• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • چه کسی تصمیم گرفته لیبرتی نشینان کشته شوند(+ این ادبیات مردم نیست + اطلاعیه خانواده ها)

  چه کسی تصمیم گرفته لیبرتی نشینان کشته شوند(+ این ادبیات مردم نیست + اطلاعیه خانواده ها)

  انجمن نجات، مرکز آذربایجان شرقی، دوم نوامبر ۲۰۱۵:… بلی رجوی تلاش می کرد گروگان ها را به هر قیمتی در کنار خود نگه دارد چون برای سرپوش گذاشتن به کارهای خود باید حفظ می کرد تا به بیرون از اشرف بگوید که من دارای نیروی قوی در مقابل جمهوری اسلامی می باشم واز این گروگان ها شبانه روز کار می کشید تا هم گروگان ها سر گرم باشند وهم خوراک تبلیغاتی برای خود داشته باشد ونیاز فرقه رجوی ، با …

  چه کسی تصمیم گرفته که لیبرتی نشینان بتدریج کشته شوند؟!

  لینک به منبع

  براستی خواسته رجوی ازاعضای ناراضی گرفتار در قرارگاه اشرف چه بود وبرای چه ما را درعراق با ترفندهای گوناگون نگاه داشت . رجوی بعداز رفتن به زیر قبای صدام در سال ۱۳۶۵ و آشکار شدن نیات پلید وطن فروشی خود در صدد بود درکشورعراق آخرین هنرنمایی های خود را در زمینه هرنوع همکاری موردنظر برای صدام نشان دهد واذعان نماید که من بالاترین وفادار به شما و حزب بعث هستم .

  رجوی با مضحکه می خواست القا نماید که دارای نیروی نظامی در سطح یک لشکردر کشور عراق است . ضمن اینکه به هر طریقی تلاش میکرد برای تبلیغات خود درخارج از عراق وانمود کند اپوزسیونی مهم بشمار می آید . او با این اقدامات سعی داشت به نیروهای فریب خورده نزد خود که هر یک به نحوی در اردوگاه اشرف بودند ، نشان دهد که سازمان هم وجهه و فعالیت سیاسی دارد .

  اما واقعیت این بود که رجوی بعداز شکست در انتخابات سال ۵۹ درایران در یک سراب فریبنده زندگی میکرد . او با شگفتی نفرت آوری همسر دوم خود که خانم بنی صدر بود را با بدور از هر پرنسیب انسانی طلاق داده وبا وادارنمودن طلاق برای مریم قجر عضدانلو ، وی را به عقد خود بعنوان همسر سوم درآورد . او وی را هم ردیف سازمانی خود لقب داده و با حس وابسته ساختن اش بخود در صدد مغزشویی پیچیده ای تحت عنوان اسطوره ساختن از او با مفاهیمی همچون مریم نمونه وفا و صداقت به رهبری یاد نمود تا بتواند نیروهای فریب خورده سازمان را با اقدامات فرقه ای مراحل بعدی با خود همراه کند .

  ولی این شعار به اصطلاح برجسته سازمان یعنی ” رهائی زن ” که یک روز مسعود رجوی ازآن داد سخن می گفت به مرور برای اعضای زن سازمان بعنوان یک سلاح کشنده استفاده شد که البته خیلی از آن زنها برای رهایی خود ناچار شدند درروابط غیراخلاقی غرق شوند تا بتوانند فشارهای فکری و روحی حاکم بر خود از سوی سازمان را خنثی نمایند . ودر جایی دیگر بعضی از اعضای زن بواسطه تحمل ناپذیری این وضعیت سخت در اشرف تا مرز خود کشی نیز پیش رفتند . وگاها بخود کشی هم وادار شدند . که میتوان در این میان به مینو فتحعلی ، آلان محمدی و خیلی های دیگر اشاره نمود . این مفهومی فرقه ای از واژه آزادی زن ایرانی بود که رجوی با ازدواج اش با مریم میخواست به سایر زنهای سازمان بنمایاند .

