• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • «راست آلترناتیو»؛ «شبحی» در آمریکا

  بسیاری از کسانی که خود را «راست آلترناتیو» می‌دانند با اینکه از تمام برنامه‌های ترامپ پشتیبانی نمی‌کنند ولی سیاست سختگیرانه وی در مورد مهاجرت و جهان‌بینی او مبنی بر شعار «اول آمریکا» را قدمی در مسیر درست می‌دانند. ترامپ همچنین برای انتخاب استیو بَنن، مدیر پیشین سایت «برایت‌بارت» به عنوان مشاور ارشد ریاست جمهوری، مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. استیو بنن که سایت او «تریبونی برای راست آلترناتیو» شده بود، متهم به انتشار مطالب یهودی‌ستیزانه و نژادپرستانه است. در همین راستا، بیش از ۱۵۰ نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا با نوشتن نامه‌ای خواستار تجدید نظر ترامپ در مورد استیو بنن شده‌اند.اسیتو بنن خود در واکنش به این موضوع گفته است که مطالب مناقشه‌برانگیز مورد اشاره مخالفان، تنها بخشی از کل آن‌ چیزی بود که در سایت برایت‌بارت ارائه می‌شد.

  «راست آلترناتیو»؛ «شبحی» در آمریکا


  اسکرین شات از یکی از ویدئوهای تبلیغاتی «راست آلترناتیو»

  اسکرین شات از یکی از ویدئوهای تبلیغاتی «راست آلترناتیو»

  محافظه‌کاران و چپ‌ها در انتخابات آمریکا دشمن مشترکی را کشف کرده‌اند: «راست آلترناتیو»*. طنز روزگار شاید این باشد که پل گوتفریات، از متفکران محافظه‌کار و از مخالفان شدید نئوکان‌ها، برای اولین بار از این واژه (Alternative Right) استفاده کرد و هیلاری کلینتون، کاندیدای حزب دمکرات، در نبرد انتخاباتی خود آن را بر سر زبان‌ها انداخت و توجه رسانه ها را به این جنبش جلب کرد.

  برخی از چهره های «راست آلترناتیو» (آلت-رایت) تشکر طنزآمیزی از هیلاری کلینتون برای این روز به‌یادماندنی کردند.

  در این روز یعنی ۲۵ اوت، خانم کلینتون در ایالت نوادا ترامپ را متهم به دامن زدن به شعله‌های نژادپرستی «راست آلترناتیو» کرد.

  به‌رغم انتقادهای مخالفانش، دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا اما علناً از این جنبش فاصله گرفته و اخیراً پس از آنکه گروهی از افراد این جنبش در واشینگتن «های ترامپ» سردادند، گفت که این گروه را قبول ندارد و نمی‌خواهد شور و شوق در این گروه ایجاد کند.

  بسیاری از کسانی که خود را «راست آلترناتیو» می‌دانند با اینکه از تمام برنامه‌های ترامپ پشتیبانی نمی‌کنند ولی سیاست سختگیرانه وی در مورد مهاجرت و جهان‌بینی او مبنی بر شعار «اول آمریکا» را قدمی در مسیر درست می‌دانند.

  ترامپ همچنین برای انتخاب استیو بَنن، مدیر پیشین سایت «برایت‌بارت» به عنوان مشاور ارشد ریاست جمهوری، مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

  استیو بنن که سایت او «تریبونی برای راست آلترناتیو» شده بود، متهم به انتشار مطالب یهودی‌ستیزانه و نژادپرستانه است.

  در همین راستا، بیش از ۱۵۰ نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا با نوشتن نامه‌ای خواستار تجدید نظر ترامپ در مورد استیو بنن شده‌اند.

  اسیتو بنن خود در واکنش به این موضوع گفته است که مطالب مناقشه‌برانگیز مورد اشاره مخالفان، تنها بخشی از کل آن‌ چیزی بود که در سایت برایت‌بارت ارائه می‌شد.

  او اتهام‌های دیگر در مورد عقاید ضدیهودی را نیز رد کرده‌است. ترامپ نیز اعلام کرده که بنن را مدت زیادی است می‌شناسد و اگر وی «راست آلترناتیو» یا نژادپرست بود حتی به فکر استخدام وی نمی‌افتاد.

  در همین رابطه، جورج هاولی که کتاب‌ها و مقالات متعددی در مورد محافظه‌کاران در آمریکا نوشته و در دانشگاه آلاباما تدریس می‌کند به رادیو فردا می‌گوید: «من شک دارم راست آلترناتیو تاثیر چندانی در انتخابات آمریکا داشته ولی پیروزی ترامپ در میان آنها شور و شوق ایجاد کرده است.»

  او می‌افزاید: «اگرچه اکثر آنها ترامپ را از خود نمی‌دانند ولی پیروزی وی، راست آلترناتیو را وارد صحنه سیاسی کشور کرده است. این امر با هیچ کاندیدای دیگر جمهوری‌خواهی امکان‌پذیر نبود.»

