• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • واشنگتن‌پست بررسی کرد : پشت پرده یک مناقشه

  سال‌ها است که مقامات ریاض و ابوظبی از سیاست خارجه‌ی سرکشانه قطر ناراضی هستند. برخلاف مثلاً بحرین که عمدتاً در مسیر دلخواه سعودی‌ها حرکت می‌کند، قطر از دیگر اعضای “شورای همکاری خلیج‌فارس” (گروهی متشکل از شش پادشاهی عرب) فاصله گرفت و خزانه و ثروت عظیم خود را در راهِ افزایش نفوذ خود در دیگر کشورها و مناطق دوردست سرمایه‌گذاری کرد. برای مثال پس از تحولاتِ سیاسی بهار عربی، قطر خود را با احزاب سیاسی اسلامی مانند “اخوان المسلمین” در مصر هم‌راستا کرد و باور داشت پشتیبانی از جنبش‌های مورد حمایت مردم کار درستی است. شبکه دولتی “الجزیره” قطر نیز برای اهداف این گروه‌ها تبلیغ و از دموکراسی حمایت می‌کرد و با منطقه‌ای تحت حمایت خودکامه‌های سکولار و یا اعضای خانواده سلطنتی مخالف بود که این نوع تبلیغات خشم همسایگانش را برانگیخت. همچنین، قطر یکی از فعال‌ترین حامیانِ گروه‌های مبارز اسلامی در سوریه و لیبی بود.

  واشنگتن‌پست بررسی کرد T پشت پرده یک مناقشه
  10.06.2017 ـ به نقل از فرارو
  قطر با سیصد هزار نفر جمعیت به دلیل داشتن منابع غنی نفت و گاز نقش مهمی در صحنه جهانی داشته است. روز دوشنبه که هیچ‌یک از طرفین حاضر به تغییر مواضع نشدند، قیمت نفت تکان خورد.
  تاریخ انتشار: ۱۴:۳۹ – ۱۶ خرداد ۱۳۹۶

  بحران قطر در خلیج‌فارس

  فرارو- کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس در چنگالِ بحران بی‌سابقه‌ای قرار دارند. در ساعات اولیه روز دوشنبه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر با انتشار بیانیه‌های هماهنگ جدایی دیپلماتیک خود از کشور کوچک اما ثروتمند قطر را اعلام کردند.آن‌ها ارتباطات هوایی، زمینی و دریایی با این کشور را قطع کرده و به مقامات قطری حاضر در کشورهایشان دستور خروج دادند.

  به گزارش فرارو به نقل از واشنگتن‌پست، قطر با سیصد هزار نفر جمعیت به دلیل داشتن منابع غنی نفت و گاز نقش مهمی در صحنه جهانی داشته است. روز دوشنبه که هیچ‌یک از طرفین حاضر به تغییر مواضع نشدند، قیمت نفت تکان خورد. بنا به گزارش‌ها، به دلیل وحشت از مسدود شدن تنها مرز قطر توسط عربستان، ساکنان نگرانِ دوحه به سوپرمارکت‌ها هجوم برده و قفسه‌ها را خالی کردند.

  این اقدام بازتابی از سرخوردگی درازمدت در روابط با قطر است که سعودی‌ها و اماراتی‌ها آن را به حمایت از گروه‌های تروریستی و داشتن رابطه صمیمی با ایران متهم می‌کنند. روابط و امور کشورهای خلیج‌فارس بسیار پیچیده و نامطمئن شده است و مسائل مهم زیادی درخطر است. مثلاً یکی از پایگاه‌های فرماندهی مرکزی آمریکا در قطر قرار دارد.

