• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • پیروزی پوپولیست‌ها در آلمان؛ آیا زندگی برای خارجیان سخت‌تر می‌شود؟

  بهمن نیرومند می‌گوید ترس و واهمه‌ای را که این روزها حس می‌کند، هرگز در آلمان نداشته است: «آن زمان بعد از اتحاد دو آلمان و شکل‌گیری نیروهای نئونازی من این احساس را نداشتم که آنها می‌توانند تاثیر اجتماعی عمیقی در جامعه آلمان بگذارند ولی امروز این احساس را دارم و این را در برخورد با آدم‌های معمولی در کوچه و خیابان و در رستوران و کتابخانه هم حس می‌کنم و با توجه به تحلیلی که از این جامعه دارم، یک حرکت به سمت راست را احساس می‌کنم.» بهمن نیرومند که در برلین زندگی می‌کند، معتقد است همین حالا هم جامعه شرق آلمان به شدت به راست گرایش پیدا کرده و نشانه‌های خارجی‌ستیزی را در شهرهای شرقی آلمان به خوبی می‌توان دید. نیرومند با سابقه فعالیت سیاسی، معتقد است سیاست آلمان به راست چرخش خواهد کرد چرا که به خصوص دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی برای اینکه نیروهای بیشتری را از میان راست‌ها جذب کنند و نگذارند مردم به سمت حزب آلترناتیو برای آلمان بروند، سعی می‌کنند سیاست‌شان را به سمت راست سوق دهند و آن مرزهایی را که تا به حال با راست افراطی داشتند، بازتر کنند. به باور او، در صورت تشکیل دولت ائتلافی بین دموکرات مسیحی‌ها، سبزها و لیبرال‌ها نیز این دولت قدرت لازم برای تضمین مقاومت در برابر نیروهای راست افراطی را نخواهد داشت.

  پیروزی پوپولیست‌ها در آلمان؛ آیا زندگی برای خارجیان سخت‌تر می‌شود؟

  دویچه وله ـ 27.09.2017

  حزب راست پوپولیست “آلترناتیو برای آلمان” با ۶/۱۲ درصد آرا توانست به عنوان سومین حزب قدرتمند وارد پارلمان این کشور شود. آیا این رویداد تاثیری بر سیاست و رویکرد جامعه آلمان نسبت به خارجی‌ها خواهد گذاشت؟

  Deutschland Bundestagswahl- Proteste gegen AfD in Frankfurt (picture-alliance/dpa/A. Arnold)تظاهرات در فرانکفورت علیه حزب آلترناتیو برای آلمان در روز انتخابات پارلمانی

  بیش از ۱۲ درصد کل رأی‌دهندگان در آلمان حزبی را انتخاب کردند که یکی از رهبران آن معتقد است باید به سربازان آلمانی کشته‌شده در جنگ جهانی دوم افتخار کرد و وجود بنای یادبود هولوکاست در برلین را نیز یک “شرمساری” برای آلمان می‌داند.

  حزب “آلترناتیو برای آلمان”، بنیادش را بر ستیز با پناهجویان و پناهندگان گذاشته و می‌گوید کمپ‌های پناهجویی را باید به خارج از آلمان منتقل کرد تا متقاضیان پناهجویی قبل از پا گذاشتن بر خاک این کشور، از غربال کنترل ادارات پناهجویی بگذرند.

  حزب “آلترناتیو برای آلمان” در عین حال می‌خواهد که با پشتیبانی مالی، خارجیان ساکن آلمان را به ترک این کشور و بازگشت به وطن خودشان ترغیب کند.

