• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • رفراندومی برای پایان ۵۰ سال خشونت

  در حالی که دولت قصد دارد تلاش کند تا به وضعیت غم‌انگیز هشت میلیون نفر از شهروندان این کشور که تحت تاثیر جنگ قرار داشته‌اند رسیدگی کند، هفته گذشته یک قرارداد آتش‌بس بین دولت و شورشیان فارک امضاء شده است که امیدواری برای پایان‌دادن به پنج دهه خشونت را افزایش می‌دهد. با این‌که سایر گروه‌های شورشی در کلمبیا به این توافق صلح نپیوسته‌اند،‌ امضای صلح‌نامه‌ای که «بدون برگشت» خوانده می‌شود استقبال جهانی را به دنبال داشته است. مقامات سیاسی در آمریکای جنوبی از این توافق‌نامه ابراز رضایت کرده‌اند. «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا هم همین‌طور. با این وجود «دیده‌بان حقوق بشر» یک نهاد بین‌المللی ناظر بر اجرای حقوق بشر در جهان، از این توافق انتقاد کرده و گفته است نمی‌توان اجازه داد که جنایت‌کاران جنگی از مصونیت برخوردار باشند.

  رفراندومی برای پایان 50 سال خشونت

  02.10.2016

  فارک

  ترکیبی است که این روزها بسیار کمتر شنیده می‌شود: «جدائی طلبان مارکسیست-لنینیست انقلابی ضدامپریالیست» این خط مشی گروهی از مبارزان مسلح است که در 48 سال گذشته در کلمبیا علیه دولت مرکزی جنگیده‌اند، «شورشیان فارک»؛ گروهی که حالا بعد از سال‌ها جنگ و مذاکره در مورد صلح، می‌خواهند سلاح‌ها را زمین بگذارند.

  درگیری مسلحانه داخلی در کلمبیا قدیمی‌ترین درگیری مسلحانه در آمریکای جنوبی است. تاریخ درگیری‌ها در این کشور به دوران جنگ جهانی دوم می‌رسد،‌ در 1948 «خورخه گیاتان» یک رهبر سیاسی پوپولیست کلمبیایی در میانه درگیری‌های سیاسی خشن کشته شد، در نتیجه کلمبیا وارد دوره‌ای شد که از آن به عنوان « دوران خشونت» یاد می‌شود، 10 سال درگیری مسلحانه بین دو گروه سیاسی و طرفداران آنها که در نتیجه‌اش بیش از 300 هزار نفر که بیشترشان مردم فقیر،‌ کارگران و کشاورزان مزرعه‌ها بودند، جان خود را از دست دادند.

  اما توافق‌های سیاسی بعد از این دوران خشونت هم کلمبیا را از جنگ‌های داخلی بیشتر، حفظ نکرد. در کلمبیا چندین گروه علیه یکدیگر می‌جنگند: دولت،‌ شبه‌نظامی‌ها،‌ کارتل‌های مواد مخدر،‌ و مشهورتر از بقیه، گروه‌های چپ‌گرای فارک و ارتش ملی آزادی، این‌ها همدیگر را می‌کشند تا بر بخش‌های بیشتری از خاک کشور تسلط داشته باشند.

  فارک عملیات نظامی علیه دولت مرکزی را از دهه 60 میلادی آغاز کرده است

  گروه‌های مختلف،‌ دلایل متفاوتی برای درگیری مسلحانه دارند. فارک و سایر گروه‌هایی که دست به عملیات نظامی نامنظم علیه دولت می‌زنند،‌ مارکسیست و به اصطلاح طرفدار حقوق محرومان هستند و می‌گویند علیه طبقه ثروتمند کلمبیا و نفوذ آمریکا در این کشور،‌ سلطه‌اش بر منابع طبیعی و فروش بازار به شرکت‌های چند ملیتی می‌جنگند و دولت هم مدعی است برای حفاظت از شهروندان است که وارد درگیری مسلحانه علیه این گروه‌ها شده است، هم دولت و هم شبه‌نظامیان متهم هستند که از راه دخالت در تجارت مواد مخدر هزینه‌های خودشان را تامین می‌کنند و هر دو به زیر پا گذاشتن حقوق بشر مظنون هستند.

