• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • کودکان پناهجو در اروپا؛ ‘بچه یعنی کاسبی’

  در جنوب ایتالیا بچه یعنی کسب و کار. بعضی مراکز پذیرش روزی ۷۵ یورو برای هر بچه‌ای که نگه می‌دارند می‌گیرند (در حالی‌که برای هر آدم‌بزرگ ۳۵ یورو می‌گیرند).چون مقام‌های محلی در شهرهای مختلف نمی‌توانستند به این همه پناهجو رسیدگی کنند، اجازه دادند مراکز خصوصی نگهداری کودکان تأسیس شود. اما در عمل کنترلی بر آنچه در این مراکز می‌گذرد ندارند.یکی از این مراکز خصوصی مرکز جیاره در سیسیلی است. داستان‌های عجیبی از وضعیت نامناسب این مرکز شنیده بودیم، از جمله رعایت نشدن بهداشت، سیم‌های برق لخت، و بی‌توجهی به کودکان. رفتیم که از نزدیک ببینیم در جیاره چه می‌گذرد.تحقیقات ما، و در پی آن تحقیق رسمی نماینده‌های پارلمان ایتالیا، موجب شد آن مرکز بالاخره همین چند روز پیش بسته شود. اما مسأله به مراکز خصوصی محدود نیست. در بعضی گزارش‌ها آمده که مراکز دولتی هم کارهای مغایر قانون می‌کنند، و حتی با مافیا ارتباط دارند.

  کودکان پناهجو در اروپا؛ ‘بچه یعنی کاسبی’

  سخت است در دنیا هیچ‌کس را نداشته باشی. اگر بچه باشی که غیرقابل‌تصور است. از قضا بسیاری از همین بچه‌های بی‌کس‌ هستند که این روزها به اروپا می‌رسند، در شرایطی که رهبران اروپا در کشمکش آن هستند که با این خیل پناهجویان و مهاجران چه کنند.

  شمار بچه‌هایی که از کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی می‌کنند نزدیک ۷۴ درصد بیشتر شده. بنا به آمار یونیسف، در شش ماهه اول سال جاری میلادی ۱۰۶ هزار کودک به اروپا پناهنده شده‌اند.

  بچه‌های خردسال – آنها که زیر ۱۰ سال دارند – معمولاً همراه دارند، اما در موج اخیر شمار بچه‌های بدون همراه هم به شدت زیاد شده.

  بعضی‌ها یتیم‌ هستند. بعضی‌ها در راه از خانواده‌شان جدا افتاده‌اند.

  بعضی‌ها نماینده خانواده‌شان‌ هستند. با این امید آمده‌اند که در اروپا برای خودشان زندگی‌ بسازند و برای خانواده‌شان پول بفرستند و اگر شد قانونی بیاورندشان.

  اما واقعیت این است که اروپا به هیچ وجه برای پذیرش این همه کودک آمادگی نداشته.

  خیلی از بچه‌ها در راه رسیدن به اروپا قربانی دزدی و تجاوز می‌شوند

  این روزها بیشترشان از یونان و مرز مجارستان وارد اروپا می‌شوند، اما پیش از این مقصد محبوب قاچاقچی‌ها ایتالیا بود. من هم چند ماه پیش مسیرم را از همین ایتالیا آغاز کردم. می‌خواستم ببینم زیر هجده ساله‌هایی که پا به اروپا می‌گذارند چه می‌شوند.

  بسیاری از این بچه‌ها روزهای وحشتناکی داشته‌اند، در سوریه، اریتره، یا افغانستان. بعضی‌ها را دزد زده، بعضی‌هاشان قربانی تجاوز بوده‌اند. اما تصورشان این بوده که وقتی به اروپا برسند بدبختی‌شان تمام می‌شود.

  اما متأسفانه اشتباه می‌کردند.

  مقام‌های ایتالیا گیج و درمانده بودند که با این همه پناه‌جو و مهاجر چه کنند. در این وضع آشفته، راه برای سودجویان باز بود.

  ‘بچه یعنی کاسبی’

  بسیاری از این بچه‌ها از همان بدو ورود مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

  در جنوب ایتالیا بچه یعنی کسب و کار. بعضی مراکز پذیرش روزی ۷۵ یورو برای هر بچه‌ای که نگه می‌دارند می‌گیرند (در حالی‌که برای هر آدم‌بزرگ ۳۵ یورو می‌گیرند).

  چون مقام‌های محلی در شهرهای مختلف نمی‌توانستند به این همه پناهجو رسیدگی کنند، اجازه دادند مراکز خصوصی نگهداری کودکان تأسیس شود. اما در عمل کنترلی بر آنچه در این مراکز می‌گذرد ندارند.