  بحران قطر در خلیج‌فارس

  نقشه کشورهایی که با قطر روابط دیپلماتیک داشتند

  دلیل این مناقشه چیست؟

  سال‌ها است که مقامات ریاض و ابوظبی از سیاست خارجه‌ی سرکشانه قطر ناراضی هستند. برخلاف مثلاً بحرین که عمدتاً در مسیر دلخواه سعودی‌ها حرکت می‌کند، قطر از دیگر اعضای “شورای همکاری خلیج‌فارس” (گروهی متشکل از شش پادشاهی عرب) فاصله گرفت و خزانه و ثروت عظیم خود را در راهِ افزایش نفوذ خود در دیگر کشورها و مناطق دوردست سرمایه‌گذاری کرد.

  برای مثال پس از تحولاتِ سیاسی بهار عربی، قطر خود را با احزاب سیاسی اسلامی مانند “اخوان المسلمین” در مصر هم‌راستا کرد و باور داشت پشتیبانی از جنبش‌های مورد حمایت مردم کار درستی است. شبکه دولتی “الجزیره” قطر نیز برای اهداف این گروه‌ها تبلیغ و از دموکراسی حمایت می‌کرد و با منطقه‌ای تحت حمایت خودکامه‌های سکولار و یا اعضای خانواده سلطنتی مخالف بود که این نوع تبلیغات خشم همسایگانش را برانگیخت. همچنین، قطر یکی از فعال‌ترین حامیانِ گروه‌های مبارز اسلامی در سوریه و لیبی بود.

  اکنون دشمنان قطر ادعا می‌کنند این کشور نتوانسته حمایت خود از برخی گروه‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرا را کنترل کند؛ از جمله حماس و سازمان اصلی مرتبط با القاعده در سوریه. قطر به حمایت از حوثی‌های یمن نیز متهم شد. این ادعا بسیار عجیب است زیرا تا همین دیروز قطر بخشی از ائتلاف عربستان بود که با حوثی‌ها مبارزه می‌کرد.

  “حسن حسن” کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: “کشورهای منطقه را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد: گروهی که می‌خواهد منافع خارجی خود را با حمایت از اسلام‌گرایان پیش ببرد، و گروهی دیگر که سیاست خارجی خود را با ایجاد گروه‌های اسلام‌گرا هدایت می‌کند.” حسن معتقد است که قطر در گروه اول و سعودی‌ها و اماراتی‌ها در دسته دوم قرار دارند.

  وزارت امور خارجه قطر طی بیانیه‌ای این اقدام را “غیرقابل‌توجیه” خواند و گفت قطع روابط درواقع لطمه به اقتدار و حاکمیت کشور است و این تصمیم تنها “بر اساس ادعاها و اتهامات بی‌پایه و اساس” گرفته شده است.

  عربستان سعودی و امارات، از گروه‌های شورشی مختلفی در خاورمیانه حمایت می‌کنند. اما هر دو کشور در مناطقی مانند مصر با اسلام سیاسی مخالفت کرده و از رئیس‌جمهور فعلی “عبدالفتلح السیسی” حمایت کردند. السیسی در سال 2014 پس از کودتایی خونین به قدرت رسید. دولت جنگ‌زده یمن (که تقریباً به‌طور کامل توسط ریاض هدایت می‌شود) و رهبر تحت حمایت امارات در شرق لیبی (که رئیس‌جمهورشان مشتری ثابت عربستان سعودی است)، همگی روابط خود با قطر را قطع کردند.

  در این میان، امارات تأکید ویژه‌ای بر نقش مستمرِ قطر در حمایت از شورشیان اسلام‌گرا در لیبی و دیگر کشورها کرده است و به نظر می‌رسد برای به انزوا کشاندن قطر تلاش زیادی کرده.

