• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • نامزدهای صلح نوبل

  نام دیپلمات‌هایی که در جریان مذاکرات طاقت‌فرسای و طولانی هسته‌ای ایران شرکت داشتند -به ویژه جان کری و محمدجواد ظریف، وزرای خارجه آمریکا و ایران – سال گذشته و پس از اعلام توافق هم به عنوان شانس دریافت جایزه مطرح شده بود. اما امسال اجرای این توافق رسما آغاز شد و بسیاری از تحریم‌های هسته‌ای ایران برداشته شد. کسانی که شرکت‌کنندگان در مذاکرات هسته‌ای ایران را نامزد صلح نوبل کرده‌اند می‌گویند جا دارد کمیته نوبل تلاش این افراد برای برقراری صلح در چنین دوره حساسی را بی‌پاداش نگذارد. اما از سوی دیگر دخالت نظامی ایران و آمریکا در جنگ داخلی سوریه که به بزرگ‌ترین بحران بین‌المللی تبدیل شده، ممکن است موقعیت دو وزیر خارجه برای رقابت بر سر صلح نوبل را به خطر بیندازد.

  نامزدهای صلح نوبل

  10.07.2016 ـ بی بی سی

  برنده جایزه صلح نوبل فردا در اسلو اعلام می‌شود

  برنده جایزه صلح نوبل جمعه ۷ اکتبر (۱۶ مهر) در اسلو، پایتخت نروژ اعلام شد.

  در پنجاه سال گذشته نوبل هرگز نام نامزدها را رسما اعلام نکرده، اما کسانی که صلاحیت معرفی نامزد برای این جایزه را دارند – مثل اعضای پارلمان‌ها، استادان دانشگاه و برندگان سابق نوبل – معمولا اعلام می‌کنند چه کسانی را برای دریافت جایزه پیشنهاد داده‌اند.

  پارسال این جایزه به “هیئت چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس” رسید که به گفته کمیته صلح نوبل به روند انتقال این کشور به دموکراسی کمک کرده بودند.

  امسال تعداد نامزدها به رقم بی‌سابقه ۳۷۶ رسید که شامل ۲۲۸ فرد و ۱۴۸ نهاد است.

  نامزدها و حوزه کارشان طیف گسترده‌ای را در بر می‌گرفت از دختران دوچرخه‌سواری افغانستان تا دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا.

  این مطلب که پیش از اهدای جایزه نوشته شده است، مروری است بر نامزدهای اصلی دریافت جایزه نوبل صلح.

  مذاکره‌کنندگان توافق هسته‌ای ایران

  ارنست مونیز و علی اکبر صالحیImage copyright AFP
  Image caption ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح به کمیته معرفی شده‌اند

  نام دیپلمات‌هایی که در جریان مذاکرات طاقت‌فرسای و طولانی هسته‌ای ایران شرکت داشتند -به ویژه جان کری و محمدجواد ظریف، وزرای خارجه آمریکا و ایران – سال گذشته و پس از اعلام توافق هم به عنوان شانس دریافت جایزه مطرح شده بود.

  اما امسال اجرای این توافق رسما آغاز شد و بسیاری از تحریم‌های هسته‌ای ایران برداشته شد. کسانی که شرکت‌کنندگان در مذاکرات هسته‌ای ایران را نامزد صلح نوبل کرده‌اند می‌گویند جا دارد کمیته نوبل تلاش این افراد برای برقراری صلح در چنین دوره حساسی را بی‌پاداش نگذارد.

  اما از سوی دیگر دخالت نظامی ایران و آمریکا در جنگ داخلی سوریه که به بزرگ‌ترین بحران بین‌المللی تبدیل شده، ممکن است موقعیت دو وزیر خارجه برای رقابت بر سر صلح نوبل را به خطر بیندازد.

  در عوض بعضی کارشناسان معتقدند علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا می‌توانند نامزدهای بهتری باشند.

