• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • زخم کهنه؛ هفتادمین سالگرد تقسیم هند و تولد پاکستان

  در طول ۷۰ سالی که از استقلال هند و پاکستان می گذرد، دو کشور سه نوبت با هم جنگیده اند (حتی می توان گفت چهار بار، چون آخرین باری که هند و پاکستان در سال ۱۹۹۹ در جنگ با یکدیگر درگیر شدند به طور رسمی اعلام جنگ نکردند). آتش زیر خاکستر در روابط هند و پاکستان یکی از پایدارترین کانون های خطر بالقوه ژئوپولیتیک جهان محسوب می شود. این امر سبب شده که دو کشور به تولید تسلیحات هسته ای متوسل شوند- به همین جهت رویارویی نگران کننده در جنوب آسیا بیشتر از یک مناقشه منطقه ای بوده و حامل خطر گسترده تری است. هند و پاکستان همزمان استقلال خود را به دست آوردند. در ۱۵ اوت سال ۱۹۴۷ سلطه بریتانیا بر هند که بزرگترین مستعمره اش بود پایان یافت. پس از چند ماه بن بست سیاسی، بریتانیا با تقسیم هند به دو کشور موافقت کرد. از آنجا که این نگرانی وجود داشت که اقلیت قابل توجه مسلمانان هند در کشوری که هندوها در اکثریت هستند، از مزایا محروم شوند، کشور جداگانه ای به نام پاکستان با ملتی که عمدتا مسلمان بودند تاسیس شد. با اجرای این طرح، ایالات پنجاب و بنگال هم که از بزرگ ترین ایالات هند بودند، تقسیم شدند. تنها دو روز پس از اعلام استقلال بود که جزئیات مرزهای بین المللی جدید اعلام گردید.

  زخم کهنه؛ هفتادمین سالگرد تقسیم هند و تولد پاکستان

  • 14 اوت 2017 – 23 مرداد 1396
  مرز هند و پاکستانحق نشر عکسAFP
  Image captionگذرگاه مرزی هند و پاکستان

  در حالی که هند و پاکستان هفتادمین سالگرد استقلال خود را جشن می گیرند، میراث پایدار تقسیم هند، مستعمره سابق بریتانیا و بحران و تلاطمی که تولد دو کشور جدید ایجاد کرد قابل بررسی است.

  چند هفته قبل بود که هند و پاکستان در مسابقه کریکت مقابل یک دیگر قرار گرفتند. این مسابقه بزرگی بود – بازی نهایی مسابقات بین المللی کریکت موسوم به جایزه قهرمانان. علاقه دو کشور به بازی کریکت به گذشته های دور بازمی گردد. این، تنها یکی از چندین نقطه مشترک دو کشور همسایه واقع در جنوب آسیاست.

  ولی این مسابقه نه در خاک هند یا پاکستان بلکه در لندن برگزار شد، چون مدتی است که بازیکنان دو کشور در زمین های طرف دیگر مسابقه نمی دهند. از آخرین باری که هند و پاکستان در مسابقات موسوم به تست کریکت، که بااعتبارترین مسابقه بین المللی کریکت است شرکت کردند، حدود ۱۰ سال می گذرد. این وقفه در نتیجه ایجاد حس عدم اعتماد بین دو کشور است. هند و پاکستان که وجوه مشترک فرهنگی و تاریخی زیادی دارند، می توان گفت بیشتر از این که رقیب هم باشند دشمن همدیگر به نظر می رسند.