  فی الواقع مسعود رجوی در گذشت تاریخ بروشنی درحق زنان حاضر در تشکیلات ظلم کرد . او آن ها را از کانون گرم خانواده هایشان در ایران و حتی خود قرارگاه اشرف از والدین و همسران و فرزندانشان به زور جدا ساخت . ودر مرحله آخر آنها را در یک قید و بند اجباری و کورکورانه ودر حضور مریم به عقد غیر قانونی و غیر انسانی خود درآورد . واین استفاده جنسی آشکار از گروگان است ومن به همین خاطر می گویم که ما درفرقه رجوی (سازمان مجاهدین) یک گروگان بودیم چه مردش وچه زنش.

  آقای مسعود رجوی می دانست که بعداز بسته نگه داشتن درب خروجی اشرف باید تمام مسئولان فرقه ای خود را تغییر دهد وبهترین گزینه روی کار آوردن زنها بود وبرای حفظ آن قشر نیاز بود آنها را ازهمسران خود جدا کند وآنها دیگر پشتوانه نداشته باشد وهمین کاررا هم کرد که عاقبت داستان باازدواج با شماری از آنها ، بعنوان شواری رهبری به ایشان درجه داد وبا فریب که شما باید با مسعود راحتتر باشید برای تان عقد خوانی می کنیم واین گوشه ای از زندگی این گروگان ها می باشد که من در اینجا برای شما بازگو کردم اگر کسی دوست دارد از این بیشتر بداند می تواند خاطرات خانم سلطانی و سنجابی را بخواند که برای آگاهی زن های کشورمان شجاعت به خرج دادند تا نسل آینده در دام گروگان گیری های این فرقه نیفتند .

  بلی رجوی تلاش می کرد گروگان ها را به هر قیمتی در کنار خود نگه دارد چون برای سرپوش گذاشتن به کارهای خود باید حفظ می کرد تا به بیرون از اشرف بگوید که من دارای نیروی قوی در مقابل جمهوری اسلامی می باشم واز این گروگان ها شبانه روز کار می کشید تا هم گروگان ها سر گرم باشند وهم خوراک تبلیغاتی برای خود داشته باشد ونیاز فرقه رجوی ، با گروگان های موجود برآورده می شد ولی چرا مجدداً گروگان گیری می کرد ؟ چون این برای فریب نیروهای اسیر نیاز بود تا به آنها بگوید که تمام ایرانیان چشم به اشرف والان به لیبرتی دوخته اند وما گروگان ها ،اول قبول کردیم که شاید ما از این فرقه برداشت غلطی پیدا کردیم اما یک روز یکی از گروگان های جدید ، دست سران فرقه را رو کرد وگفت خانم اروانی به من گفته بود بعداز ۳ ماه آموزش شما را به خارجه می فرستیم والان دو سال است که من دراشرف هستم ، رجوی خندید !!! و گفت من هم برای سه روز آمده بودم و تا حالا اینجا هستم ، اما دید که همه نفرات از فریبکاری اینها خبردار می شود گفت فهمیه بیا وایشان درصحبت های خود منکر این سخن شد .