  یکی از این مراکز خصوصی مرکز جیاره در سیسیلی است. داستان‌های عجیبی از وضعیت نامناسب این مرکز شنیده بودیم، از جمله رعایت نشدن بهداشت، سیم‌های برق لخت، و بی‌توجهی به کودکان. رفتیم که از نزدیک ببینیم در جیاره چه می‌گذرد.

  تحقیقات ما، و در پی آن تحقیق رسمی نماینده‌های پارلمان ایتالیا، موجب شد آن مرکز بالاخره همین چند روز پیش بسته شود. اما مسأله به مراکز خصوصی محدود نیست. در بعضی گزارش‌ها آمده که مراکز دولتی هم کارهای مغایر قانون می‌کنند، و حتی با مافیا ارتباط دارند.

  Image captionایتالیا هم مثل بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی در برابر خیل پناهجویان و مهاجران درمانده شده

  فابیو سورگونی برای یک خیریه ایتالیایی به نام “در راه” کار می‌کند. می‌گفت کودکانی که بدون همراه وارد اروپا می‌شوند، اگر خیلی سریع به جایی مطمئن منتقل شوند، معلوم نیست چه می‌شود.

  طبق قانون بچه‌ها در طول روز می‌توانند از مرکزی که در آن اقامت دارند خارج شوند. آن‌طور که آقای سورگونی می‌گفت، وقتی بیرون‌ هستند به راحتی به دام دسته‌های تبهکار می‌افتند، یا گرفتار اشخاصی می‌شوند که ازشان سوءاستفاده می‌کنند.

  مراکزی که مترجم به زبان‌هایی که بچه‌ها صحبت می‌کنند داشته باشند کم‌شمارند. یا افراد متخصصی که بتوانند کودکی را که مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌ تشخیص بدهند.

  تا کنون هزاران کودک که احساس امنیت نمى کرده اند از این مراکز گریخته اند و در کوچه و خیابان ناپدید شده اند. چون کسى را ندارند و کسى در قبال شان احساس مسوولیت نمى کند، باید روى پاى خودشان بایستند. ناچارند همه کار بکنند که زنده بمانند.

  ایستگاه قطار اصلى رم شده مرکز این بچه ها. بچه هایى که گاه یازده سال بیشتر ندارند و در برابر آدم‌های نابکار بی‌دفاع‌ هستند.

  ما چند ماهی این‌جا را زیر نظر داشتیم. بچه‌ها می‌آیند و می‌روند. بعضی‌ها دستگیر می‌شوند، بعضی‌ها به اروپای شمالی می‌روند. اما داستان همه‌شان شبیه و به یک اندازه غمناک است.

  مثلا خالد که ۱۴ سال بیشتر ندارد، می‌گفت ناچار بوده مواد مخدر بفروشد که پول غذایش در بیاید.

  می‌گفت: “این کار را کردم که مجبور نشوم کاری را که بعضی از بچه‌ها می‌کنند بکنند – یعنی با مردهای ایتالیایی رابطه جنسی داشته باشند. بارها به چشم خودم دیده‌ام. پسرها – مصری، تونسی، مراکشی – ۵۰ یورو می‌گیرند. بعضی‌ها حتی ۳۰ یورو.”

  Image captionبعضی از پسربچه‌ها می‌گویند چاره‌ای جز تن‌فروشی ندارند

  می‌خواست نشان‌مان بدهد چطوری است. با دوربین‌های مخفی به ایستگاه قطار رفتیم. او به یکی از کافه‌ها رفت و سر حرف را با یک مرد میان‌سال باز کرد.

  بیشتر پسربچه‌هایی که در ایستگاه قطار دیدیم مسلمان بودند، از خانواده‌های سنتی. هیچ‌کدام حاضر نیستند به این کار اعتراف کنند.

  هر کدام می‌گوید بقیه این کار را می‌کنند، اما لاساد، یک داوطلب ایتالیایی-تونسی که چند شب در هفته به ایستگاه قطار می‌رود و سعی می‌کند بچه‌ها را از راه خلاف دور کند، می‌گفت بیشتر بچه‌هایی که آنجا هستند یا دزدی می‌کنند یا برای باندهای تبهکاری بزرگ‌تر مواد مخدر می‌فروشند، و گاه تن‌فروشی می‌کنند.

  به من می‌گفت: “چه انتظاری دارید؟ چطور می‌توانند بدهی‌شان را به قاچاقچی‌ها بدهند؟ از کجا باید بیاورند بخورند؟ بعضی‌ها جای خواب هم ندارند. مردم این‌جا می‌دانند این بچه‌ها چقدر درمانده‌اند و شکارشان می‌کنند. انگار بازار است.”