  بیشتر بخوانید:

  پاکستان از موضع رهبر ایران در قبال کشمیر استقبال کرد

  هند و پاکستان به سازمان همکاری‌ شانگهاى پیوستند

  برکناری نواز شریف؛ پیروزی ارتش یا دموکراسی؟

  در طول ۷۰ سالی که از استقلال هند و پاکستان می گذرد، دو کشور سه نوبت با هم جنگیده اند (حتی می توان گفت چهار بار، چون آخرین باری که هند و پاکستان در سال ۱۹۹۹ در جنگ با یکدیگر درگیر شدند به طور رسمی اعلام جنگ نکردند). آتش زیر خاکستر در روابط هند و پاکستان یکی از پایدارترین کانون های خطر بالقوه ژئوپولیتیک جهان محسوب می شود. این امر سبب شده که دو کشور به تولید تسلیحات هسته ای متوسل شوند- به همین جهت رویارویی نگران کننده در جنوب آسیا بیشتر از یک مناقشه منطقه ای بوده و حامل خطر گسترده تری است.

  هند و پاکستان همزمان استقلال خود را به دست آوردند. در ۱۵ اوت سال ۱۹۴۷ سلطه بریتانیا بر هند که بزرگترین مستعمره اش بود پایان یافت. پس از چند ماه بن بست سیاسی، بریتانیا با تقسیم هند به دو کشور موافقت کرد. از آنجا که این نگرانی وجود داشت که اقلیت قابل توجه مسلمانان هند در کشوری که هندوها در اکثریت هستند، از مزایا محروم شوند، کشور جداگانه ای به نام پاکستان با ملتی که عمدتا مسلمان بودند تاسیس شد. با اجرای این طرح، ایالات پنجاب و بنگال هم که از بزرگ ترین ایالات هند بودند، تقسیم شدند. تنها دو روز پس از اعلام استقلال بود که جزئیات مرزهای بین المللی جدید اعلام گردید.

  تقسیم هند موجب یکی از بزرگترین فاجعه های عصر حاضر شد. برخی اوقات از آن به عنوان بزرگترین جابه جایی جهانی مردم -جز در قحطی و جنگ- نام برده می شود. هیچ کس به طور قطع از تعداد این جمعیت خبر ندارد. ولی حدود ۱۲ میلیون نفر در حالی که نومیدانه تلاش می کردند از یکی از دو کشور تازه تاسیس شده، به کشور دیگر نقل مکان کنند، به صورت پناهنده درآمدند.

  واکنش طرفداران تیم کریکت هند به شکست در مقابل پاکستانحق نشر عکسREUTERS
  Image captionواکنش طرفداران تیم کریکت هند به شکست در مقابل پاکستان

  در جریان یک کشتار وحشتناک که در آن جوامع اصلی هم تجاوزگر و هم قربانی بودند، حدود نیم میلیون تا یک میلیون نفر کشته شدند. ده ها هزار زن – غالبا توسط مردانی با مذهب متفاوت- ربوده شدند. در ایالت پنجاب جایی که مسلمانان، هندوها و سیک ها نسل ها در کنار یکدیگر زندگی کرده و با زبان واحدی صحبت می کردند، تفکیک مسلمانان از هندوها و سیک ها پیش آمد و در نتیجه آن مسلمانان به طرف غرب و پاکستان به راه افتادند و سیک ها و هندوها به سوی شرق و هند فرار کردند.

  گر چه این یک جنگ داخلی با جبهه های مشخص نبرد و ارتش های رقیب نبود- یک خشونت خودجوش ساده هم محسوب نمی شد. تمام جناح ها، شبه نظامیان محلی و گروه های مسلح برای این که چگونه به کسانی که دشمن تصور می کردند، بیشترین صدمه را بزنند نقشه می کشیدند. این زخم ها به حال خود رها شده اند و به تدریج عفونی خواهند شد. هیچ کس جوابگوی این وضعیت نیست و روند مصالحه وجود ندارد- برای مدتی طولانی، داستان کامل آنچه اتفاق افتاده بود خاموش نگاه داشته می شد.