  این فرقه از ۴ گروه تشکیل شده ،گروه اول زندانیان سیاسی زمان شاه بودند که بعداز انقلاب رجوی دور خود جمع کرد وگروه دوم نفرات بعداز انقلاب هستند که آن زمان میلیشیا نامیده می شد درسال ۶۰ شروع فاز نظامی ، رهبران فرقه به این مجموعه قبولاندند که اگر شما از ایران خارج نشوید رژیم ایران شما را دستگیر واعدام خواهد کرد، چون تن شما به مجاهدین خورده است وبعضی ها را هم برای اثبات حرف رهبران خودشان لو دادند . آنها ناچار شدند تا از شهرهای خود به کردستان فرار کنند تا بتوانند جان سالم بدر کنند واین دسته از زمان انقلاب تا به امروز ازوضعیت ایران وخارج خبر ندارند وبزرگترین مشکل این گروه ترس از اعدام توسط رژیم است واگر دراین گروه، این ایجاد ترس نبود اساساً فرقه رجوی وجود نداشت واین گروه تشکل هسته مرکزی فرقه رجوی است این نفرات اگر چه خود گروگان اند ولی کمک کار حفظ گروگان ها هم هستند ، گروه سوم نفراتی هستند که درزمان جنگ ایران وعراق اسیر شدند واین گروه چون در اردوگاه با این فرقه آشنا شده بودند وهرکسی از این فرقه حمایت می کرد از طرف دولت عراق تشویق می شد واین ها برای گذراندن اسارت خود درمکان بهتراز اردوگاه عراقی ها ویا برای فرار وارد تشکیلات فرقه رجوی شده اند که در این فرقه به اینها لمپن گفته می شود. این گروگان ها هیچ هویتی نداشتند وبه همین خاطر هنگام خروج یا در زندان ابوغریب بودند ویا در اشرف از دست رهبران فرقه خودکشی می کردند ودر زمان آزادی اسرا خیلی از این گروه از ترس اینکه بیاید ایران لو خواهد رفت وشاید رژیم ایران آنها رااعدام کند درآنجا ماندند ولی کسانی بودند که آن وقت به ایران آمدند درحال حاظر زنده ومثل بقیه اسرا حق وحقوق دریافت می کنند و گروه چدیگر از گروگانها کار یاب بودند که برای کار دریک کشوراروپایی به ترکیه آمده بودند وآنجا با گروگان گیر ها آشنا شده وبه آنها گذارندن یک دوره آموزشی وبعداز آن انتقال به خارجه را وعده داده بودند واین گروگان ها دراشرف حالت افسرده را دارند چون ضربه ای که گروگان گیرها با اعتماد به آنها زده اند قابل جبران نیست واین باعث شده از این گروه انسانهای افسرده بسازد . واقعیت تلخ اما تجربه گران بها است که باید هوشیار باشیم وفریب گروگان گیرهای حرفه ای را نخوریم واین نفرات امروزه با گذشت سن از آنها دوراه درسر راه خود میبینند. یا فرار کنند واین کار برای آنهایی که از سالهای ۶۰ دراین حصار بودند سخت است. با این سن سال کجا بروند ومسعود خان هم متوجه این داستان شده است که دراسارت نگه داشتن آنها راحت است ومشاهده میکنیم که این افراد در روزهای اخیر بیشترین تلفات را درحمله به کمپ لیبرتی داده اند.

  سیروس

  خانواده اعضای مجاهدین

  مردم داخل کشور ازادبیات رجوی استفاده نمیکنند، بنامشان اطلاعیه صادر نکنید!

  لینک به منبع

  در شاهکار جدید فرقه ی رجوی ، بیانیه ای ازطرف گروهی ازهموطنان مازندرانی صادر شده که با ادبیات واصطلاحات باند رجوی مو نمیزند وصادرکنندگان بیانیه که باند دغلکار رجوی باشند، قیاس بنفس نموده وبا کم شعور دانستن مردم به آنها توهین کرده اند.

  این مسئله که حمله ی موشکی به اسیران رجوی که هیچ وسیله ی دفاعی و حامی مردمی در لیبرتی ندارند و بدستور رجوی ایزوله شده اند ، مورد حمایت هیچ آدم عاقلی نیست و بلکه موجب تکدر خاطر هرانسانی است.

