• محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • ایران قلم: از پیام شادباش !! مسعود رجوی خبری نیست. چرا؟    :    با گذشت چند روز از خروج کامل اعضای مجاهدین خلق از عراق از پیام شادباش و پیروزی ، سنت همیشگی مسعود رجوی ، خبری نیست. این فاکت ها ...
 • چهل سال صبر برای دو آهنگساز

  سال ۲۰۱۵ صدمین سالگرد تولد امانوئل ملیک اصلانیان بود ولی متاسفانه هیچیک از مسئولان و بزرگان هنر کشور برنامه‌ای برای بزرگداشت او در ایران برگزار نکردند. این مسئله من را شدیدا متاثر کرد و به همین دلیل تصمیم گرفتم تمام تلاش خود را برای تقدیر از این شخصیت بزرگ و ترویج آثار او را انجام دهم.” بعضی از آثار ملیک اصلانیان تنها یک بار در دهه ۵۰ در تالار رودکی به رهبری فرهاد مشکات اجرا شد. نیسان روحانی که از نزدیک با این آهنگساز آشنا بود، سال‌ها در فکر اجرای آثار او بود.

  چهل سال صبر برای دو آهنگساز

  • 10 فوریه 2017 – 22 بهمن 1395
  صوفیه

  آثار دو آهنگساز نامدار ایرانی یکشنبه شب، ۵ فوریه بعد از چهل سال انتظار اجرا شد، اما نه در ایران، محل زندگی این آهنگسازان بلکه در شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان.

  آثار ارکسترال امانوئل ملیک اصلانیان و باله ‘روز ششم’ از مهران روحانی در این روز به اجرا در آمدند.

  کنسرت رنگ‌های پارسی با همت نیسان روحانی، نوازنده پیانو و نتیجه تلاش او برای همکاری با ارکستر فیلارمونیک صوفیه میسر شد.

  نیسان روحانی یکی از انگیزه‌های خود برای هماهنگی و تلاش برای احقاق این کنسرت را قدردانی از شخصیتی بزرگ دانست که یکی از مهمترین دستاوردهایش “رواج نوازندگی صحیح پیانو” در ایران بوده است.

  او در این باره می‌گوید: “سال ۲۰۱۵ صدمین سالگرد تولد امانوئل ملیک اصلانیان بود ولی متاسفانه هیچیک از مسئولان و بزرگان هنر کشور برنامه‌ای برای بزرگداشت او در ایران برگزار نکردند. این مسئله من را شدیدا متاثر کرد و به همین دلیل تصمیم گرفتم تمام تلاش خود را برای تقدیر از این شخصیت بزرگ و ترویج آثار او را انجام دهم.”

  بعضی از آثار ملیک اصلانیان تنها یک بار در دهه ۵۰ در تالار رودکی به رهبری فرهاد مشکات اجرا شد. نیسان روحانی که از نزدیک با این آهنگساز آشنا بود، سال‌ها در فکر اجرای آثار او بود.

  “من شخصا آقای ملیک اصلانیان را می‌شناختم، علاوه بر تاثیری که در موسیقی کلاسیک و نحوه اجرای پیانو در ایران داشت، یک اندیشمند و فیلسوف هم بود و علاقه شدیدی به تاریخ و فرهنگ ایران داشت. او اولین پیانیستی بود که درست نواختن را با رعایت ضوابط بین‌المللی در ایران جا انداخت. علاوه بر همه اینها بسیار مهربان و متواضع بود.”

  “با آنکه هیچوقت شاگرد او نبودم، به او ارادت خاصی داشتم. او همسایه خاله‌ام بود و هر وقت برای دیدن خاله‌ام می رفتم صدای پیانو نواختن او را از طبقه پایین می‌شنیدم. همه این نواها از بچگی در گوشم بود.”

  صوفیه
  Image captionاسلاویل دیمیتروف (راست) مهران روحانی (وسط)

  سفرهای متعدد برای اجرای کنسرت و همکاری با موزیسین‌های بلغارستان، فرصت آشنایی با ارکستر فیلارمونیک صوفیه، یکی از معتبرترین نهادهای موسیقی در اروپا را برای نیسان روحانی فراهم آورد.

  اما انگیزه مهم دیگری سال‌ها بود که در پس ذهنش زمزمه می‌کرد؛ معرفی و شناساندن باله روز ششم پدرش که بر اساس داستان آفرینش نوشته شده و آن را از دوران کودکی شنیده بود.