  دل‌نگرانان سفید

  پرسشی که رسانه‌های آمریکا پس از سخنرانی کلینتون درصدد پاسخش برآمدند این بود که «راست آلترناتیو» چیست و هوادارانش چه کسانی هستند؟

  «راست آلترناتیو»، حزب یا گروهی با منشور و چارچوب خاصی نیست ولی جنبشی است که تا چند ماه پیش بیشترین حضورش در اینترنت بود. به نوشته وال استریت جورنال، این جنبش، جریان اصلی محافظه‌کاران را قبول ندارد، ملی‌گرایی را ترویج می‌دهد و چندفرهنگی و مهاجرت را تهدیدی برای هویت سفیدپوستان می‌داند.

  «راست آلترناتیو»، حزب یا گروهی با منشور و چارچوب خاصی نیست ولی جنبشی است که تا چند ماه پیش بیشترین حضورش در اینترنت بود. به نوشته وال استریت جورنال، این جنبش، جریان اصلی محافظه‌کاران را قبول ندارد، ملی‌گرایی را ترویج می‌دهد و چندفرهنگی و مهاجرت را تهدیدی برای هویت سفیدپوستان می‌داند.

  استیو بنن، تحصلکرده دانشگاه هاروارد که کار در بانک گلدمن ساکز و فیلمسازی در هالیوود را در کارنامه خود دارد، «آلت-رایت» را جماعت جوانی می‌داند که به شدت ضد جهانی شدن، مخالف جریان اصلی محافظه‌کاران و ضد نظام حاکم و به شدت ناسیونالیست است. استیو بنن نیز خود را ملی‌گرای اقتصادی می‌خواند.

  جورج هاولی می گوید هویت (چه فرهنگی و چه نژادی) از مسائل اصلی «آلت-رایت»است و به نظر نمی‌رسد زیاد به مسائل اقتصادی توجه کنند. وی می‌افزاید اختلافات زیادی سر موضوعات اصلی در این جنبش وجود دارد ولی موضوع نژاد، همه آنها را متحد می‌کند.

  ریچارد اسپنسر، که واژه «آلت-رایت» را بر سر زبان‌ها انداخت و در رأس یک اتاق فکر در آمریکا است، معتقد به پاکسازی «صلح‌آمیز قومی» است.

  موضوعات مهاجرت و موقعیت آمریکا در جهان که هم در کمپین ترامپ و هم در بسیاری از نوشته‌های راست آلترناتیو مطرح شده، سال‌های طولانی است که توسط سیاستمداران و متفکران آمریکایی به بحث گذاشته شده است.

  وقتی هانتیگتون با ترامپ هم‌صدا بود

  «فرض کنید مهاجرت مکزیکی‌ها ناگهان متوقف شود…حقوق آمریکایی‌های کم‌درآمد افزایش می‌یابد…مهارت و میزان تحصیلات متوسط مهاجران به آمریکا تا حدی افزایش می‌باید که در تاریخ آمریکا بی‌سابقه بوده…احتمال بالقوه جدایی بین آمریکای اسپانیایی‌زبان و آمریکای انگلیسی‌زبان از بین می‌رود و همچنین خطر احتمالی که تمامیت سیاسی آمریکا را تهدید می‌کند.»

  کسی که از خطر مهاجران مکزیکی سخن میگوید، دونالد ترامپ نیست که وعده ساخت دیوار در مرز آمریکا با مکزیک را داده، بلکه سموئل هانتینگتون، نظربه‌پرداز معروف سیاسی آمریکا است. هانتیگتون دوازده سال پیش از آنکه ترامپ در مورد مکزیکی‌هایی که «کار آمریکایی را از آن خود می‌کنند» سخنرانی کند، در کتاب «ما که هستیم؟» در مورد «خطر بالقوه» مهاجران مکزیکی نوشته است.

  نگرانی هانتیگتون براین اساس بود که مهاجران آمریکای لاتین، به ویژه مکزیکی‌ها که گروه بزرگی از آنها را تشکیل می‌دهند، ازجمله به این خاطر که جمعیتشان در برخی مناطق بسیار متمرکز است، جذب جامعه آمریکا نمی‌شوند.

  وی همچنین معتقد است که آمریکا کشور مهاجران نیست، بلکه مستعمره‌نشینان (ساکنان اولیه) که آنگلوساکسون بودند چارچوبی را برای این کشور ساختند که دیگر مهاجران در آن قرار گرفته‌اند.

  سمئول هانتیگتون پیش‌بینی کرده بود که رشد جمعیت سیاه‌پوستان و لاتینی‌تبارها در ایالات متحده واکنش سفیدها را درپی خواهد داشت.

  به گفته جورج هاولی این نظریه‌پرداز سیاسی برخلاف «راست آلترناتیو» با مسئله نژادی مشکلی ندارد اما نگران ضربه خوردن به فرهنگ آنگلو-پروتستان آمریکا است.