  اما این تکدر و پریشان حالی مختص خانواده هایی است که افرادی از خانواده های آنها دراین کمپ نفرین شده ساکن اند وگرنه مردم عادی باوجود اینکه رسانه های داخلی هم موضوع را گزارش داده اند ، ابدا صحبتی ازاین حادثه نمیکنند. آنها سرگرم کار و مشغول حل مشکلات خود هستند و وقعی باین حوادث نمینهند وبخاطر آنست که تمسک به بیانیه ای موهوم ودروغ ازطرف هموطنان مازندرانی عین حقارت است و نشان ازعدم وجود پایگاه اجتماعی سازمان مجاهدین خلق که اینک درفرقه ی رجوی استحاله شده ، میباشد.

  درتایید سخنان ما ، رسانه های رجوی بیانیه ی کاملا جعلی ورسوائی بانام ” محکومیت حمله جنایتکارانه به لیبرتی توسط دانشجویان، معلمان، پرستاران و پزشکان استان مازندران ” منتشر کرده با توجه به جملات ولحن بکار برده اش ، دم خروس را با وضوح تمام نشان داده است:

  ” … ما از دل سیاهی و دیکتاتوری، این فاجعه ضدبشری و ضدانسانی را به رهبری، خانواده‌ها، به همرزمان و به اشرف‌نشانان تسلیت می‌گوییم … “.

  دراین مورد باید گفت که درایران کسانی جز خود شما ازواژه هایی مانند اشرف نشان اطلاع ندارند وتنها میدانند که اشرف نشینان امروز، نیروهای نظامی عراق هستند وآنرا ازقداستی که از رجوی میگرفت؟! ، خلع نموده اند !

  بازهم حرف های رجوی است که تکرار شده بدون اینکه به دلایل وعلل این حوادث پرداخته شود:

  ” ما همچنین خواهان دست برداشتن مماشات‌گران از حمایت از جمهوری ضداسلامی و ضدایرانی ولایت فقیه که همان حمایت از سپاه قدس و قاسم سلیمانی، این کفتار خون‌آشام تروریست است، می باشیم “.

  درخواستی است ازبیگانگان و منع آنها از ” مماشات ” که هدف از آن بمعنی حمله به ایران است و دروسع مخاطبین رجوی نیست .

  این درخواست، ازآن مردم ایران وایضا مردم مازندران نیست! به انها تهمت نزده وبردشمنان ومخالفین خود نیافزایید ، همین اندازه اش هم خیلی زیاد است!

  فرید

  بیانیه گروهی از اعضای خانواده های ساکنان لیبرتی

  لینک به منبع

  با ابراز تاسف ونگرانی شدید، خواستار انتقال فوری فرزندان خود ازلیبرتی هستیم!

  ده سالی است که کشور عراق به محلی تبدیل شده که از آسمان چهار فصل اش بمب میبارد واززمین اش گیاه حادثه می روید و فرزندان به گروگان گرفته شده ما توسط مسعود رجوی ، دراین کشور وبا مشخصات فوق زندگی میکنند و هرلحظه منتظر تجربه ی حوادث غیر قابل پیش بینی وخطرناکی میباشند که شمه ای ازآن در۷آبان جاری گذشت.

  این زن وشوهربا صطلاح رهبران جگر گوشگان ما ، بجای عذرخواهی از خانواده هایی که فرزندانشان این چنین قربانی بوالهوسی های آنها شده، بازهم شروع به رجزخوانی های خطرناک نموده وبدون لحاظ اینکه این گروگان ها، ابدا قدرت هیچ تحرک، دفاع ومقابله ای در یک کشور خارجی ندارند، ازآنها میخواهد که بازهم مقاومت کرده وبا کشته شدن، به آمار شهدای؟! رجوی بیافزایند تا اوکماکان بعنوان مدعی اپوزیسیون اصلی، حقارت های شخصیتی خود را پنهان نماید!

  محتوای خطابه های این زن وشوهر دغلکار، چیزی جز استفاده از ” سنگ مفت وگنجشگ مفت ” نبوده وحاصل آن برای فرزندان ما، مرگی بی افتخار ونابودشدنی برسرهیچ است!