  بحران قطر در خلیج‌فارس

  مردم دوحه پس از بسته شدن مرز مشترک قطر و عربستان سعودی

  اما چرا حالا؟

  چندین نظریه وجود دارد که توضیح می‌دهند چرا شرایط تا این حد وخیم شد. دو مورد هک و برملا شدن اطاعات بر دشمنی‌ها دامن زد. مورد اول در سایت رسمی مقامات قطر رخ داد که در آن امیر قطر نظراتی در حمایت از ایران و حزب‌الله بیان کرده بود. حتی بااینکه قطری‌ها این نظرات را تکذیب و آن‌ها را ساخته‌وپرداخته‌ی هکرها اعلام کردند، اما شبکه‌های اماراتی و سعودی به‌عنوان اخبار حقیقی منتشر شدند. در همین حال، ایمیل‌های فاش شده از نماینده امارات در واشنگتن، تمایلِ دیرینه‌ی امارات برای مقابله بانفوذ قطر را نشان می‌داد.

  برخی کارشناسان معتقدند “محمد بن زاید” ولیعهدِ بانفوذ ابوظبی، “محمد بن سلمان” جانشین ولیعهد عربستان سعودی را شریکی مشتاق و مناسب برای خود یافته است که در سال‌های اخیر افسار سیاست خارجه کشور را در دست گرفته و در منطقه یک ائتلاف ضد ایران ایجاد کرده است.

  در گزارش جالبی از فایننشال تایمز افشا شد که ظاهراً مقامات قطری برای آزادی یکی از احزاب قطر در جنوب عراق، نزدیک به یک میلیارد دلار باج پرداخت کرده‌اند که گفته می‌شود این بودجه عمده برای حمایت از شبه‌نظامیان شیعه بوده است.

  یکی دیگر از دلایل اصلی، دونالد ترامپ بود که با سفر دوستانه خود به ریاض و در آغوش کشیدن برنامه‌های عربستان در خاورمیانه، به مقامات این کشور جرات و جسارت داد.

  “اندرو بوون” استاد موسسه اینترپرایزر آمریکا گفت: “سعودی‌ها و اماراتی‌ها سفر ترامپ را فرصت مناسبی برای به زانو درآوردن قطر دانستند.” به گفته یکی از خبرنگاران معروفِ امارات، مقامات ابوظبی می‌خواهند امتیازات زیادی از دوحه بگیرند؛ از جمله تضعیف رسانه‌های قطر در خارج از کشور و وادار کردن آن برای جدایی از سیاست خارجه‌ی مستقل و تک‌رو.

  بحران قطر در خلیج‌فارس

  تصویر چاپ‌شده در روزنامه سعودی “عرب نیوز”: بیرون راندن قطر از قطار “جنگ علیه ترور”

  چه چیزهایی درخطر است؟

  پیش‌بینی رخدادهای بعدی دشوار است. دو کشورِ عضو شورای همکاری خلیج‌فارس که وسط این کشمکش گرفتار شده‌اند (عمان و کویت)، ممکن است از نفوذ اندک خود برای مصالحه استفاده کنند. آمریکا نیز می‌تواند چنین کاری بکند، اما دولت ترامپ اظهارنظر معنا داری دراین‌باره نکرد. اما احتمالاً مجبور است برای برقراری آرامش تلاش کند، زیرا پایگاه هوایی “العدید” در خاک قطر است.

  علاوه بر این، قطر دارای ذخایر مالی قابل‌توجهی است که حمایت سیاسیِ دولت ترکیه را جلب کرده و برای کشورهایی مانند روسیه و چین یک شریک کلیدی است. سعودی‌ها و اماراتی‌ها خواهند فهمید که منزوی کردن قطر چندان آسان نخواهد بود.

  “تئودور کاراسیک” تحلیلگر ارشد مسائل خلیج‌فارس گفت: “فکر می‌کنند می‌توانند قطر را خفه کرده و او را وادار به تسلیم کنند. اما احتمال دارد نتیجه کاملاً معکوسی داشته باشد. اولین مورد این است که قطر به دنبال همکاری‌های امنیتی جدید با ترکیه خواهد رفت. همچنین ممکن است به ایران روی آورد.”

  بوون گفت: “ممکن است دو طرف درباره مواضع یکدیگر قضاوت درستی نکنند و این کار درگیری‌های میان آن‌ها را عمیق‌تر و طولانی‌تر کند.”

