• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • دعوای اطرافیان ترامپ بر سر پست وزارت خارجه: زرگری یا واقعی؟

   در مقایسه آقای جولیانی تندروتر از رامنی محسوب می شود. به ویژه در برابر ایران و توافق هسته ای. او یکی از چندین سیاست مدار شناخته شده است که از سازمان مجاهدین خلق حمایت کرده و برای سخنرانی در جمع اعضا و هواداران این گروه ده ها هزار دلار پول گرفته. نگاه او به مسلمانان هم در مجموع منفیست. آقای رامنی در هر دو مورد کمتر اظهار نظر کرده و در برخوردهایش دیپلماتیک تر است.

  دعوای اطرافیان ترامپ بر سر پست وزارت خارجه: زرگری یا واقعی؟

  • 29 نوامبر 2016 – 09 آذر 1395
  رامنی و ترامپ تاکنون در مودر دیدار ۱۹ نوامبر چیزی نگفته اند
  Image caption رامنی و ترامپ تاکنون در مودر دیدار ۱۹ نوامبر چیزی نگفته اند

  کار انتخاب اعضای کابینه، تیم مشاوران و معاونان ارشد در دولت جدید از همان روز نخست رسیدن ترامپ به عنوان “رئیس جمهور منتخب” آغاز شد.

  اول انتصاب ها به پست های مهمی که از نزدیک با رئیس جمهوری کار می کنند و نیازی به رای اعتماد مجلس سنا ندارند انجام شد. از رئیس دفتر یا ریس کارمندان کاخ سفید تا مشاور امنیت ملی و استراتژیست ارشد. سپس نوبت به وزارتخانه های دادگستری، آموزش پرورش و سفیر آمریکا در سازمان ملل رسید.

  مهمترین آنچه مانده: وزارت خانه های کلیدی دفاع، دارایی و خارجه. جهت گیری سیاست خارجی، تصمیم های مهم نظامی و مدیریت بخش بزرگی از طرح های اقتصادی ریس جمهوری به عهده این سه وزیر خواهد بود. به طبع دیدگاه ها، نوع رابطه آنها با ترامپ و میزان حرف شنویشان از او در مسیر دولت تاثیر مهمی خواهد داشت.

  در روزهای گذشته وزارت خارجه بیش از دو تای دیگر مورد توجه بوده است.

  برای رئیس جمهوری که اظهاراتش در دوران مبارزات انتخاباتی نگرانی های گسترده به ویژه در میان متحدان اروپایی، آمریکای لاتین و بعضی کشورهای آسیایی ایجاد کرد، وزیر خارجه ای شناخته شده و مورد احترام بین المللی می تواند به کاهش دید منفی به دولت او کمک کند. شاید همین باعث شد که ناگهان میت رامنی دم در یکی از خانه های ترامپ در ایالت نیوجرزی پدیدار شود.

  میت رامنی چهار سال پیش نامزد حزب جمهوری خواه برای مقام ریاست جمهوری بود ولی به اوباما باخت. او پیش از آن هم فرمانداری ایالت ماساچوست را بر عهده داشت و همچنین به خاطر مدیریت موفق المپیک زمستانی در ایالت یوتای آمریکا مورد تحسین قرار گرفته است.

  آقای رامنی سابقه مخالفت شدید با ترامپ را هم در کارنامه خود دارد. او در یک سخنرانی مفصل در دوران تبلیغات درون حزبی دونالد ترامپ را یک دغل باز دروغگو خواند و به جمهوری خواهان هشدار داد که به این سرمایه دار نیویورکی رای ندهند. همین سابقه تنش آلود میان این دو مرد دیدارشان را مورد توجه بیشتر قرار داد. دیداری که به معنای آمادگی رامنی برای کنار گذاشتن اختلاف ها و اشتیاق او برای رسیدن به پست وزارت خارجه بود.

  جلسه که پایان یافت ترامپ او را تا دم در بدرقه کرد و بلند به خبرنگاران گفت گفتگوی خیلی خوبی با رامنی داشته.

  رسانه های آمریکا هم بلافاصله خبر از پایان کدورت ها و احتمال بالای معرفی سریع رامنی برای مقام وزیر خارجه دادند.

  مخالفان رامنی در حلقه ترامپ

  اما مخالفان چنین انتصابی در حلقه ترامپ بلافاصله وارد میدان شدند تا جلوی آن را بگیرند. رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک که از حامیان بسیار فعال رئیس جمهور منتخب بود و به صراحت خواسته به پاس تلاش هایش وزیر خارجه شود، در محور این مخالفت ها قرار دارد.

  رامنی - ترامپImage copyright Reuters and AP
  Image caption رامنی در طول مبارزات آقای ترامپ را شیاد خوانده بود

  در گام نخست چند تا از حامیان برجسته آقای ترامپ در مصاحبه های تلویزیونی شروع به تعریف و تمجید از شهردار سابق کردند. آنها سپس یک قدم فراتر گذاشتند و یادآوری کردند که رامنی با اینکه جمهوری خواه است ولی به ترامپ توهین کرده و رئیس جمهور منتخب بهتر است وزارتخانه های کلیدی را به کسانی که به او وفادار بوده اند بسپارد نه به مخالفانش.