  حمید یکی از جوان‌هایی است که بابت فروش مواد مخدر زندان هم رفته. می‌گوید هر هفته به مادرش در مصر زنگ می‌زند، اما در مورد وضعیتش دروغ می‌گوید. شب‌ها توی اتوبوس می‌خوابد. حتی حوض و فواره‌ای را که در آن خودش را می‌شوید نشان‌مان داد.

  از او پرسیدم فکر نمی‌کردی اروپا بهتر از این باشد؟

  گفت: “ا فکر می‌کردیم می‌آییم اینجا می‌رویم مدرسه، جا داریم بخوابیم، کار پیدا می‌کنیم. اما این خبرها نیست. بعضی‌ها بابت دست‌مزد بخورونمیر کار می‌کنند. بعضی‌ها مواد می‌فروشند، بعضی‌ها خودشان را. یکی دو بار که این کار را می‌کنند، دیگر برای‌شان عادی می‌شود. اگر می‌دانستم وضع این‌جور است هرگز نمی‌آمدم.”

  Image captionقاچاقچی‌ها دختران نیجریه‌ای را تهدید می‌کنند که اگر هزاران یورویی را که می‌خواهند ندهند خانواده‌شان را اذیت می‌کنند

  برای خیلی از این بچه‌ها اروپا بیشتر شبیه جهنم است تا بهشتی که تصور کرده بودند.

  بیشتر بچه‌هایی که بدون همراه به اروپا می‌رسند پسرند. هرچند ما در مسیرمان از رم به آبروتزو، به دخترهای نیجریه‌ای هم برخوردیم که وضعیت اسفناکی داشتند.

  مشکل قاچاق زنان نیجریه‌ای مشکلی قدیمی است، اما با موج قایق‌هایی که از مدیترانه به ایتالیا می‌آیند، تعداد فاحشه‌های نیجریه‌ای – از جمله دختران نوجوان – شدیدا زیاد شده.

  اسیر قرض

  اغلب دخترها فکر می‌کرده‌اند قرار است در آرایشگاه کار کنند یا سرایدار بشوند.

  اما بعد از این‌که سفر پرخطر لیبی را پشت سر گذاشتند، قاچاقچی‌ها مدتی زندانی‌شان می‌کنند و ازشان سوءاستفاده جنسی می‌کنند. بعد سوار قایق‌های نامطمئن روانه ایتالیا می‌کنند.

  وقتی به ایتالیا رسیدند، بهشان می‌گویند ۵۰-۶۰ هزار یورو بابت این‌که به اروپا آمدند بدهکارند و آنها را به روسپی‌گری وامی‌دارند.

  این دخترها، که گاه سیزده سال بیشتر ندارند، اسیر قرض‌ هستند.

  نرخ سکس در این باریکه پانزده کیلومتری آبروتزو ۱۵ یورو است. با این نرخ پس دادن ده‌ها هزار یورو سال‌ها طول می‌کشد.

  هر روز کودکان بیشتری با قایق از خاورمیانه و آفریقا به اروپا می‌رسند.

  Image captionهر روز کودکان بیشتری از خاورمیانه و آفریقا سوار قایق راهی اروپا می‌شوند

  دخترهایی که به نوعی گریخته بودند و حالا در مراکز دولتی‌ هستند، می‌گفتند قاچاقچی‌ها تهدیدشان می‌کرده‌اند و اگر پول به اندازه کافی در نمی‌آوردند، خانواده‌شان را آزار و اذیت می‌کردند.

  شب‌ها که در خیابان راه می‌روید، این دختربچه‌ها را می‌بینید که خردسالی‌شان حتی زیر آرایش غلیظ، قلب آدم را به درد می‌آورد.

  مثلا دختری به نام آنی را دیدیم که کنار سطل زباله ایستاده بود و منتظر مشتری بود. می‌گفت تازه با قایق به ایتالیا رسیده. مضطرب بود.

  این‌جا، وقت پول است. هرچند بعضی از دخترها برای غذا هم تن‌فروشی می‌کنند.

  وضعیت در گوشه‌کنار تاریک شهرهای دیگر اروپا هم همین‌طور است. و روز به روز کودکان بی‌سرپرست به این فضا وارد می‌شوند.

  گرچه طبق قوانین بین‌المللی و مصوبات اتحادیه اروپا باید از کودکان مراقبت شود، اما در وضعیتی که رهبران اروپا سرگرم چانه‌زنی‌اند، پشت در تالارهای‌شان، بچه‌ها با سرنوشت دردناک‌شان دست‌وپنچه نرم می‌کنند.

  مطالب مرتبط :

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.