• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • ‌آیا داعش به آخر خط رسیده؟

  متخصصان گروه آی.اچ.اس که تغییرات قلمروی دولت خودخوانده اسلامی را زیر نظر دارد و بر مبنای آن نقشه‌ جغرافیای منطقه را به روز می‌کند، معتقدند مساحت قلمروی ازدست‌رفته داعش بستگی به شیوه اندازه‌گیری دارد. فراس ابی علی، تحلیل‌گر ارشد آی.اچ.اس، می‌گوید: “اگر بیابان را حساب کنید، حدود نیمی از قلمروی چند سال پیشش را از دست داده.”

  اما معیار دقیق‌تر احتمالا شهرهاست. از دست رفتن شهری چون منبج به معنای قطع دسترسی به مرز ترکیه است، و در نتیجه ته کشیدن ذخیره سلاح و مهمات و البته نیروی خارجی. ضمن اینکه از دست رفتن شهر به معنای از دست دادن منبع درآمد است.

  به قول آقای ابی علی: “وقتی بر زمین و مردمش مسلط باشی، می‌توانی پول در بیاوری، از مردم اخاذی کنی. وقتی قلمرو از دست می‌رود، منابع مالی هم از دست می‌رود.”

  ‌آیا داعش به آخر خط رسیده؟

  • داعشImage copyright BBC Sport
  Image caption داعش

  دولت خودخوانده اسلامی زیر آتش نیروهای روس و ترک و کرد و عراقی و سوری و البته حملات هوایی آمریکا بخش‌ بزرگی از قلمرو و نیروی انسانی و پولش را از دست داده است. آیا می‌شود گفت این گروه اسلام‌گرا به پایان خط رسیده؟

  تابستان امسال (۱۳ اوت) شهر منبج در شمال سوریه از چنگ داعش رها شد. هنوز آخرین داعشی پایش را بیرون نگذاشته بود که شهر زنده شد: مردها کنار خیابان ریش همدیگر را کوتاه می‌کردند، زنان نقاب‌شان را می‌کندند و می‌سوزاندند، آن وسط زن سالخورده‌ای می‌دیدی که سیگاری آتش می‌زند و می‌خندد.

  همه این کارها تحت حکومت داعش ممنوع بود.

  و تازه منبج یکی از شهرهایی است که داعش از دست داده. شهرهای بزرگتر و شاید مهمتری چون کوبانی، قریتین، تکریت و فلوجه نیز پیشتر از چنگ داعشی‌ها درآمده بود.

  زنی در حال سیگار کشیدنImage copyright Reuters
  Image caption زنی در حال سیگار کشیدن در منبج، پس از آزادی شهر از دست داعش

  اما وسعت قلمرویی که داعش از دست داده چقدر است؟

  متخصصان گروه آی.اچ.اس که تغییرات قلمروی دولت خودخوانده اسلامی را زیر نظر دارد و بر مبنای آن نقشه‌ جغرافیای منطقه را به روز می‌کند، معتقدند مساحت قلمروی ازدست‌رفته داعش بستگی به شیوه اندازه‌گیری دارد. فراس ابی علی، تحلیل‌گر ارشد آی.اچ.اس، می‌گوید: “اگر بیابان را حساب کنید، حدود نیمی از قلمروی چند سال پیشش را از دست داده.”

  اما معیار دقیق‌تر احتمالا شهرهاست. از دست رفتن شهری چون منبج به معنای قطع دسترسی به مرز ترکیه است، و در نتیجه ته کشیدن ذخیره سلاح و مهمات و البته نیروی خارجی. ضمن اینکه از دست رفتن شهر به معنای از دست دادن منبع درآمد است.

  به قول آقای ابی علی: “وقتی بر زمین و مردمش مسلط باشی، می‌توانی پول در بیاوری، از مردم اخاذی کنی. وقتی قلمرو از دست می‌رود، منابع مالی هم از دست می‌رود.”

  تخمین فراس ابی علی این است که داعش حدود یک‌سوم توان درآمدزایی‌اش را از دست داده است. به پیش‌بینی او، گروه موسوم به دولت اسلامی تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی به لحاظ نظامی شکست می‌خورد.

