجاهدین خلق تبهکارترین جریان در تاریخ ایران زمین  منصور نظری، ایران اینترلینک، دهم اوت 2019:… واقعیت این است که سازمان مجاهدین خلق در بنیاد مشکل  داشت ، ودارد ، برای نمونه اساسنامه ومانیفست  این سازمان چیست وکجاست  ؟ چند کتاب از این سازمان بیرون امده است ؟ مبانی تشکیلاتی این سازمان کجا نگاشته شده است ؟ در کدام کتاب میتوان به اصول تشکیلاتی وایدئولوژیکی ... مطلب کامل

  منصور نظری: سازمان مجاهدین خلق تبهکارترین جریان در تاریخ ایران زمین

  با توجه به سابقه امارات و تلاش‌هایش برای افزایش این فشارها، عجیب نبود اگر ابوظبی در تبلیغات رسانه‌‌ای، ادعای آمریکا را تایید می‌کرد و انگشت اتهام را به سوی تهران نشانه می‌رفت. اما واکنش اماراتی‌ها ملایم‌تر ازاین انتظارات بود و حتی بعد از اینکه آمریکا اعلام کرد، ایران در این کشتی‌ها خرابکاری کرده، موضع امارات همچنان این بود که متهم کردن ایران به اسناد بیشتری نیاز دارد. اندکی ... مطلب کامل

  منصور نظری: سازمان مجاهدین خلق تبهکارترین جریان در تاریخ ایران زمین

   پاریس یک روز پس از هشدار توییتری ترامپ به ماکرون در باره گفتگو با تهران در پاسخ به این پیام تاکید کرد که برای اظهار نظر در باره ایران نیاز به «هیچ مجوزی» ندارد. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه با تاکید بر اینکه کشورش برای پرداختن به موضوعات مرتبط با ایران و اظهار نظر در باره این کشور نیاز به ... مطلب کامل

  اعلام جدایی آقای رفیق دهقان از فرقه مجاهدین خلق ـ رجوی در آلبانی

  فرقه مجاهدين که طبق تعهدش به دولت آلبانی، باید هزینه زندگی افراد جدا شده را پرداخت می کرد؛ از این این کمک هزینه ناچیز سوء استفاده و نفرات را وادار می کرد که طبق قوانین آنها زندگی کند! با چه کسانی رابطه داشته باشد و بالعکس. ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 ايران قلم. محفوظ است.
  marmaris escort - marmaris bayan escort - escort marmaris - marmaris escort bayan -