  بشنوید: تاملی در چرایی موفقیت حزب پوپولیست “آلترناتیو برای آلمان”

  حالا این حزب با ۹۴ کرسی از ۷۰۹ کرسی پارلمان آلمان، سومین حزب پرقدرت مجلس پس از احزاب متحده (دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی) و سوسیال دمکرات است. وجود ۹۴ نماینده از حزبی که گرایش‌های آشکار پوپولیستی و راست‌گرایانه دارد تا چه حد می‌تواند بر تصمیمات پارلمان تاثیرگذار باشد؟ آیا ممکن است فضای قانون‌گذاری آلمان و به تبع آن فضای جامعه آلمان به سمت راست گرایش پیدا کند؟ در این صورت وضعیت برای خارجیان، مهاجران و پناهندگان و پناهجویان چگونه خواهد شد؟

  با سه تن از ایرانیانی که سال‌هاست در آلمان زندگی می‌کنند و هریک نوع کار و فعالیت‌شان در ارتباط با فضای سیاسی آلمان است در این باره گفت‌وگو کرده‌ایم. اولین پاسخ هرسه نفر این است که نگرانند؛ نگران دموکراسی در آلمان، نگران وضعیت خارجیان و پناهندگان در آلمان و نگران آینده سیاسی این کشور.

  “جامعه آلمان در حال حرکت به سمت راست است”

  بهمن نیرومند، نویسنده و مترجم بیش از ۴۰ سال است که در آلمان زندگی می‌کند. او تجربه شکل‌گیری گروه‌های نئونازی در اوایل دهه ۹۰ میلادی و پس از اتحاد دو آلمان را به چشم دیده است؛ گروه‌هایی که در عملیات ایذایی خودشان خانه‌های خارجیان و کمپ‌های پناهجویان را به آتش کشیده و ده‌ها تن را کشتند.

  بشنوید: گفت‌وگو با بهمن نیرومند

  او می‌گوید ترس و واهمه‌ای را که این روزها حس می‌کند، هرگز در آلمان نداشته است: «آن زمان بعد از اتحاد دو آلمان و شکل‌گیری نیروهای نئونازی من این احساس را نداشتم که آنها می‌توانند تاثیر اجتماعی عمیقی در جامعه آلمان بگذارند ولی امروز این احساس را دارم و این را در برخورد با آدم‌های معمولی در کوچه و خیابان و در رستوران و کتابخانه هم حس می‌کنم و با توجه به تحلیلی که از این جامعه دارم، یک حرکت به سمت راست را احساس می‌کنم.»

  بهمن نیرومند که در برلین زندگی می‌کند، معتقد است همین حالا هم جامعه شرق آلمان به شدت به راست گرایش پیدا کرده و نشانه‌های خارجی‌ستیزی را در شهرهای شرقی آلمان به خوبی می‌توان دید.

  نیرومند با سابقه فعالیت سیاسی، معتقد است سیاست آلمان به راست چرخش خواهد کرد چرا که به خصوص دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی برای اینکه نیروهای بیشتری را از میان راست‌ها جذب کنند و نگذارند مردم به سمت حزب آلترناتیو برای آلمان بروند، سعی می‌کنند سیاست‌شان را به سمت راست سوق دهند و آن مرزهایی را که تا به حال با راست افراطی داشتند، بازتر کنند.

  به باور او، در صورت تشکیل دولت ائتلافی بین دموکرات مسیحی‌ها، سبزها و لیبرال‌ها نیز این دولت قدرت لازم برای تضمین مقاومت در برابر نیروهای راست افراطی را نخواهد داشت.

  “ضربه‌ای به دموکراسی آلمان”

  ناهید کشاورز بیش از ۲۰ سال است که به عنوان مشاور پناهندگان در آلمان کار و فعالیت می‌کند. او “بحران پناهجویی” و ورود بیش از یک میلیون پناهجو در عرض یک سال به آلمان را با تمام سختی‌ها و مشکلاتش از نزدیک لمس کرده است.

  او روزهایی را به یاد می‌آورد که آلمانی‌ها چه در کار داوطلبانه برای پناهجویان و چه در کمک‌های نقدی و جنسی پیشقدم و پیشتاز بودند و چه بسیار آلمانی‌هایی که خانه‌هایشان را در اختیار پناهجویان قرار دادند اما یاداور می‌شود که این وضعیت مدتهاست که تغییر کرده است.