  پرسش بزرگ این است که آیا داعشی‌ها می‌توانند بعضی از شهرهایی را که از دست داده‌اند پس بگیرند؟ این موضوع به حمایت مردم بستگی دارد.

  ابوبکر بغدادیImage copyright AP
  Image caption ابوبکر بغدادی، رهبر داعش، ژوئن ۲۰۱۴ در موصل از خفا بیرون آمد

  حسن حسن از سوری‌هایی است که شهرش چند سال پیش به دست داعش افتاده و حالا تحلیلگر مؤسسه تحریر در واشنگتن است. او طی این چند سال مرتب با نیروهای داعش روی اینترنت در تماس بوده، و معتقد است چیزی تغییر کرده است.

  می‌گوید: “واضح است که نگرانند. کاملا حس می‌کنی که روحیه و اشتیاقی که سال ۲۰۱۴ (موقع پیوستن به داعش) داشتند از دست رفته. آن موقع “خلافت” بود و رو به گسترش.”

  اما این روزها “خلافت” دارد آب می‌رود، هزاران نیروی جنگنده میدان را ترک می‌کنند. آقای حسن تخمین می‌زند با احتساب تلفات، نفرات داعش نصف شده باشد.

  گذشته از کسانی که برای “خلافت” سلاح به دست گرفته بودند، کسانی هم بودند که از آن حمایت می‌کردند یا دست‌کم تحملش می‌کردند. حضور این قبیل افراد کار تسخیر شهرها را برای داعش آسان‌تر می‌کرد. اما در این مورد هم وضع فرق کرده است.

  آن‌طور که آقای حسن می‌گوید: “مردم سوریه و عراق اول نمی‌دانستند داعش یعنی چی. اما حالا فهمیده‌اند. دیگر آن‌طور که سال ۲۰۱۴ از داعش حرف می‌زدند، حرف نمی‌زنند.”

  به نظر می‌رسد دولت خودخوانده اسلامی هم موقعیت جدید و ضعیف‌ترش را پذیرفته است. در دابق، نشریه عربی این گروه، از عقب‌نشینی حرف می‌زنند. به قول آقای حسن، “دارند نیروهاشان را برای عقب‌نشینی به بیایان آماده می‌کنند. فیلم‌هایی از جنگیدن نفرات‌شان در صحرا منتشر می‌کنند که تازگی دارد.”

  مردم در حال شعار دادنImage copyright AP
  Image caption دولت خودخوانده اسلامی با سرپیچی از سران القاعده شکل گرفت

  یک موضوع دیگر این است که داعش با این پول و نفرات و قلمرویی که از دست داده، چقدر توان تهاجمی دارد؟

  سث جونز، مدیر مرکز امنیت بین‌المللی و سیاست دفاعی در سازمان رند، که اسناد به‌دست آمده از داعش در سوریه و عراق را مطالعه کرده، معتقد است “دولت اسلامی از سازمانی با قلمرویی وسیع به یک گروه تروریستی بدل شده که اهدافی مشخص حمله می‌کند.”

  آن‌طور که آقای جونز می‌گوید، سال ۲۰۱۴ ماهی ۱۵۰ تا ۲۰۰ حمله رخ می‌داد. بعضی ماه‌های سال ۲۰۱۶ این رقم به ۴۰۰ رسیده.

  به نظر او داعش “سعی می‌کند به آنها که فکر می‌کنند رو به افول است امید بدهد که به جنگیدن ادامه بدهند. می‌خواهد نشان بدهد هنوز وجود دارد و هنوز کفار را می‌زند.”

  آن‌طور که آقای جونز می‌گوید، اسناد داعش نشان می‌دهد این گروه می‌خواهد به کشورهایی که در عملیات علیه‌اش شرکت دارند، حمله کند؛ کشورهایی مثل آمریکا، بریتانیا و استرالیا. اما با وجود مشکلات مالی کارش دشوارتر شده است.

