• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • ذوق‌زدگی عربستانی‌ ها از سفر ترامپ

  این منابع اظهارات مدح سرایانه عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان از سفر ترامپ را نشانه ای از شوکه شدن مقامات عربستانی دانستند و گفتند این که وی گفته است “افتخار می کند” کشورش میزبان نخستین سفر رئیس جمهوری امریکا به خارج از کشورش باشد، نشان دهنده این ذوق زدگی است. در عین حال برای عربستانی ها این گونه وانمود شده که در نقش آفرینی آنها در مبارزه با تندروی و تروریسم به سود آنها بزرگ نمایی شده است.  در عین حال عربستانی ها عجله دارند که بر روی این نزدیکی سریعی که در نزدیکی روابط دولت امریکا با عربستان و دیگر کشورهای منطقه به وجود آمده، سرمایه گذاری کنند چرا که معتقدند که سال نخست ریاست جمهوری ترامپ تعیین کننده است، و به مصلحت اعراب است که اظهارات و سیاست های او را در جهت اعمال نقش فعال تر آنها در منطقه به سوی خود جذب کنند.

  ریاض روی سیاست‌های دولت جدید امریکا سرمایه‌گذاری کرده است

  ذوق‌زدگی عربستانی‌ها از سفر ترامپ

  منبع: العرب / ترجمه: علی موسوی خلخالی ـ به نقل از دیپلماسی ایرانی ـ 10.05.2017

  منابع آگاه اظهارات مدح‌سرایانه عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان از سفر ترامپ را نشانه‌ای از شوکه شدن مقامات عربستانی دانستند و گفتند این که وی گفته است “افتخار می‌کند” کشورش میزبان نخستین سفر رئیس جمهوری امریکا به خارج از کشورش باشد، نشان‌دهنده این ذوق‌زدگی است.

  مقامات عربستانی از سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به ریاض در پایان ماه جاری میلادی بسیار استقبال کرده اند و گمان می کنند این سفر می تواند نقش رهبری آنها را در قضایای منطقه ای تقویت کند، علاوه بر آن به اعتقاد آنها این سفر نشان می دهد که ایالات متحده تفاوت بسیاری با دوره رئیس جمهوری سابق، باراک اوباما، در رابطه با ریاض و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پیدا کرده است.

  منابع آگاه عربستانی اعلام کردند که اظهارات ترامپ که بعد از اعلام سفر او به منطقه بیان شد، باعث شگفتی و خوشحالی مقامات عربستانی شده و همه تردیدهای مقامات عربستانی در خصوص ایجاد رابطه ای جدید با دولت جدید امریکا را برطرف کرده و برایشان روشن ساخته که وی به دنبال ایجاد پیمانی قوی با ریاض است.

  این منابع اظهارات مدح سرایانه عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان از سفر ترامپ را نشانه ای از شوکه شدن مقامات عربستانی دانستند و گفتند این که وی گفته است “افتخار می کند” کشورش میزبان نخستین سفر رئیس جمهوری امریکا به خارج از کشورش باشد، نشان دهنده این ذوق زدگی است. در عین حال برای عربستانی ها این گونه وانمود شده که در نقش آفرینی آنها در مبارزه با تندروی و تروریسم به سود آنها بزرگ نمایی شده است.

  در عین حال عربستانی ها عجله دارند که بر روی این نزدیکی سریعی که در نزدیکی روابط دولت امریکا با عربستان و دیگر کشورهای منطقه به وجود آمده، سرمایه گذاری کنند چرا که معتقدند که سال نخست ریاست جمهوری ترامپ تعیین کننده است، و به مصلحت اعراب است که اظهارات و سیاست های او را در جهت اعمال نقش فعال تر آنها در منطقه به سوی خود جذب کنند.

  رئیس جمهوری امریکا درباره سفرش به عربستان سعودی گفت: «عربستان دو مرکزیت مقدس در جهان اسلام را در خود جای داده است، و بر این اساس ما پایگاه های جدید برای همکاری و حمایت از متحدان مسلمانمان در مبارزه با تندروی و تروریسم و خشونت ایجاد می کنیم تا آینده ای امیدورکننده تر و عادلانه تر برای مسلمانان این کشورها به وجود آوریم.»

  ترامپ در ادامه افزود: «وظیفه ما دیکته کردن به دیگران نیست تا به آنها بگوییم چگونه زندگی کنند، بلکه ایجاد پیمانی از دوستان و شرکایی است که با ما در هدف مبارزه با تروریسم و تحقق امنیت و ثبات در خاورمیانه شریک هستند.»

  ناظران بر این اعتقادند که اظهارات ترامپ این پیام مهم را به عربستان می رساند که دیکته های اصلاح طلبانه ای که دولت اوباما پیش از این برای عربستان بیان می داشت را قبول ندارد و به هیچ وجه به دنبال اصلاحات در عربستان نیست، و واقعیت عربستان را که به هیچ وجه اصلاحات گسترده را بر نمی تابد و تنها اصلاحات جزئی در داخل با توجه به فضای دینی و فقهی حاکم بر آن اعمال شود کفایت می کند را قبول دارد.