  ادبیات و سینما راه هایی برای نشان دادن حوادث وحشتناکی که در جریان تقسیم هند برای بسیاری پیش آمده بود، پیدا کردند. مورخین در بدو امر توجهشان بر سیاست های تقسیم هند متمرکز بود. مدتی طول کشید تا آنان توجه خود را به تجربیات شاهدان عینی تقسیم هند معطوف کنند. در حالی که پایان عمر کسانی که شاهد این اتفاقات بودند نزدیک می شود، پروژه های بزرگ تاریخ شفاهی تنها در سال های اخیر شروع شده. هیچ بنای یادبودی برای قربانیان تقسیم هند دیده نمی شود. اولین موزه مربوط به این رویداد تاریخی، اخیرا، یعنی یک سال قبل در شهر امریستار در ایالت پنجاب هند افتتاح شد.

  تقسیم هند، روابط هند و پاکستان را مسموم کرد و با گذشت ۷۰ سال موجب تغییر ماهیت ژئوپولیتیک جنوب آسیا شده و به عقیده بسیاری آن را پیچیده کرده است. مصالحه سال ۱۹۴۷ که با مشکلات بسیار حاصل شد بیش از یک نسل دوام نیاورد و منطقه با یک جدایی دیگر مواجه شد. کشور پاکستان در بدو امر از دو بخش مجزا با دو هزار کیلومتر فاصله تشکیل شده بود- ولی در سال ۱۹۷۱، پاکستان شرقی با حمایت نظامی هند استقلال خود را به دست آورد و کشور جدید دیگری به نام بنگلادش متولد شد.

  کاران جوهرحق نشر عکسAFP
  Image captionکاران جوهر، فیلمساز هندی اخیرا به دلیل استفاده از یک بازیگر پاکستانی تحت فشار قرار گرفته بود

  از جمله موضوعات بلاتکلیف در جریان تصمیم گیری ها، آینده کشمیر یک ایالت شاهزاده نشین عمدتا مسلمان در دامنه هیمالیا بود. فرماندار این ایالت که یک مهاراجه هندو بود مصمم بود که کشمیر باید بخشی از هند باشد. ظرف چند ماه جنگ هند و پاکستان بر سرکنترل کشمیر شروع شد. مناقشه ای که هنوز حل نشده است. این اختلاف که بسیار پیچیده است (بسیاری از کشمیری ها خواهان استقلال کشمیر هستند) در ماه های اخیر بیش از هر موضوع دیگری موجب تیره شدن روابط هند و پاکستان گردیده.

  دولت هند همچنین پاکستان را متهم می کند که از تشکیلات پیکارجویانی که در چندین شهر هند به حملاتی مشابه حملات تروریستی دست زده اند حمایت می کند.

  پاکستان می گوید که هند در مناطقی مانند بلوچستان با جنبش هایی که خواهان جدایی از پاکستانند، تبانی کرده است. رهبران دو کشور هر از چندی با یکدیگر ملاقات می کنند. در برخی موارد امید بهبود روابط، حتی یک سرآغاز تازه بوجود آمد، ولی در حال حاضر سردی محسوسی در این مناسبات دیده می شود.

  پیامد ها وسیع و گسترده بوده. مناسبات بازرگانی هند با کشورهایی مانند نیجریه، بلژیک یا آفریقای جنوبی به مراتب بیشتر از داد و ستد تجاری با همسایه غربی اش پاکستان است. گروه منطقه ای جنوب آسیا، دچار تفرقه و عدم کارآیی است و کوچک ترین شباهتی به اتحادیه اروپا یا اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا- آ سه آن- یا اتحادیه آفریقا ندارد.

