• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • ایران قلم: درک و فهم مشترک از مبارزه با تروریسم

  بنابر مدارکی که بعد از سقوط صدام حسین به دست آمده است، سازمان مجاهدین میلیون ها دلار از عواید برنامه نفت در قبال غذا (برنامه ای که سازمان ملل برای گرسنه نماندن مردم عراق در زمان تحریم طراحی کرده بود- م) را از طریق صدام حسین بین سالهای 1999 و 2003 دریافت نموده اند که به مصرف برنامه ریزی و اجرای عملیات تروریستی رسیده است. علاوه بر لیست سیزده نفره ای که از این منبع تغذیه مالی می شده و سازمان مجاهدین نیز یکی از آنها است، شواهد ارتباط سازمان مجاهدین خلق با رژیم سابق عراق شامل لیست ها و ویدئو هایی از صدام حسین است که چمدان های پول را به رهبران مشخصی از سازمان مجاهدین خلق تحویل می دهند. همچنین ویدئو هایی که نشانگر تعلیم افراد سازمان مجاهدین خلق توسط ارتش عراق می باشد…”

  درک و فهم مشترک از مبارزه با تروریسم

  بمناسبت انتشار گزارش وزارت امور خارجه آمریکا در مورد لیست گروه های تروریستی

  این مطلب در سال 2008 منتشر شده است که هم اکنون در سایت جدید ایران قلم باز نشر می شود

  26.04.2008

  سایت ایران قلم ـ یاداشت روز

  kanoon-ghalam@hotmail.de

  iran-ghalam@hotmail.com

  www.iran-ghalam.de

  جورج شولتس از وزرای سابق وزارت امورخارجه آمریکا در یکی از سخنرانی های خود تحت عنوان ” تروریسم مدرن در جهان” دیدگاه منطقی و واقعگرایانه ای را از ” مبارزه با تروریسم” ارائه می کند. او اعتقاد دارد که ایالات متحده آمریکا تا زمانی که نتواند به درک و فهم مشترکی از پدیده ” تروریسم ” دست یابد، بالطبع در مبارزه با تروریسم نیز نمی تواند تصمیم واحد و قاطعی  اتخاذ کند.

  بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند که ضعف و  نکته بالا را بخوبی می توان در استراتژی برخورد ایالات متحده آمریکا با گروه های تروریستی، از جمله سازمان مجاهدین خلق مشاهده کرد، زیرا در حالی که در 30 آپریل 2007 ، این گروه به اضافه نام های پوششی و مستعار “شورای ملی مقاومت ” و ” ارتش آزادیبخش ملی ” در لیست گروه های تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا قرار گرفتند، ولی کماکان بخشی از  نئو محافظه کاران و لابی های دولت اسرائیل در حکومت آمریکا همچنان با برگ سازمان مجاهدین خلق بازی می کنند.

  طرفداران این نظریه استدلال می کنند که آمریکا بصورت نانوشته و در صحنه عمل ، گروه های تروریستی را به “تروریست های خوب”  و ” تروریست های بد”  تقسیم می کند و بنا بر شرایط سیاسی مناطق ژئوپولیتیک جهان ، گروه تروریستی مورد بحث، از گروه ” تروریست های بد ” به گروه ” تروریست های خوب ” منتقل می شود.

  طرفداران این نظریه استدلال می کنند که به دلیل اینکه آمریکا با حکومت ایران بر سر بعضی از مسائل مناقشه جدی دارد، حضور سازمان مجاهدین خلق در حاشیه این  جدل می تواند به به عنوان یک اهرم فشار، یا در حادترین شکل یک اهرم نظامی مورد استفاده دولت آمریکا قرار گیرد، زیرا فرقه سازمان مجاهدین بر اساس سوابق دهشتناک خود در امر تروریسم، قادر به انجام عملیات خشونت طلبانه ای در ایران هست که دولت ایالات متحده آمریکا به دلایل بین المللی  از انجام آن ” شرم “ دارد.

  اتفاقاً سازمان مجاهدین خلق نیز بعد از سرنگونی صدام حسین دیکتاتور سابق عراق ، براساس چنین ارزیابی و پیش بینی از خود، بحث راه حل سوم و تشویق تهاجم خارجی به ایران، مانند افغانستان و عراق، را مطرح کرد تا به عنوان ” تروریست های خوب ” مورد استفاده ارتش ایالات متحده آمریکا و پنتاگون قرار گیرند.