  شنیدن صوت08:05

  بشنوید: گفت‌وگو با ناهید کشاورز

  به عقیده ناهید کشاورز، ورود حزب “آلترناتیو برای آلمان” به پارلمان این کشور، در حقیقت آغاز این تغییر وضعیت نیست بلکه ادامه آن است: «اتفاقی که دیروز در آلمان افتاد صرف‌نظر از اینکه یک فاجعه برای دموکراسی این کشور بود حتما تاثیر منفی بر پناهجویان هم خواهد داشت.»

  بیش از هرچیز برای ناهید کشاورز این مسئله غم‌انگیز و نگران‌کننده است که در این “فاجعه” روی‌داده، خیلی‌ها حتی برخی از سیاستمداران، گناه را بر گردن پناهجویان می‌اندازند و معتقدند ورود میلیونی آنها به آلمان و مشکلات پس از آن باعث پیروزی حزب AfD شد.

  این در حالی است که به نظر کشاورز، در وقوع این مسئله نه پناهجویان که ناکارآمدی دولت خانم مرکل نقش اصلی را ایفا کرد: «در واقع ناتوانی دولت خانم مرکل در سامان دادن به وضعیت پناهجویان یک نقص بزرگ بود و نه ورود پناهجویان که این نتیجه منفی را در روند انتخابات آلمان بر جای گذاشت.»

  این فعال حقوق پناهندگان می‌گوید در جلسات کانون‌های پناهندگان به این نتیجه رسیده‌اند که باید نقش فعال‌تری در این زمینه ایفا شود: «ظاهرا برگزاری جلسه و نشست و سخنرانی و امضا جمع کردن دیگر در این جامعه جواب نمی‌دهد. انتخابات دیروز آلمان همانگونه که یک ضربه به دموکراسی بود باید ضربه‌ای هم به ما باشد تا ببینیم چه شد که این اتفاق افتاد. الان اصلا وقت سکوت کردن و کار نکردن نیست باید ببینیم چگونه می‌توان گروه‌های خاموش را برای حمایت از پناهجویان فعال کرد.»

  “جامعه آلمان دوقطبی شده است”

  علی محجوبی عضو حزب سبزهای آلمان و رئیس دفتر کلودیا روت، نایب رئیس مجلس آلمان معتقد است حزب “آلترناتیو برای آلمان” نماینده بخشی از جامعه آلمان است و توانسته پتانسیل نیروهای ناسیونالیست و دست راستی را که همیشه در این جامعه وجود داشته بسیج کند. اما این نیروها در کل آلمان تنها ۱۲ درصد هستند در مقابل ۸۸ درصد، بنابراین لااقل در بخش غربی آلمان چندان قوی نیستند.

  شنیدن صوت07:09

  بشنوید: گفت‌وگو با علی محجوبی

  با این همه او بر این نظر است که جامعه آلمان دوقطبی شده و این دوقطبی شدن می‌تواند فضای جامعه را مسموم کند؛ به خصوص در شرق آلمان که ۲۱ درصد رأی‌دهندگان به این حزب رأی داده‌اند.

  محجوبی می‌گوید می‌توان تصور کرد که از این پس یک سیاه‌پوست یا یک آسیایی در شهرهای شرق آلمان با خشونت بیشتری روبرو شوند.

  این عضو حزب سبزها می‌گوید ورود حزب آلترناتیو برای آلمان به پارلمان بیش از آنکه بتواند در قانون‌گذاری و سیاست‌ورزی تاثیر گذار باشد، فضای پارلمان و بحث‌های جاری را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

  محجوبی می‌گوید از آنجا که این حزب اساسا برنامه مدون و مشخصی ندارد، تنها با بحث‌های تحریک‌آمیز در صدد تشدید تنش خواهد بود و با نگرشی که نسبت به خارجی‌ها دارد و آنها را نه بخشی از توانمندی جامعه آلمان که علت و سبب مشکلات این کشور می‌داند، باعث مسموم شدن فضای بحث‌ها خواهد شد.