  “من از کودکی شاهد زندگی پدرم بودم، اینکه چطور آن همه سال بی وقفه به کار آهنگسازی و تدریس مشغول بود آن هم بدون آن که امیدی به شنیدن اجرای آن داشته باشد. بازی با ملودی‌های روز ششم و تدوین و دوباره نواختن آن، همه در گوشم بود. وقتی به لندن مهاجرت کردم متوجه شدم امکاناتی وجود دارد که بتوانم شرایط اجرای آن را فراهم کنم و بتوانم به نحوی از همه زحمات او قدردانی کنم.”

  دست‌اندکاران ارکستر فیلارمونیک صوفیه به رهبری اسلاویل دیمیتروف به محض مطالعه نت‌های باله روز ششم و دو اثر ارکسترال از ملیک اصلانیان به جایگاه این دو هنرمند در موسیقی جهان پی برده و از پیشنهاد نیسان روحانی برای اجرای این قطعات به شدت استقبال کردند.

  نیسان روحانی
  Image captionنیسان روحانی، نوازنده پیانو کنسرتو شماره ۲۳ موتسارت را در این کنسرت اجرا کرد

  نیسان روحانی در پاسخ به این سوال که چرا این قطعات بخصوص را برای اجرا مناسب دانست گفت: “روز ششم ۳۹ سال است که اجرا نشده است. کارهای آقای اصلانیان هم بیش از ۴۰ سال است که از اجرای آن می‌گذرد و فکر کردم اجرای این دو با هم نه تنها برای بزرگذاشت این دو هنرمند مناسب است بلکه برای ترویج و شناساندن کارهای آنها نیز بسیار مفید است.”

  او عدم همکاری آهنگسازان و یا بازماندگان آنها برای در دسترس قرار دادن نت‌ها، عدم وجود روند حفظ و اشاعه نت‌های موسیقی و یا کتابخانه‌ای ملی که در جمع‌آوری این آثار تلاش کند را از عوامل اصلی به اجرا درنیامدن بسیاری از کارهای ارزشمند در عرصه موسیقی کلاسیک ایرانی دانست.

  نیسان روحانی که ساکن لندن است برای شناساندن آهنگسازان مشهور ایرانی و ترویج موسیقی کلاسیک ایران در غرب فعالیت‌های زیادی انجام داده است. در زمینه این تلاش‌ها می توان از کنسرت حماسه پارسی نام برد که در ۲۰۱۴۴ در کدگن هال لندن اجرا شد.

  در پاسخ به این سوال که چرا سه سال برای برگزاری کنسرتی دیگر طول کشیده است گفت: “من باید همه کارها را خودم انجام دهم. از پیدا کردن نت‎های قطعات گرفته تا پیدا کردن ارکستر و رهبر آن. حتی طراحی اعلامیه و تبلیغ و بیشتر هزینه کنسرت.”

  کنسرت حماسه پارسی براساس اعلام کدگن هال اولین کنسرت موسیقی کلاسیک در لندن بود که صرفا به اجرای آثار آهنگسازان سرشناس ایرانی از جمله امین‌الله حسین، رضا والی، لوریس چکناواریان و مهران روحانی اختصاص یافت.

  به این ترتیب برای اولین بار آثار این آهنگسازان به همراهی ارکستر داکلندز سینفونیا به اجرا درآمد.

  کنسرت حماسه پارسی در لندن؛ از فانتزی شیدا تا در بازار ایرانی

  حماسه پارسی
  Image captionکنسرت حماسه پارسی در لندن شاهد اجرای آثار هنرمندان چون مهران روحانی (راست) لوریس چکنواریان (وسط) و رضا والی بود
  امانوئل ملیک اصلانیان

  ملیک اصلانیان که بود؟

  برگرفته از نوشته‌ای از محمود خوشنام

  امانوئل ملیک اصلانیان در سال ۱۲۹۴ در خانواده‌ای ارمنی در روستوف در روسیه زاده شد، هر چند در بیشتر منابع گفته شده در تبریز به دنیا آمده است.

  در گفت وگویی می گوید: “محل تولد من در شناسنامه، تبریز نوشته شده اما در حقیقت در سال ۱۹۱۵ میلادی در روستوف به دنیا آمده‌ام. پدر و مادرم اهل تبریز بودند، اما در آن زمان در روستوف زندگی می‌کردند.”