  ما اعضای خانواده آذربایجانی گروگان های رجوی ، بادرک موقعیت بسیار دشوار وخطرناک فرزندان خود وبالحاظ سخنان سرپرستان؟! آنها که یک زن وشوهر غیر عادی وغیر متعهد به اصول اخلاقی وانسانی بوده ودرتک تک سخنان خود دولت، مردم ومخصوصا گروه های افراطی عراقی را تحریک میکنند ، با اصرار تمام خواستار انتقال فرزندان اسیر خود به کشورهای ثالث بوده ودراین راه ازتمامی بشریت ترقی خواه وصلح جو وارگان های حقوق بشری ودوایر دولتی کشورهای ذیربط استمداد میجوییم.

  آذربایجان شرقی – ایران

  رونوشت جهت استحضار ، اقدام ومساعدت سریع:

  ۱- دولت محترم عراق

  ۲- وزارت خارجه آمریکا

  ۳- سازمان ملل متحد

  ۴- کمیسیار عالی امورپناهندگان

  مطالب مرتبط :

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

  اما تنها روزنه اى كه به من و ما اميد و جرقه  عشق و زندگى مي داد،  حضور خانواده ها براى ديدار با عزيزان اسير خود در چنگال رجوى بود. وقتى فرياد خانواده ها از پشت حصار پادگان اشرف با وجود محدوديت هاى رجوى كه در راستاى عدم شنيدن صداى خانواده بود، را مي شنيديم جرأت پيدا كرده و بذر اميد به زندگى در دلهاي مان كاشته ... مطلب کامل

  مجاهدین خلق یک فرقه هستند

  خب، آمریکا ارتجاعی ترین جناح را برای چنین اقدامی انتخاب کرده تا پروژه جانشین سازی آنها را پیش ببرد. اینها مجاهدین خلق نام دارند. گروهی از تبعیدیان ایرانی که از عملیات های ویژه آمریکا و اسرائیل علیه ایران حمایت می کنند. بله سازمان مجاهدین خلق که قبلا توسط ایالات متحده آمریکا در بین سازمان های تروریستی خطرناک طبقه بندی شده بود. گروهی که در ایران ... مطلب کامل

  محمد سیدی: عشق را پایانی نیست، بمناسبت درگذشت مادر فداکار آقای محمدیان

  رجوی خانواده را " الدنگ " و سد امیال فرقه گرایانه اش می‌داند و در فرقه مجاهدین عشق را حرام و ممنوع کرده است. چه عشق  به جنس مخالف و چه عشق  مادر و پدر به فرزند یا برعکس . چرا رجوی ابراز هر گونه  عاطفه را ، جز به خودش ، ممنوع کرده است؟ چرا این مادر فداکار و قهرمان که یک دهه قبل برای ملاقات فرزندش ... مطلب کامل

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

  سقراط میگفت، دانش و آگاهی، انسان را تشویق و هدایت به عدالت و تقوا میکنند. انگیزه و موتور کوششهای سقراط،  وجدان بود. او میگفت حقیقت جویی مهمترین تقوا و کوشش در راه سعادت انسان است. هدف سقراط در بحث های روشنگرانه فلسفی، نشان دادن و یافتن راه تقوا و زندگی رضایت بخش بود. او میگفت شناخت، خود مقدمه دانش و شناخت عمومی است. سقراط خلاف افلاتون میگفت، حقیقت ... مطلب کامل

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

   اما در هر صورت در این بستر بود که آمریکا با زدوبند و با هدف بکارگیری بیشتر  فرقه مجاهدین خلق آن‌ها را از عراق به آلبانی منتقل کرد. رجوی نیز همین را می‌خواست ، رجوی در خلوت خود می گفت که شتر سواری که دولا دولا نمیشه ، خوب اگر قرار باشد آدم مزدور باشه ، چرا مزدور اصل کاری یعنی آمریکا نباشه . این خودش انقلاب !! ... مطلب کامل