  اصلی ترین بازیگران این بدگویی از رامنی و تاکید بر صلاحیت جولیانی، نیوت گینگریج رئیس سابق مجلس نمایندگان و مایک هاکبی فرماندار سابق ایالت آرکانزا هستند. این دعوا وقتی بالاتر گرفت که چند رسانه اصلی خبر از شرط گذاری بعضی از نزدیکان ترامپ برای دادن وزارت خارجه به رامنی دادند. آن اینکه رامنی باید به خاطر حملات سیاسی اش به رئیس جمهور منتخب در دوران انتخابات درون حزبی علنا پوزش بخواهد. شرطی که اکثر ناظران معتقدند رامنی به آن تن نخواهد داد.

  این تلاش ها برای کنار زدن رامنی در هفتاد و دو ساعت گذشته با اظهار نظر کلی‌ان کانوی- ریس ستاد انتخاباتی ترامپ- وارد مرحله جدیدی شد. خانم کانوی که از نزدیکترین افراد به رئیس جمهور منتخب است ناگهان در یک برنامه تلویزیونی گفت بسیاری از رای دهندگان به ترامپ به او پیام فرستاده اند و تاکید کرده اند انتخاب رامنی برای وزارت خارجه خیانت به رای شان است. چنین اظهارنظری از سوی کسی که می تواند شکایت “رای دهندگان” را به طور خصوصی به ترامپ منتقل کند، بسیار نامتعارف و عجیب است و منجر به گمانه زنی هایی در مورد تیم ترامپ شده.

  آیا اختلاف ها در میان اطرافیان ریس جمهور منتخب بر سر وزیر خارجه چنان بالا گرفته است که به جای حل درونی آن نزدیکان او با عمومی کردن دعوا و بسیج حامیان سعی برای تاثیر گذاشتن بر تصمیم ترامپ گرفته اند؟

  یا اینکه شاید این دعوا به اصطلاح زرگریست و آقای ترامپ با دعوت رامنی به خانه اش فقط خواسته پر سر و صداترین منتقدش در حزب جمهوری خواه را تحقیر و در آخر وانمود کند که به خاطر مخالفت طرفداران و اطرافیانش از دادن پست وزارت خارجه به او معذور است؟

  این احتمال هم وجود دارد که آقای ترامپ شخصا به انتخاب رامنی تمایل دارد ولی تقریبا همه اطرافیانش -به ویژه وفادارانی که در روزهایی که بیشتر رهبران جمهوری خواه کاندیداتوری او را شوخی می دانستند از او حمایت کردند- با آن مخالفند.

  احتمال هایی که با انتشار خبر خشم ترامپ از حرف های خانم کانوی، حدس و گمان در مورد آنها تشدید شده است.

  رامنی، جولیانی یا کاندیدای سوم: چه فرقی می کند؟

  در مقایسه آقای جولیانی تندروتر از رامنی محسوب می شود. به ویژه در برابر ایران و توافق هسته ای. او یکی از چندین سیاست مدار شناخته شده است که از سازمان مجاهدین خلق حمایت کرده و برای سخنرانی در جمع اعضا و هواداران این گروه ده ها هزار دلار پول گرفته. نگاه او به مسلمانان هم در مجموع منفیست. آقای رامنی در هر دو مورد کمتر اظهار نظر کرده و در برخوردهایش دیپلماتیک تر است.

  با تشدید بحث ها و اختلاف ها بر سر اینکه کدام یک از این دو باید وزیر خارجه شوند راه حل “نه این و نه آن” هم مطرح شده است. بعضی دو ژنرال سابق ارتش را پیشنهاد کرده اند. یکی از آنها دیوید پترائوس است که سالها فرمانده ای ارشد بود و سپس به مدیریت سی آی ای رسید ولی وقتی فاش شد اطلاعات سری در اختیار معشوقه اش گذاشته استعفا داد. او به همین دلیل دادگاهی و محکوم شد. سابقه ای که وزیر خارجه شدنش را مشکل می کند. با این همه او در روز دوشنبه اینجا در نیویورک به دیدار ترامپ رفت ولی در هنگام خروج حاضر نشد به پرسش های خبرنگاران در مورد احتمال وزیر شدنش پاسخ دهد. همزمان ساعتی پیش اعلام شد ترامپ رامنی را برای دیدار دوم به شام دعوت کرده است.

  اینکه چه کسی وزیر خارجه شود فراتر از شخصیت ها، اولین تصمیم سخت ترامپ محسوب می شود که می تواند نشانی باشد از اولویت های او در آینده. وفاداری یا صلاحیت؟ انتقام از منتقدین یا کار کردن با آنها برای اجرایی کردن سیاست هایش؟ پاسخ بعضی از این پرسش ها در هفته های آینده مشخص خواهد شد.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  مطالب مرتبط :

  نامه اعضای جدا شده به رییس جمهور آلبانی ـ توطئه فرقه مجاهدین علیه آقای احسان بیدی محکوم است

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2021 ايران قلم. محفوظ است.