  در سال‌های نوجوانی به هامبورگ در آلمان رفت و در کنسرواتوار این شهر به آموزش موسیقی پرداخت.

  پس از دریافت دیپلم پیانو از کنسرواتوار هامبورگ، رهسپار برلین شد با این نیت که در مدرسه عالی موسیقی این شهر، شیوه‌های علمی آهنگسازی و رهبری ارکستر را نیز فراگیرد.

  بخت یار امانوئل بود که یکی از موسیقیدانان نام آور و نوآور آلمانی، پاول هیندمیت، در آن مدرسه تدریس می کرد. امانوئل از آموزه‌های هیندمیت بهره های فراوان برد و با به پایان رساندن دوره آهنگسازی، به ایران بازگشت.

  در ایران چند سالی را به مطالعه در موسیقی ایران پرداخت، به مقام استادی در هنرستان عالی موسیقی رسید و به مرور و به موازات تدریس، دست به کار آفرینش موسیقی شده است.

  نخستین آفریده‌های ملیک اصلانیان که برای پیانو نوشته شده، کوششی است در راه پیدا کردن ساختاری که در عین وفاداری به ضوابط بین المللی با ویژگی‌های موسیقی ملی نیز سازگار باشد. قطعاتی در چهارگاه و دشتی که حاصل این کوشش است از همان آغاز او را به عنوان آهنگسازی اندیشمند معرفی کرد.

  اصلانیان پس از آن آرام آرام به سراغ کارهای ارکسترال و صحنه‌ای رفت، هر چند سال یک بار با دقت و مراقبت تمام کاری را به پایان برد و منتظر مانده تا تاثیر اجرای آن را در تالار رودکی ارزیابی کند و از آن در ساخت و پرداخت کارهای بعدی بهره بگیرد.

  باله پروانه، گلبانگ، برای ارکستر و گروه آواز جمعی، باله افسانه آفرینش و اوراتوریوی سپیده از کارهای برجسته صحنه ای اوست که همه آن ها در تالار رودکی در سال های پیش از انقلاب به اجرا درآمد.

  مطالب مرتبط :

  تاکید مرکل، پوتین و مکرون بر توافق برجام و تعهد خود به همکاری‌های دوطرفه اقتصادی با ایران

  علی شیرزاد، وبلاگ وطنم ایران، چهاردهم ژوئن ۲۰۱۹:… ا کنون هم فراخوان میدهیم که گا زهم به لیست این تحریمها اضافه شود و در پایان میگوید  تحریمها امری مبارک برای مردم ایران است و تحریم باعث میشود پول ها برای ملت ایران بماند.  وقتی میگوییم رجوی و عضدانلو دشمن ملت ایران هستند به گزاف وی اوه نمیگوییم .با نمونه هایی که تابحال افشا و بیان کرده ام ... مطلب کامل

  حشمت علوی ، ربات اینترنتی رجوی که وجود خارجی نداشت

  حشمت علوی ، ربات اینترنتی رجوی که وجود خارجی نداشت منابع مختلف، دوازدهم ژوئن ۲۰۱۹:… صدای آمریکا که از رسانه های وزارت خارجه آمریکا است، از جمله پایگاه‌هایی است که مطالب و مقالات متعددی را به قلم این فردِ فیک می‌توان در آن یافت. طی جستجوی مختصری که در این باره انجام شد، مشخص شده است که ده‌ها مقاله و یادداشت، مشخصاً با محوریت تخریب ... مطلب کامل

  نامه آقای رحمان محمدیان به آقای فیلیپو گراندی رییس کمیساریای عالی پناهندگان

  ما جمعی از اعضای سابق مجاهدین هستیم که بر اساس یک تفاهم نامه بین آمریکا، آلبانی و مجاهدین و با نظارت کمیساریا عالی پناهندگان به آلبان منتقل شدیم. همه ما درعراق با نمایندگان کمیساریا مصاحبه و خواهان اعزام به یک کشور آزاد برای ادامه زندگی بودیم (چیزی که در مجاهدین حتی فکر کردن به آن گناه است)اما برخلاف میل ما و بدون اطلاع ما کشور آلبانی انتخاب شد. ... مطلب کامل

  تحریم زندگی مردم، خواست دائمی مجاهدین خلق!