  از طرف دیگر او امیدوار است که قدرت‌گیری AfD باعث بسیج نیروهای دموکرات و لیبرال لااقل در غرب آلمان شود و این نیروها متوجه شوند که از این پس دیگر نباید نسبت به قدرت‌گیری راست‌های افراطی بی‌تفاوت باشند.

  پیروزی حزب “آلترناتیو برای آلمان” ظاهرا این تصور را تغییر داده که این کشور در برابر خطر راست افراطی مصون است و سیستم‌های کنترل سیاسی برای مهار آن را در اختیار دارد. گویا آلمان هم دیگر در برابر راست افراطی مصونیت ندارد.

  مطالب مرتبط :

  کرونا؛ اولین مرگ در میان نیروهای ناو آمریکایی روزولت

  اما تنها روزنه اى كه به من و ما اميد و جرقه  عشق و زندگى مي داد،  حضور خانواده ها براى ديدار با عزيزان اسير خود در چنگال رجوى بود. وقتى فرياد خانواده ها از پشت حصار پادگان اشرف با وجود محدوديت هاى رجوى كه در راستاى عدم شنيدن صداى خانواده بود، را مي شنيديم جرأت پيدا كرده و بذر اميد به زندگى در دلهاي مان كاشته ... مطلب کامل

  مجاهدین خلق یک فرقه هستند

  خب، آمریکا ارتجاعی ترین جناح را برای چنین اقدامی انتخاب کرده تا پروژه جانشین سازی آنها را پیش ببرد. اینها مجاهدین خلق نام دارند. گروهی از تبعیدیان ایرانی که از عملیات های ویژه آمریکا و اسرائیل علیه ایران حمایت می کنند. بله سازمان مجاهدین خلق که قبلا توسط ایالات متحده آمریکا در بین سازمان های تروریستی خطرناک طبقه بندی شده بود. گروهی که در ایران ... مطلب کامل

  محمد سیدی: عشق را پایانی نیست، بمناسبت درگذشت مادر فداکار آقای محمدیان

  رجوی خانواده را " الدنگ " و سد امیال فرقه گرایانه اش می‌داند و در فرقه مجاهدین عشق را حرام و ممنوع کرده است. چه عشق  به جنس مخالف و چه عشق  مادر و پدر به فرزند یا برعکس . چرا رجوی ابراز هر گونه  عاطفه را ، جز به خودش ، ممنوع کرده است؟ چرا این مادر فداکار و قهرمان که یک دهه قبل برای ملاقات فرزندش ... مطلب کامل

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

  سقراط میگفت، دانش و آگاهی، انسان را تشویق و هدایت به عدالت و تقوا میکنند. انگیزه و موتور کوششهای سقراط،  وجدان بود. او میگفت حقیقت جویی مهمترین تقوا و کوشش در راه سعادت انسان است. هدف سقراط در بحث های روشنگرانه فلسفی، نشان دادن و یافتن راه تقوا و زندگی رضایت بخش بود. او میگفت شناخت، خود مقدمه دانش و شناخت عمومی است. سقراط خلاف افلاتون میگفت، حقیقت ... مطلب کامل

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

   اما در هر صورت در این بستر بود که آمریکا با زدوبند و با هدف بکارگیری بیشتر  فرقه مجاهدین خلق آن‌ها را از عراق به آلبانی منتقل کرد. رجوی نیز همین را می‌خواست ، رجوی در خلوت خود می گفت که شتر سواری که دولا دولا نمیشه ، خوب اگر قرار باشد آدم مزدور باشه ، چرا مزدور اصل کاری یعنی آمریکا نباشه . این خودش انقلاب !! ... مطلب کامل