  مذاکرات این دو نفر -که هر دو در دانشگاه ام‌ای‌تی آمریکا تحصیل کرده‌اند- درباره جزئیات فنی توافق توانست راه را برای رسیدن به مقصدی که بسیاری آن را غیر ممکن می‌دانستند، هموار کند.

  جایزه صلح نوبل

  ۹۶

  تعداد جوایز بین سال‌های ۱۹۰۱ – ۲۰۱۵

  • ۱۶ تعداد زنان برنده
  • ۶۲ میانگین سنی برندگان
  • ۱۷ سن ملاله یوسف‌زی هنگام دریافت جایزه در سال ۲۰۱۴
  • ۳ تعداد برندگانی که زمان اعطای جایزه در حبس بودند
  AFP

  کریستین برگ هارپویکن، مدیر موسسه تحقیقاتی صلح اسلو، که این دو نفر را جزو نامزدهای خود برای صلح نوبل معرفی کرده، کار مشترک آنها را “نمونه‌ای عالی از دیپلماسی علمی برای فعال کردن رقابت آکادمیک به منظور پل زدن میان کشورها و ملت‌ها” خوانده است.

  اما برنده شدن این دو نفر هم با مخالفت‌هایی که اسرائیل و کنگره آمریکا با توافق هسته‌ای نشان دادند، بدون حاشیه و جنجال نخواهد بود.

  تاکنون تنها برنده صلح نوبل – و هر نوع جایزه نوبلی – از ایران شیرین عبادی، وکیل و فعال حقوق بشر بوده که در سال ۲۰۰۳ میلادی (۱۳۸۲ خورشیدی) برنده این جایزه شده است.

  نادیا مراد

  نادیا مرادImage copyright Getty Images
  Image caption نادیا مراد از بند داعش فرار کرده است

  نادیا مراد، زن ایزدی که توانست از اسارت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق فرار کند چندی پیش سفیرحسن نیت سازمان ملل برای” حفظ کرامت بازماندگان تجارت انسان” ‌شد.

  نادیا مراد ۲۳ ساله در سال ۲۰۱۴ میلادی توسط داعش ربوده شد و شش برادرش به قتل رسیدند.

  خانم مراد به بی‌بی‌سی گفته است که در مدت اسارت مورد آزار جنسی و تجاوز گروهی قرار گرفته است.

  گفتگوی اختصاصی بی‌بی‌سی فارسی با نادیا مراد: داستان یک زن ایزدی؛ ‘داعش’ چه بر سر او آورد؟

  این زن جوان ایزدی می‌گوید تا قبل فرار چند بار خرید و فروش شده است.

  خانم مراد از آزادی از اسارت داعش مبارزه‌ را برای پایان دادن به قاچاق انسان آغاز کرده است.

  سوتلانا گانوشکینا

  سوتلانا گانوشکیناImage copyright AFP
  Image caption سوتلانا گانوشکینا ده‌ها سال برای حقوق پناه‌جویان و مهاجران در روسیه مبارزه کرده است

  سوتلانا گانوشکینا، فعال شناخته‌شده حقوق بشر روسیه عضو “کمیته یاری مدنی” است که مهاجران و پناه‌جویان را در زمینه‌های حقوقی و آموزشی کمک می‌کند.

  این کمیته می‌گوید از سال ۱۹۹۰ تاکنون به بیش از ۵۰ هزار نفر کمک کرده است. خانم گانوشکینا اخیرا جایزه “رایت لایولی‌هود” را برده که از آن به عنوان “نوبل ثانی” یاد شده است.

  آقای هارپویکن که خانم گانوشکینا را به عنوان یکی از نامزدهای خود معرفی کرده معتقد است با توجه به تعداد بی‌سابقه بیجاشدگان در سطح جهانی و توجهی که در حال حاضر به این موضوع می‌شود، شانس خانم گانوشکینا برای بدن جایزه صلح نوبل بالا است.