  دلیل این کار دردرجه ی اول عدم مساعدت مردم برای قدرت گرفتن رجوی از یک طرف ونشان دادن چراغ سبز به جهانخواران است که دشمنی حیوانی نسبت به مردم ایران دارند که درصدد کسب استقلال وشکوفائی کشور خودشان بوده وهستند! حکومت ایران قسمت مهم این درآمد را صرف رفاه مردم میکرد والبته ممکن هم هست که قسمتی ازاین درآمدها- چنانکه درسراسر جهان مرسوم است – صرف لیفت ولیس ... مطلب کامل

  تحریم زندگی مردم، خواست دائمی مجاهدین خلق!

  آلمان تظاهرات فرقه رجوی در برلین را لغو کرد محمد کرمی، وبلاگ عیاران، پاریس، دوازدهم ژوئن ۲۰۱۹:… سران فرقۀ رجوی بر آن شدند که این خود نمائی به ادعای از قبل اعلام شده اش! «صدهزار نفری»! سالانه را به صورت تظاهرات در دو کشور اروپائی یعنی  در بلژیک (بروکسل) در تاریخ ۱۵ ژوئن و آلمان (برلین) در تاریخ ۲۲ ژوئن با اختلاف یک هفته از هم ... مطلب کامل

  تحریم زندگی مردم، خواست دائمی مجاهدین خلق!

  اين ها همه ضربات كارى است كه بر پيكره فرسوده اين فرقه تروريستى وارد شده و بيش از پيش تشكيلات آن ها را در باطلاق تناقض و از هم پاشيدگى و فرار اعضاء، قرار مي دهد و آن قدر كه مسعود رجوى فرارى و بزدل، شخصاً پيام داده و سال ٢٠٢١ را سال سرنگونى إعلام كرده است، كسى نيست به اين آغا و خانم مفلوك وبى اعتبار، ... مطلب کامل

  نامه سرگشاده آقای احسان بیدی به رئیس کمیساریای عالی پناهندگان

  گفته شده است تا پایان مارس ۲۰۱۹ علاوه بر ندادن کمک هزینه مالی، تمامی خدمات اجتماعی و مدنی از ما سلب میشود که دقیقا همین اتفاق افتاده است. طبق گفته های مترجمین کمیساریای عالی پناهدگان  قرار بود که دولت آلبانی از ما حمایت و خدمات اجتماعی، درمانی و مدنی را ادامه بدهد که این چنین نیز نشده است. متاسفانه شنیده شده است که کمیساریای عالی پناهندگان  بخاطر قطعی شدن کمک از طرف ... مطلب کامل

  بلژیک اشتباه فرانسه را تکرار نکند

  بعنوان عضو سابق این فرقه باید تاکید کنم که حضور آنها در بلژیک یکی از بزرگترین تهدیدات در حال حاضر برای کشورمان  و اتحادیه اروپاست. بعد از مخالفت فرانسه، اکنون آنها تلاش می‌کنند مرکز فرماندهی شان را به شهر ما منتقل کنند و در این راستا بسیاری از اعضای خود را از آلبانی و فرانسه به  بروکسل منتقل کرده اند. با کمال احترام می خواهم توجه عاجل ... مطلب کامل

  علی هاجری: میخی بر تابوت ویلپنت و فرقه مجاهدین خلق

  در این بین مزد بگیران و جیره خوران کم نبودند امثال بولتون و جولیانی و یک دوجین از اینها که بعد از توجیه اولیه توسط خانم رئیس جمهور روی سن آمده یکی پس از دیگری به ایراد سخنرانی می پرداختند البته ناگفته نمانده که در قسمت جایگاه افراد شرکت کننده آمریکایی ها در جلو قرار داشتند و از اولین سخنرانها بودند و البته ناگفته نمانده همه سخنرانها هیچ ... مطلب کامل

  علی هاجری: میخی بر تابوت ویلپنت و فرقه مجاهدین خلق

  آرزوهای برباد رفته رجوی و بولتون منصور نظری، ایران اینترلینک، هشتم ژوئن ۲۰۱۹:… یکی از همین بیماران روانی که حرفهای مسعود رجوی گور به گور شده را قرقره میکند گفته هرکس با تحریم و جنگ مخالف است همسو با رژیم است . باید به شارلاطانهای شیادگفت غلط اضافی نکنید شما زود است که جای اون گور به گور شده را بگیری اون کسی که این ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 ايران قلم. محفوظ است.
  marmaris escort - marmaris bayan escort - escort marmaris - marmaris escort bayan -