  این کشمکش پیچیدگی گروه‌های مختلف در خاورمیانه را نمایان می‌کند و مفسران آمریکایی دیگر نمی‌توانند آن را اختلاف میان بلوک سنی عربستان سعودی و ایران شیعه جلوه دهند.

  حسن دراین‌باره نوشت: “تنش میان قطر و کشورهای همسایه نشان می‌دهد خطوط قدیمیِ ژئوپلیتیک دیگر در تفسیر مسائل خاورمیانه کارایی ندارند.”

  حال باید دید که ترامپ که در جشن‌های مجللِ ریاض پای‌کوبی می‌کرد، در برابر این چالش چه موضعی می‌گیرد. کاخ سفید تأکید کرده بود رئیس‌جمهور “به شکل بی‌سابقه‌ای مسلمانان تمام جهان را متحد کرده است.” رویدادهای این هفته نشان می‌دهد این ادعا تا چه اندازه غلط و مضحک است.

  منبع: Washingtonpost

  ترجمه: وب‌سایت فرارو

  مطالب مرتبط :

  چرا ایران کشتی بریتانیایی را در تنگه هرمز توقیف کرد؟

  بعد ازتحمل محدودیت ها محرمیت ها وفشارهای روحی وروانی بیشمار نوبت اعزام من به کشور آلبانی فرا رسید. فکر کنم یک اکیپ پنجاه نفره بودیم چندین بار توجیه شدیم مسولین سازمان بلندپایه ترین مسولین تشکیلات به زعم خودشان خطراتی که بر سراه راه ما کمین کرده است را به ما گوشزد ویادآوری میکردند از جمله خطربورژوازی را از همه خطرات خطرناکترین خطر خانواده و مناسبات خانوادگی بود به ... مطلب کامل

  علی شیرزاد: سرنوشت مهدی افتخاری آئینه فلاکت انقلاب مریم عضدانلو

   مهدی انقلاب مریم راقبول نداشت و رو درروی رجوی وعضدانلو قرارگرفته بود منتهی درپاسیویسم  ودرون خود رفتن عمل میکرد که تاثیرات مخرب شخصیتی روی خودش گذاشته  بود بهمین دلیل  فشارها وتوهینها وتحقیرها رابه او میکردند وعضدانلوهم درنشست فرماندهی فتح الله راازبنیاد انکاروگفت چرا میگویید فرمانده فتح الله خود رجوی طراحی وفرماندهی رابعهده داشت فرماندهی پروازرا مسعود به اوداده درصورتی که واقعیت ندارد مریم عضدانلو ایا این حرفها ... مطلب کامل

  غلامعلی میرزایی: به بهانه کار در اروپا ولی اسارت در عراق و قلعه اشرف

  البته رجوی ، سرکرده فرقه مجاهدین خلق  ازاین بحث چند هدف را پیش می خواست ببرد . یک اینکه رقابت و چشم وهم چشی بین نفرات بیندازد وهمه را چند صباحی در گیر این بحث بکند. خوب در بین افراد هم کسانی بودند مانند ماها که سالیان بود از خانواده خیری وحتی شماره تلفنی نداشتیم . دومین گروه کسانی بودند که حتی اگر شماره یا تماسی داشتند به ... مطلب کامل

  تردید در متحدان دونالد ترامپ

  مقام‌های دولت عربستان سعودی نیز در رویکردی هم‌پوشاننده، از گفت‌وگو با تهران به جای منازعه سخن به میان آورده‌اند. تغییر در آرایش جبهه‌بندی علیه ایران نه‌تنها به بروز نشانه‌های فرسودگی در تلاش‌های واشنگتن انجامیده، بلکه سبب وحشت در تل‌آویو نیز شده است. «بنیامین نتانیاهو» که در ماه‌های اخیر مشعوف از نزدیک شدن به اهداف ضد ایرانی خود بود، حالا برای حفظ موقعیت به ظاهر ایجاد شده، در دوسطح ... مطلب کامل