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

  مریم رجوی نیز با پرت و پلاگویی و قرار دادن تصویر خود در کنار این دانشجویان وانمود می کند که آنان از مجاهدین هستند و به همین دلیل تأکید می کند ‌که: «دستگیر شدگان در معرض شکنجه و اعدام و هم‌چنین کرونا قرار دارند.» برای کسانیکه با مواضع ضد انسانی رهبران این فرقه آشنایی ندارند، باید اشاره کنم که در ۴۰ سال گذشته، این فرقه به ... مطلب کامل

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

  موسس اصلی وپشت پرده ی داعش ، ژنرال عبدالخلیفاوی بود که در زمان خود یک افسر برجسته اطلاعاتی نیروی هوایی صدام محسوب میشد وازاین جهت بود که داعش عشایر انقلابی لقب گرفت وبر روی تخم چشم های رجوی نشست. درمورد این مرد که موقعیت اش ریشه ی علاقه ی رجوی با داعش را نشان داده و با متهم کردن ایران میخواهد در تطهیر این مولود مثلث سه سر ... مطلب کامل

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

  وضعیت عراق را توضیح دادم ببینیم وضعیت ما وتفکرات رجوی دران مرحله چی بود رجوی نشست عمومی درباقرزاده گذاشت دران نشست گفت  اول : انچیزی که صحنه را تعغیرمیدهد هوایی نیست وزمین است که زمین دردست عراق است همین جمله برای من مشخص کرد که رجوی مثل صدام قدرت هوایی امریکا را درک نکرده ومثل صدام ازتجربه بالکان وافغانستان هیچ درسی نگرفته واساسا فهم نکرده است دوم ... مطلب کامل

  درگذشت نجف دریابندری، از وداع با اسلحه تا وداع با زندگی

  نجف دریابندری سال ۱۳۰۸ در آبادان در جنوب ایران زاده شد و به گفته خودش زبان انگلیسی را همان جا و در سینماهایی که فیلم‌ها را به زبان اصلی برای کارمندان انگلیسی شرکت نفت نمایش می‌داد و معاشرت با انگلیسی‌ها آموخت. وداع با اسلحه همینگوی اولین کتابی بود که نجف دریابندری در سن ۲۳ سالگی ترجمه کرد. او سال‌ها پیش در گفت‌وگویی با سیروس علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و ... مطلب کامل

  دنیا بعد از همه گیری آنفلوآنزای اسپانیایی ۱۹۱۸ ؛ چه شکلی شد؟

  شاید تا چند ماه پیش چیزی درباره آنفلوآنزای اسپانیایی نشنیده بودید، اما احتمالا به یمن بحران ویروس کرونا متوجه شده‌اید که یک ویروس کشنده دنیا را در اوایل قرن بیستم تسخیر کرده بود. این بیماری که بعضا به نام "مادر همه‌گیری‌ها" نیز شناخته می‌شود، بین سال‌های ۱۹۱۸ و ۱۹۲۰ باعث مرگ ۲۰ تا ۵۰ میلیون نفر شد. دانشمندان و مورخان عقیده دارند که یک سوم جمعیت ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.
  marmaris escort - marmaris bayan escort - escort marmaris - marmaris escort bayan - haber | malatya haber | malatyahaber | malatya haberleri | malatya sondakika | malatya sondakika haberleri | malatya asayi haberleri | malatya spor haberleri | yeni malatyaspor | malatya reklam | yeilyurt haber | battalgazi haber | malatya belediye haberi | malatya rehber | yeilyurt belediyesi | battalgazi belediyesi | malatya bykehir belediyesi | yeilyurt belediyesi | malatya seim | malatya aday adaylar | malatya akparti adaylar | malatya mhp adaylar | malatya chp adaylar | malatya korona haberleri | malatya gncel | malatya haber 44 | malatya haber trafik kazas | malatya haber net |