  سمئول هانتیگتون پیش‌بینی کرده بود که رشد جمعیت سیاه‌پوستان و لاتینی‌تبارها در ایالات متحده به احتمال زیاد واکنش سفیدها را درپی خواهد داشت.

  عقاید ضد مهاجرت در میان گروهی از محافظه‌کاران «سنتی» (معروف به پالئوکان‌ها) در دهه‌های هشتاد و نود میلادی که مخالف برنامه‌های چندفرهنگی، کنترل بر تجارت آزاد و انزواگرایی آمریکا در سیاست خارجی بودند، بسیار رایج بود. پل گوتفریات، راسل کرک و پت بوکانان از جمله چهره‌های معروف این جریان بودند که در مقابل نئوکان‌ها ایستادند ولی در دهه نود میلادی کاملاً به حاشیه رانده شدند.

  «خودکشی یک ابرقدرت»

  کاهش تولید داخلی، حضور بیش از حد نظامی آمریکا در جهان، عدم برخورد با مهاجرت غیرقانونی، و دشمنی با روسیه، ازجمله مشکلاتی به‌شمار می‌آیند که آمریکا با آن درگیر است.

  این مسایل را پت بوکانان، از چهره‌های تأثیرگذار بر «راست آلترناتیو» در دو دهه گذشته در کتاب‌هایش نوشته، در برنامه‌های تلویزیونی مطرح کرده و در کمپین‌های مقدماتی ریاست جمهوری در دهه نود میلادی به بحث در مورد آنها نشسته است.

  وی همچنین معتقد است که ناتو پیمان موقتی است و آمریکا باید نیروهایش را از اروپا خارج کند.

  بوکانان در کتابی که پنج سال پیش با عنوان «خودکشی یک ابرقدرت» نوشت، این پرسش را مطرح کرد که آیا آمریکا تا سال ۲۰۲۵ دوام خواهد آورد؟

  «راست آلترناتیو» در دوگانگی سیاسی چپ-راست آمریکا نمی‌گنجد و درست نیست آن را جریان رادیکالیزه شده محافظه‌کاران محسوب کنیم چرا که در بسیاری از مواقع محافظه‌کاران را بیشتر از چپ‌ها تحقیر می‌کنند.

  وی سیاست‌هایی را برای «نجات آمریکا» پیشنهاد می‌کند، ازجمله متوقف کردن موقت مهاجرت، بستن اکثر پایگاه‌های نظامی آمریکا در خارج از خاک این کشور، کم کردن شدید هزینه‌های دولت و ضدحمله محافظه‌کارانه در نبرد فرهنگی و روی آوردن به سیاست حفاظت اقتصادی.

  وی مانند پالئوکان‌ها (محافظه‌کاران سنتی) مخالف جدید جنگ عراق و سیاست نئوکانان در دولت بوش بود.

  جورج هاولی به رادیو فردا می‌گوید که «به نظر می‌رسد افراد راست آلترناتیو همگی دوره محافظه‌کاران در سال‌های بوش را رد می‌کنند. در این مورد آنها یادآور بوکانان و پالئوکان‌ها هستند. شاید فهرست بلندبالای شکست‌های محافظه‌کاران باعث شده که مردم {نظرات} راست آلترناتیو را در نظر بگیرند.​»

  شبحی که واقعی است

  دو نویسنده سایت برایت‌بارت، گویی مقاله بلند خود در مورد «راست آلترناتیو» را با الهام از مانیفست حزب کمونیست کارل مارکس آغاز کرده باشند. در آغاز این مقاله می‌خوانیم: «شبحی در مهمانی‌های شام،.. اندیشکده‌های حاکمیت درگذر است. این شبح راست آلترنانیو است. جوان، خلاق و مشتاق سنت‌شکنی و بدعت‌گذاری سکولار که جریان اصلی محافظه‌کاران آن را دشمن شماره یک خود می‌داند و حتی بیشتر از دموکرات‌ها و ترقی‌خواهان، از آنها متنفر است.»

  جورج هاولی می‌گوید «راست آلترناتیو» در دوگانگی سیاسی چپ-راست آمریکا نمی‌گنجد و درست نیست آن را جریان رادیکالیزه شده محافظه‌کاران محسوب کنیم چرا که در بسیاری از مواقع محافظه‌کاران را بیشتر از چپ‌ها تحقیر می‌کنند.

  البته شبحی که این دو نویسنده از آن سخن می‌گویند، مبدل به بازیگر جدی و واقعی سیاسی آمریکا شده و آنچنان که ریچارد اسپنسر به ان‌پی‌آر گفته: «ما برای اولین بار وارد جریان اصلی شدیم و قرار نیست جای دیگری برویم.»

  ———————————

  *راست آلترناتیو (Alternative Right) به اختصار آلت-رایت (َAlt-right) خوانده می‌شود و در رسانه‌ها بیشتر از واژه Alt-Right استفاده می‌شود.

  مطالب مرتبط :

  بعد از شش ماه دونالد ترامپ برای اولین بار با ماسک در انظار عمومی ظاهر شد

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.