  گر چه صنعت بسیار موفق فیلم سازی هند یا بالیوود، که به زبان هندی فیلم می سازد در پاکستان طرفداران بسیاری دارد و از سریال های عامه پسند تهیه شده در پاکستان نیز در هند استقبال زیادی می شود، ارتباطات فرهنگی بسیار کم است. هنگامی که تنش ایجاد می شود- که به طور منظم اتفاق می افتد- مناسبات دو کشور از بسیاری جهات لطمه می خورد. تنها همین چند ماه قبل بود که کاران جوهر، یک کارگردان سرشناس هندی ناچار شد قول دهد هرگز در فیلمهایش از یک هنرپیشه پاکستانی استفاده نخواهد کرد. دو کشور آگاهی کاملی به آنچه در سوی دیگر مرزشان اتفاق می افتد ندارند. در حال حاضر هیچ یک از خبرگزاری های مهم هندی یا پاکستانی خبرنگاری در پایتخت کشور دیگر ندارد.

  مرز هند و پاکستانحق نشر عکسGETTY IMAGES
  Image captionفرمانده مرزبانی پاکستان (چپ) به مناسبت سالگرد استقلال این کشور به فرمانده مرزبانی هند شیرینی می‌دهد

  هم برای هندی ها و هم پاکستانی ها سفر به کشور دیگر کار آسانی نیست- حتی اگر برای دیدن خویشاوندانشان باشد. مشکل تنها گرفتن ویزا نیست. پروازهای بین دو کشور معدود است و پرواز مستقیم بین دهلی و اسلام آباد وجود ندارد. ولی هنوز سفر هوایی آسانتر از سفر زمینی است. مرز زمینی هند و پاکستان طولانی است ولی ایستگاه های عبور مرزی به ندرت دیده می شود.

  در پاکستان ارتش و شاخه اطلاعاتی اش قدرتمندترین نهادها هستند و به کرات حکومت در دست نظامیان بوده است. احساس دائمی تهدید نظامی از جانب همسایه به مراتب بزرگتر، سبب شده که نیروهای مسلح پاکستان قدرتمند شوند و در نتیجه دموکراسی به حد کمال نرسد.

  جمعیت پاکستان نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر است که عمدتا مسلمان هستند. جمعیت هند بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر بوده و از هر هفت نفر یک نفر مسلمان است. به این ترتیب می توان گفت که شمار مسلمانان هند به اندازه کل جمعیت مسلمان پاکستان است.

  بنا بر پیش بینی مرکز تحقیقاتی پیو، تا سال ۲۰۵۰، هند از لحاظ تعداد شهروندان مسلمان، کشور اندونزی را که در حال حاضر پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان است پشت سر خواهد گذاشت. ولی در پارلمان هند تعداد نمایندگان مسلمان متناسب با جمعیت مسلمان این کشور نیست و از لحاظ شرایط عمومی زندگی هم توجه چندانی به مسلمانان نمی شود. برخی از ناظران معتقدند احساس نزدیکی و همدردی مسلمانان هند با پاکستان، ولو این که برداشت منصفانه ای نباشد، به تعصب و تبعیض در هند دامن زده است.

  افتخاری که هم پاکستانی ها و هم هندی ها به ملتشان می کنند، کاملا مشهود است. احساس استقلال هند و پاکستان نیروی قدرتمندی در هر دو کشور است و هر بار که تیم های کریکت دو کشور با هم مسابقه می دهند این احساس جلوه گر می شود. ولی هیچ یک از دو طرف نتوانسته بر میراث غمباری که با بهترین لحظات عمرشان در ۷۰ سال قبل همراه بوده، غلبه کنند.

  نتیجه تازه ترین دست و پنجه نرم کردن دو کشور در زمین بازی کریکت چه بود؟ خب، پاکستان با شگفتی- و به طور چشمگیری- پیروز شد. در هند برخی با فروتنی شکست را پذیرفتند ولی واکنش رسانه های اجتماعی و بخشی از رسانه های خبری هند به این شکست، خشم و اندوه بود. برای بسیاری از هندی ها سرافکندگی در برابر رقیب دیرینه بیشتر از آن دردناک بود که قابل تحمل باشد.

  مطالب مرتبط :

  بعد از شش ماه دونالد ترامپ برای اولین بار با ماسک در انظار عمومی ظاهر شد

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.