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

  مریم رجوی نیز با پرت و پلاگویی و قرار دادن تصویر خود در کنار این دانشجویان وانمود می کند که آنان از مجاهدین هستند و به همین دلیل تأکید می کند ‌که: «دستگیر شدگان در معرض شکنجه و اعدام و هم‌چنین کرونا قرار دارند.» برای کسانیکه با مواضع ضد انسانی رهبران این فرقه آشنایی ندارند، باید اشاره کنم که در ۴۰ سال گذشته، این فرقه به ... مطلب کامل

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

  موسس اصلی وپشت پرده ی داعش ، ژنرال عبدالخلیفاوی بود که در زمان خود یک افسر برجسته اطلاعاتی نیروی هوایی صدام محسوب میشد وازاین جهت بود که داعش عشایر انقلابی لقب گرفت وبر روی تخم چشم های رجوی نشست. درمورد این مرد که موقعیت اش ریشه ی علاقه ی رجوی با داعش را نشان داده و با متهم کردن ایران میخواهد در تطهیر این مولود مثلث سه سر ... مطلب کامل

  سقراط، نخستین فیلسوف و روشنگر اعدام شده

  وضعیت عراق را توضیح دادم ببینیم وضعیت ما وتفکرات رجوی دران مرحله چی بود رجوی نشست عمومی درباقرزاده گذاشت دران نشست گفت  اول : انچیزی که صحنه را تعغیرمیدهد هوایی نیست وزمین است که زمین دردست عراق است همین جمله برای من مشخص کرد که رجوی مثل صدام قدرت هوایی امریکا را درک نکرده ومثل صدام ازتجربه بالکان وافغانستان هیچ درسی نگرفته واساسا فهم نکرده است دوم ... مطلب کامل

  درگذشت نجف دریابندری، از وداع با اسلحه تا وداع با زندگی

  نجف دریابندری سال ۱۳۰۸ در آبادان در جنوب ایران زاده شد و به گفته خودش زبان انگلیسی را همان جا و در سینماهایی که فیلم‌ها را به زبان اصلی برای کارمندان انگلیسی شرکت نفت نمایش می‌داد و معاشرت با انگلیسی‌ها آموخت. وداع با اسلحه همینگوی اولین کتابی بود که نجف دریابندری در سن ۲۳ سالگی ترجمه کرد. او سال‌ها پیش در گفت‌وگویی با سیروس علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و ... مطلب کامل

  دنیا بعد از همه گیری آنفلوآنزای اسپانیایی ۱۹۱۸ ؛ چه شکلی شد؟

  شاید تا چند ماه پیش چیزی درباره آنفلوآنزای اسپانیایی نشنیده بودید، اما احتمالا به یمن بحران ویروس کرونا متوجه شده‌اید که یک ویروس کشنده دنیا را در اوایل قرن بیستم تسخیر کرده بود. این بیماری که بعضا به نام "مادر همه‌گیری‌ها" نیز شناخته می‌شود، بین سال‌های ۱۹۱۸ و ۱۹۲۰ باعث مرگ ۲۰ تا ۵۰ میلیون نفر شد. دانشمندان و مورخان عقیده دارند که یک سوم جمعیت ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.
  marmaris escort - marmaris bayan escort - escort marmaris - marmaris escort bayan - haber | malatya haber | malatyahaber | malatya haberleri | malatya sondakika | malatya sondakika haberleri | malatya asayi haberleri | malatya spor haberleri | yeni malatyaspor | malatya reklam | yeilyurt haber | battalgazi haber | malatya belediye haberi | malatya rehber | yeilyurt belediyesi | battalgazi belediyesi | malatya bykehir belediyesi | yeilyurt belediyesi | malatya seim | malatya aday adaylar | malatya akparti adaylar | malatya mhp adaylar | malatya chp adaylar | malatya korona haberleri | malatya gncel | malatya haber 44 | malatya haber trafik kazas | malatya haber net |