  بنابراین داعشی‌ها هر روز بیش از روز قبل به افرادی که جایی به نام‌شان عملیات انجام بدهند متکی‌ هستند. به این ترتیب بار طراحی نقشه‌های پیچیده از دوش سران داعش برداشته می‌شود. جدای از این، داعش در حال نفوذ به کشورهای مستعد دیگر است: در نیجریه، افغانستان، عربستان سعودی، الجزایر، مصر و بعضی کشورهای اروپایی.

  اما حتی در این سرزمین‌ها هم با مشکل روبرو است.

  به این ترتیب می‌رسیم به یک پرسش دیگر: داعش تا کی می‌تواند ایدئولوژی‌اش را ترویج کند و دیگران را برانگیزاند که به نامش به جایی حمله کنند؟ آیا ممکن است به مرور از پا درآید؟

  سث جونز معتقد است بله. می‌گوید: “احتمالا با از دست رفتن توان (مالی-عملیاتی) حمله‌ها افت می‌کنند. معلوم نیست کی این اتفاق بیافتد. فکر نمی‌کنم داعش هنوز به این نقطه رسیده باشد. اما قطعا در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت ممکن است.”

  بسیاری ناظران بر این باورند که دولت خودخوانده اسلامی دیر یا زود دو پایگاه اصلی‌اش یعنی موصل در عراق و رقه در سوریه را نیز از دست خواهد داد. اما کی؟

  سکه داعشImage copyright OTHER
  Image caption داعشی‌ها به نام “خلافت”‌شان حتی سکه هم ضرب کرده‌اند

  فواز جرجس، استاد مدرسه اقتصاد لندن و نویسنده کتاب “تاریخ داعش”، می‌گوید: “حتی اگر قلمروی “خلافت” در عراق و سوریه برچیده شود، نمی‌شود گفت جنبش به پایان رسیده.”

  داعش به لحاظ ایدئولوژیک به گروه‌های افراطی دیگر مثل القاعده شبیه است، اما یک فرق اساسی با بقیه دارد: فقط حرف خلافت نزد، در عمل شهرها را فتح کرد، مرزها را پاک کرد و واقعا “خلافت” برپا کرد.

  فواز جرجس معتقد است این موفقیت داعش به جهادی‌گری در جای ‌جای جهان جانی دوباره بخشیده. می‌گوید: “الگوی خلافت قاعدتا تا سال‌های سال خواب و خیال را از چشم جهادی‌ها می‌رباید.”

  پس در نهایت “دولت اسلامی” چه می‌شود؟

  واقعیت این است که یک سال پیش هیچ‌کس فکر نمی‌کرد داعشی‌ها به این سرعت این هم از آنچه به چنگ آورده بودند از دست بدهند. بعید نیست در ماه‌های آینده باز قلمرو و به تبع آن نفرات از دست بدهند. اگر جایی برای حکم‌رانی نماند، “دولت” بی‌معنی است.

  به این ترتیب آیا می‌شود گفت داعش به آخر خط رسیده؟ بله. “خلافت” قطعا از دست خواهد رفت. اما تازه شورش و پیکارجویی شروع می‌شود.

  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  جلال ایجادی:جامعه‌شناسی سیاسی اپوزیسیون ایران و عربستان

  آرشیو موضوع : تحقیق و پژوهش

  مادران،‌ قربانیان فراموش شده فرقه رجوی – قسمت بیست

  در تاریخ 30 خرداد سال 1360 پس از صدور فرمان مبارزه مسلحانه رهبری مجاهدین خلق علیه حکومت نوپای جمهوری اسلامی، داوود در درگیری ها شرکت کرد و زخم شدید برداشت و برای مداوای زخم های شدیدش، 4 روز را در بیمارستان فیروزگر تهران سپری کرد و در آن جا توسط سپاه پاسداران دستگیر شد و به مدت 3 …

  مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است

  البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از خشونت و ترور  بگیرد. ضمن اینکه همه سازمان ها و گروه هایی که به مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه برای کسب قدرت اعتقاد دارند، حالا در هر گوشه جهان ، …

  مطالب مرتبط :

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.