  پلیس آمریکا: هدف عامل قتل ۲۲ نفر در ال‌پاسو نژاد پرستانه و شکار مکزیکی‌ها …

  بیانیه نژادپرستانه در اینترنت مجرم به هنگام دستگیری از حق خود برای خودداری از حرف زدن صرفنظر و چگونگی اعمال جرمش را برای پلیس تشریح کرده است. او گفته که به قصد انجام تیراندازی ۹ ساعت با خودروی خود از محل زندگی‌اش در آلن (در تگزاس) به شهر مرزی ال پاسو رانندگی کرده چون حدس می‌زده که مهاجران زیادی از آمریکای لاتین در این شهر زندگی می‌کنند. او سپس با تفنگ تهاجمی‌ و ... مطلب کامل

  نگاهی به غروب استراتژی مجاهدین در عملیات ” فروغ جاویدان “ قسمت دوم

   در ادامه جلسه توجیهی عملیات فروغ جاویدان مسعود رجوی می گوید: "کاری که ما می خواهیم انجام دهیم در حد توان و اِشِل یک اَبَرقدرت است. چون فقط یک اَبَرقدرت می تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند!" دلیل این صحبت او این است که تصمیم داشت تا 48 ساعته به تهران برسد. او ادامه می دهد: " به طور مثال بغداد تا ... مطلب کامل

  منصور نظری: سازمان مجاهدین خلق تبهکارترین جریان در تاریخ ایران زمین

  سازمان مجاهدین خلق تبهکارترین جریان در تاریخ ایران زمین  منصور نظری، ایران اینترلینک، دهم اوت 2019:… واقعیت این است که سازمان مجاهدین خلق در بنیاد مشکل  داشت ، ودارد ، برای نمونه اساسنامه ومانیفست  این سازمان چیست وکجاست  ؟ چند کتاب از این سازمان بیرون امده است ؟ مبانی تشکیلاتی این سازمان کجا نگاشته شده است ؟ در کدام کتاب میتوان به اصول تشکیلاتی وایدئولوژیکی ... مطلب کامل

  منصور نظری: سازمان مجاهدین خلق تبهکارترین جریان در تاریخ ایران زمین

  با توجه به سابقه امارات و تلاش‌هایش برای افزایش این فشارها، عجیب نبود اگر ابوظبی در تبلیغات رسانه‌‌ای، ادعای آمریکا را تایید می‌کرد و انگشت اتهام را به سوی تهران نشانه می‌رفت. اما واکنش اماراتی‌ها ملایم‌تر ازاین انتظارات بود و حتی بعد از اینکه آمریکا اعلام کرد، ایران در این کشتی‌ها خرابکاری کرده، موضع امارات همچنان این بود که متهم کردن ایران به اسناد بیشتری نیاز دارد. اندکی ... مطلب کامل

  منصور نظری: سازمان مجاهدین خلق تبهکارترین جریان در تاریخ ایران زمین

   پاریس یک روز پس از هشدار توییتری ترامپ به ماکرون در باره گفتگو با تهران در پاسخ به این پیام تاکید کرد که برای اظهار نظر در باره ایران نیاز به «هیچ مجوزی» ندارد. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه با تاکید بر اینکه کشورش برای پرداختن به موضوعات مرتبط با ایران و اظهار نظر در باره این کشور نیاز به ... مطلب کامل

  اعلام جدایی آقای رفیق دهقان از فرقه مجاهدین خلق ـ رجوی در آلبانی

  فرقه مجاهدين که طبق تعهدش به دولت آلبانی، باید هزینه زندگی افراد جدا شده را پرداخت می کرد؛ از این این کمک هزینه ناچیز سوء استفاده و نفرات را وادار می کرد که طبق قوانین آنها زندگی کند! با چه کسانی رابطه داشته باشد و بالعکس. ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 ايران قلم. محفوظ است.
  marmaris escort - marmaris bayan escort - escort marmaris - marmaris escort bayan -