  از سال ها پیش عربستان اصلاحات کوچکی را به دور از بزرگ نمایی رسانه ای دنبال می کند که دلیل عمده این پنهان کاری ترس از واکنش جریان های تندرویی است که اکثرا بر نهادهای تاثیرگذار مثل منبرهای دینی و آموزشی و رسانه ای تسلط دارند.

  پیش از این دولت جدید امریکا در میزبانی از محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان این پیام را رسانده بود که از گزینه اصلاح با توصیفات خالص عربستانی حمایت می کند. در این سفر ترامپ و محمد بن سلمان اظهارات ضدایرانی خود را دوباره تکرار کردند تا به این ترتیب ترامپ به طرف عربستانی به نوعی اطمینان خاطر دهد که آن چه در جریان انتخابات ریاست جمهوری علیه عربستان بیان داشت چیزی جز راضی کردن رای دهندگان جمهوری خواه نبود.

  ناظران همچنین می گویند که استقبال ترامپ از اصلاحات محمد بن سلمان موسوم به پروژه “دیدگاه 2030” برای تحول و اصلاحات در عربستان این پیام را می دهد که ترامپ از صعود نسل جدید عربستان و کل کشورهای عربی حوزه خلیج فارس حمایت می کند، برای همین است که نشستی را با رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در جریان سفرش به ریاض برگزار خواهد کرد، علاوه بر آن در پی این نشست اسلامی – امریکایی پیمان گسترده تر برای رویارویی با ایران و داعش، هر دو با هم، همان طور که قبلا هم خبر آن را داده بود، ایجاد می کند.

  وزیر امور خارجه عربستان گفته است که سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به عربستان همکاری ها میان ایالات متحده با کشورهای اسلامی برای مبارزه با تروریسم را افزایش می دهد و شامل نشست های دو جانبه عربستانی – امریکایی، دیدار با رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و نشستی با دیگر رهبران کشورهای عربی و اسلامی خواهد بود. جبیر در این باره گفت: «انتظار داریم که این نشست همکاری ها میان ایالات متحده و کشورهای عربی و اسلامی برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را تقویت کند و لحن مذاکرات مربوط به روابط ایالات متحده با جهان عرب و اسلام را تغییر دهد.»

  روشن است که ترامپ تجدیدنظر کاملی نسبت به مواضع سلف خود، اوباما در قبال منطقه خاورمیانه اعمال کرده، الآن او به دنبال ایجاد وضعیتی است که به واشنگتن اجازه دهد که در تجمیع متحدانشان بر اساس وضعیتی روشن تر و منسجم تر بازنگری کند.

  مارتین ایندیک، نایب رئیس اجرایی مرکز مطالعات بروکینگز در این باره می گوید: «برنامه اوباما برای نزدیکی به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با محوریت ایجاد روابط مستقیم با ملت های عربی از طریق سخنرانی اش در قاهره در سال 2009 بود. اما نزدیکی ترامپ به کشورهای عربی بر اساس مشارکت با حکومت های حاکم بر کشورهای عربی بدون صحبت مستقیم با ملت هاست، اتفاقی که رهبران عرب آن را نسبت به سیاست اوباما ترجیح می دهند.»

  یکی از معاونان ترامپ نیز که نخواست نامش فاش شود در گفت وگو با خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز گفت: «فرقی اساسی میان سیاست دو دولت برای تمرکز بر قدرت و نفوذ آنها در قبال ایران وجود دارد. قدرت ایران در منطقه سبب شده است تا اعتماد کشورهای عربی به رهبران امریکا بعد از اظهارات تند ترامپ در تبلیغات انتخاباتی اش افزایش یابد و تقویت شود. چنین اعتمادی در دوران اوباما نبود، او از عربستان دیدن کرد در حالی که به دنبال آغاز عملیات صلح میان اعراب و اسرائیل بود. اما به نظر می رسد که ترامپ از تعامل اوباما درس گرفته و “تنگ نظری” نسبت به متحدان عرب حوزه خلیج فارس را کنار گذاشته است.»

  مسئولان امریکایی که در هواپیمای اوباما در خلال سفرش به عربستان با او همراه بودند به نیویورک تایمز گفتند: «وقتی که پادشاه عربستان، ملک عبدالله بن عبدالعزیز در پاسخ به تقاضای اوباما گفت که ما آخرین کشوری خواهیم بود که با اسرائیلی ها صلح خواهیم کرد، اوباما شوکه شد.»

  بعد از تحولات غیرسنتی در حکومت عربستان که از زمان به قدرت رسیدن ملک سلمان بن عبدالعزیز به وجود آمد، واشنگتن تغییرات ریشه ای را در تعاملات خود با عربستان سعودی طی دو دوره اخیر دولت های امریکا شاهد بوده است. عربستان در وهله های اخیر با بزرگ نمایی در نفوذ ایران در منطقه به هر قیمتی با سیاست های ترامپ همراه بوده است.

  یک مقام عالی رتبه در کاخ سفید گفت که ترامپ «از آمادگی رهبران جدید عربستانی برای همکاری با ایالات متحده شگفت زده شده است.»

  مطالب مرتبط :

  تناقض و آشفتگی در سیاست خارجی آمریکا

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.