  او می‌گوید اهدای جایزه به این فعال روسی هم‌زمان “توجه جهاانیان را به عملکرد مشکل‌دار رهبری فعلی روسیه جلب خواهد کرد.”

  پیمان صلح کلمبیا

  رودریگو لندونو (معروف به تیموچنکو) و مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیاImage copyright AFP
  Image caption رودریگو لندونو (معروف به تیموچنکو) و مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا در کوبا توافقنامه صلح را امضا کردند

  پایان جنگی ویرانگر ۵۲ ساله در کلمبیا با پیمان صلحی که در پایان مذاکراتی چندساله محقق شد، تحولی نیست که کمیته نوبل بتواند به آسانی از کنار آن بگذرد.

  این کمیته پیش از این بارها تلاش‌های صلح را مستحق جایزه صلح دانسته، از جمله در ایرلند شمالی، خاورمیانه (اسرائیل و فلسطین) و همین طور ویتنام.

  اما چشم‌انداز اهدای جایزه به خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا و رودریگو لندونو (معروف به تیموچنکو) روز یکشنبه با رای منفی کلمبیایی‌ها به توافق صلح به شدت تیره و تار شد.

  با این وضعیت اهدای جایزه صلح نوبل به طرف‌های مذاکره صلح کلمبیا تقریبا محال به نظر می‌رسد. اما در صورتی که اعضای کمیته پیش از همه‌پرسی و رای منفی مردم به توافقنامه تصمیم خود را گرفته باشند، ممکن است هنوز هم برای تشویق مذاکره‌کنندگان به ادامه راه بر سر تصمیم خود بمانند.

  آخرین باری که جایزه صلح نوبل به منطقه آمریکای لاتین رسید، سال ۱۹۹۲ بود و این فاصله زمانی ممکن است شانس کلمبیایی‌ها را بیشتر کند.

  کلاه سفیدهای سوریه

  کلاه سفیدهای سوریهImage copyright AFP
  Image caption کلاه سفیدهای سوریه بعد از بمباران‌ها به قربانیان کمک می‌کنند

  “گروه دفاع مدنی” سوریه که با کلاه‌های سفیدشان مشهور هستند، کارشان بیرون کشیدن قربانیان بمباران‌های سوریه از زیر آوار است.

  گفته می‌شود این گروه ۳ هزار نفری از دانش‌آموزان، دانشجویان، معلم‌ها، کشاورزها و داوطلبان دیگر جان ده‌ها هزار نفر را نجات داده‌اند.

  شعار آنها این است: “نجات یک زندگی نجات تمام بشریت است”. با این که عمدتا در مناطق تحت کنترل شورشیان فعال هستند خود را بی‌طرف معرفی می‌کنند.

  کلاه‌سفیدها که موضوع فیلم مستندی هستند که به تازگی در شبکه پخش فیلم نتفلیکس راه یافته، بیش از همیشه در منظر نگاه جهانیان قرار گرفته‌اند. با وجود این دولت سوریه آنها را به جانبداری سیاسی متهم می‌کند.

  دیگر نامزدهای قابل توجه:

  • ادوارد اسنودن: افشاگر معروف آمریکایی که اکنون ساکن روسیه است، دامنه نظارت و تجسس دولت بر زندگی خصوصی مردم را آشکار کرد.
  • دنیس موکوگه: پزشک زنان و زایمان در جمهوری دموکراتیک کنگو که شخصا هزاران قربانی تجاوز و تعرض جنسی را در شهر باکووو در شرق کنگو درمان کرد.
  • جزیره‌نشین‌های یونان: ساکنان جزیره‌های یونانی در خط مقدم بحران پناه‌جویان هستند و به دلیل رسیدگی به وضعیت مهاجران سوری و هم‌دردی با آنها نامزد صلح نوبل شده‌اند.

  مطالب مرتبط :

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.