  شورشیان فارک تحت تاثیر انقلاب کوبا و ایدئولوژی چپ مارکسیسی،‌ با شعار حمایت از مردم محروم جنگ علیه دولت مرکزی را آغاز کردند

  درگیری‌ها بین گروه‌های مختلف کلمبیا، بسیار خونین بوده است. بر اساس بررسی‌های یک مرکز تاریخ‌نگاری در کلمبیا،‌ بین سال‌های 1958 تا 2013  دست‌کم 220 هزار نفر جان خود را در این درگیری‌ها از دست داده‌اند،‌ که بیش از 177 هزار نفر از آنها غیر نظامی بوده‌اند، همچنین طی همین مدت پنج میلیون نفر در اثر این درگیری‌ها بی‌خانمان شده‌اند و 16.9 درصد از جمعیت  کلمبیا به طور مستقیم قربانی این جنگ بوده‌اند.

  درگیری‌های مسلحانه در کلمبیا،‌ ریشه در اصلاحات سیاسی – اقتصادی دارد که 60 سال پیش در دستور کار دولت قرار گرفت. بر اساس این اصلاحات، دولت برای بیشترکردن بهره‌وری، زمین‌های خرده‌مالکان را مصادره کرد و آنها را در اختیار کشاورزی صنعتی قرار داد،‌ در نتیجه این روند بیش از 400 هزار خانوار زمین‌های خود را از دست دادند و به عنوان کارگر در حومه شهرها ساکن شدند،‌ فقر در میان این مردم به قدری شدید بود که حتی از امنیت غذایی و تامین ملزومات بهداشتی خود هم عاجز بودند. در چنین فضایی بعد از یک دوره خشونت 10 ساله در نتیجه کشته‌شدن یک رهبر سیاسی پوپولیست در دهه 50 میلادی، دو گروه مهم سیاسی کلمبیا هم تصمیم گرفتند به شکلی غیردموکراتیک قدرت را درمیان خودشان تقسیم کنند که این مساله بر نارضایتی‌ها افزود و انگیزه بیشتری برای پیوستن مردم به صف مخالفان مسلح دولت ایجاد کرد.

  شبه‌نظامیان فارک علاوه بر انتشار جزوه‌هایی برای تبلیغ، ایستگاه رادیویی مستقل خودشان را در دل جنگل‌های پناه‌گاهشان اداره می‌کنند

  در 1985 فارک تلاش کرد تا یک جبهه سیاسی تشکیل دهد؛ «حزب اتحادیه» ،‌ اما این هم نتوانست کمکی به کاهش درگیری‌ها بکند،‌ شبه‌نظامیان راست‌گرا طی یک دهه بعد همه اعضای وابسته به این گروه سیاسی را قتل عام کردند.

  شبه‌نظامیان فارک برای سال‌ها در جنگل زندگی و نیازهایشان را به شیوه‌های ابتدایی برطرف کرده‌اند

  با این وجود مذاکرات صلح از 1998 آغاز شد. منطقه‌ای به وسعت 42 هزار کیلومتر مربع به عنوان منطقه امن در اختیار فارک قرار گرفت تا زمینه اعتمادسازی بین این گروه و دولت فراهم شود. اما این دور از مذاکرات صلح موفق نبود، گزارشگرانی که به منطقه امن فارک سفر کرده بودند می‌گفتند این گروه از منطقه‌ای که در اختیارش قرار دارد برای کشت و تولید مواد مخدر و ‌آموزش نظامی سربازان استفاده می‌کند و حقوق بشر را زیر پا می‌گذارد. تا چهار سال بعد از آغاز این دوره از مذاکرات صلح، گروگانگیری نیروهای نظامی دولتی، بمب‌گذاری،‌ حمله به روستاها، هواپیماربایی و اقدامات مسلحانه دیگر علیه دولت ادامه داشت.

  زنان در میان شبه‌نظامیان فارک جایگاه مشخصی دارند،‌ 30 درصد از سربازان این گروه را زنان تشکیل می‌دهند

  درگیری و عملیات‌های تروریستی علیه دولت تا سال‌ها بعد ادامه داشت. در 2008 رهبر گروه فارک بر اثر حمله قلبی جان خود را از دست داد، با این که مرگ او برای مدتی پنهان ماند اما بالاخره رسانه‌ها اخبار تاییدشده‌ای در این مورد منتشر کردند، اما فارک در بیانیه‌ای اعلام کرد که مواضعش را بعد از از دست دادن رهبرش تغییر نخواهد داد. در همین سال «هوگو چاوز» رهبر انقلابی محبوب ونزوئلا در پیامی به فارک از آنها دعوت کرد تا سلاح‌هایشان را زمین بگذارند و استراتژی گروگانگیری و نبرد مسلحانه را رها کنند. او خطاب به فارک تاکید کرد که آمریکای جنوبی به اندازه کافی جنگ داشته است و نباید بیش از این شهروندان عادی را در معرض تهدید قرار داد.

  درگیری مسلحانه بین گروه‌های چپ‌گرا از جمله فارک و دولت کلمبیا در پنج دهه گذشته جان 220 هزار نفر را گرفته است

  در اواخر سال 2011 میلادی،‌ یک حمله سازمان‌یافته به استحکامات فارک در میان جنگل باعث شد جانشین تازه رهبر این گروه هم کشته شود، در سال 2012 دور جدیدی از مذاکرات سیاسی برای دست‌یابی به صلح پایدار آغاز شد. بین سال‌های 2012 تا 2016 تبادل آتش و عملیات تروریستی همچنان ادامه پیدا کرد، حملات متعدد به مراکز نظامی دولتی از طرف فارک کشته‌های زیادی به جا گذاشت و عملیات تلافی‌جویانه نیز در مقابل خسارت‌هایی به این گروه شورشی وارد کرد،‌ اما در نهایت این دور از مذاکرات صلح دستاوردی دارد که می‌شود به آن امیدوار بود.

  در حالی که دولت قصد دارد تلاش کند تا به وضعیت غم‌انگیز هشت میلیون نفر از شهروندان این کشور که تحت تاثیر جنگ قرار داشته‌اند رسیدگی کند، هفته گذشته یک قرارداد آتش‌بس بین دولت و شورشیان فارک امضاء شده است که امیدواری برای پایان‌دادن به پنج دهه خشونت را افزایش می‌دهد. با این‌که سایر گروه‌های شورشی در کلمبیا به این توافق صلح نپیوسته‌اند،‌ امضای صلح‌نامه‌ای که «بدون برگشت» خوانده می‌شود استقبال جهانی را به دنبال داشته است. مقامات سیاسی در آمریکای جنوبی از این توافق‌نامه ابراز رضایت کرده‌اند. «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا هم همین‌طور. با این وجود «دیده‌بان حقوق بشر» یک نهاد بین‌المللی ناظر بر اجرای حقوق بشر در جهان، از این توافق انتقاد کرده و گفته است نمی‌توان اجازه داد که جنایت‌کاران جنگی از مصونیت برخوردار باشند.

  نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد رفراندوم در مورد صلح بین فارک و دولت مرکزی کلمبیا با رای مثبت مردم رو به رو خواهد شد

  توافق‌نامه صلح بین فارک و دولت قرار است روز یکشنبه دوم اکتبر ( 11 مهر) به همه‌پرسی گذاشته شود، این توافق‌نامه که به نام محل مذاکرات دولت و شورشیان فارک به نام «توافقنامه هاوانا» مشهور شده است، شامل اصلاحات روستایی،‌ اصلاحات سیاسی،‌ آتش‌بس دوجانبه، راه‌حل‌هایی برای حل معضل تجارت مواد مخدر در کلمبیا و راه‌حل‌هایی برای کمک به قربانیان جنگ و خشونت در طول سال‌های گذشته است.

  رفراندم از مردم می‌پرسد که « آیا با توافق نهایی برای پایان‌دادن به درگیری‌ها و ایجاد یک صلح پایدار موافق هستید و از آن پشتیبانی می‌کنید یا خیر؟»

  رییس‌جمهور کلمبیا که بانی این دوره از مذاکرات صلح بوده است،‌ در کنار بسیاری از چهره‌های سیاسی چپ، میانه‌رو و راست از مردم دعوت کرده است که در رفراندوم به توافق صلح پایدار رای مثبت بدهند؛ اما برخی فعالان سیاسی هم طرفدار رای منفی به رفراندوم هستند.

  نظر سنجی‌ها در هشت روز گذشته نشان می‌دهد که احتمالا رفراندوم با کسب بیش از 60 درصد آرای موافق می‌تواند از «توافق‌نامه صلح پایدار» پشتیبانی کند.

  البته هنوز گروههای شورشی کوچک‌تری در کلمبیا هستند که آماده مذاکره صلح نیستند.

  ایسنا- فاطمه کریمخان

  مطالب مرتبط :

  مستند BBC و مصاحبه با آقایان حیرانی و میرزایی ـ مجاهدین خلق فرقه هستند

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.