  باز بر همین اساس است که آقای ریموند تانتر از کارشناسان ارشد و سابق در شورای امنیت دولت رونالد ریگان که  هم اکنون ریاست مؤسسه ای را با نام “کمیته‎ی خط مشی ایران” جهت تقویت و ترویج نظریه  ” تروریست های خوب”  و  ” تروریست های بد” بر عهده دارد، به دلیل همین “شرم” در مصاحبه با روزنامه ها آرتض چاپ اسراییل به موساد سرویس جاسوسی دولت این کشور چنین توصیه می کند:

  ” اسراییل میتواند در مشروعیت بخشیدن به مجاهدین خلق کمک کند من از موساد نمیخواهم که به آنان بپیوندند و با آنان همکاری کنند … اما اسراییل هواداران و یک لابی در ایالات متحده دارد و میتواند از آنان بخواهد که مجاهدین خلق را از لیست سازمان‎های تروریستی حذف کنند … و به آن اجازه دهد از داخل عراق علیه ایران فعالیت کند. ”

  ( برگرفته از نامه آقای محمد حسین سبحانی به آقای ریموند تانتر )

  اما از سوی دیگر پژوهشگران و کارشناسان دیگری در مخالفت با نظریه بالا ، اعتقاد دارند که ایالات متحده آمریکا با تثبیت نام سازمان مجاهدین خلق در لیست گروه های تروریستی در 30 آپریل 2007 ، آنچنان میخ بلند و محکمی بر تابوت این سازمان کوبیده است که در خوشبینانه ترین شکل سال ها برای خروج  از شرایط فعلی به وقت نیاز است ، زیرا در این گزارش به ساختار فرقه گرایانه و نقض کننده حقوق بشر، علاوه بر تروریستی بودن اشاره شده است.

  اتفاقاً این دسته از کارشناسان بر این امر تاکید می کنند که تعریف فرقه گرایانه از سازمان مجاهدین خلق که در جوهر خود نقض حقوق بشر را به دنبال دارد، موضوعی است که نمی توانند متخصصین و کارشناسان دولت آمریکا  یک شبه به آن برسند یا یک شبه بر روی آن خط بطلان بکشند، زیرا محصول هزاران ساعت کار متخصصین وزارت خارجه آمریکا بر روی سازمان مجاهدین خلق می باشد و از اعتبار ویژه ای برخوردار می باشد.

  جهت کنکاش در این نظریه نگاهی به بیانیه وزارت خارجه آمریکا در تاریخ 30 آپریل 2008 و  ثبت نام سازمان مجاهدین خلق در لیست گروه های تروریستی این کشور خواهیم داشت.

  در این تاریخ “دفتر هماهنگکنندهی ضدتروریسم وزارت امور خارجه آمریکا ”  گزارش سالیانه خود در مورد گروه های تروریستی را منتشر کرد که در فصل ششم این گزارش به نام سازمان مجاهدین خلق در این لیست سیاه چنین اشاره می شود:

  ” سازمان مجاهدین خلق که به نام های   ام.ک.او، انجمن دانشجویان ایرانی مسلمان، شورای ملی مقاومت، ان.سی.آر، جنگجویان مقدسِ ایران، ارتش آزادیبخش ملی ایران، ان.ال.ای شناخته می شود، سازمان مجاهدین خلق ایران، پی.ام.او.آی، شورای ملی مقاومت ایران، ان.سی.آر.آی، نیز شناخته میشود. ”

  اگر چه برای اولین بار در سال 1994 و در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون در آمریکا  سازمان مجاهدین خلق در لیست گروه های تروریستی این کشور  قرار گرفت، اما صدور گزارش وزارت خارجه آمریکا در مورد گروه های تروریستی و ثبت مجدد سازمان مجاهدین خلق به دلیل ” ساختار فرقه گرایانه”  و  ” نقض کننده حقوق بشر”  از آن  ، آن هم  توسط دولت جورج بوش که به اردوی حزب جمهوری خواهان تعلق دارد ، اهمیت ویژه این گزارش را دو چندان می کند. در این قسمت از گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده است:

   

  ” سازمان مجاهدین خلق، علاوه بر معیارهای تروریستی ، ویژگیهای فرقه گونه از خود بروز داده است. اعضای جدید، بهمحض ورود به گروه، تحت القائات ایدئولوژیکی مجاهدین خلق قرار میگیرند و تاریخ گذشته ایران را بهگونهای تجدیدنظرشده فرا میگیرند. همچنین از اعضا خواسته میشود در پیشگاه رهبری سوگند “طلاق دایمی” یاد کنند و در جلسات “غسل ایدئولوژیکی” هفتگی شرکت نمایند. علاوه بر این، طبق گزارشها، کودکان در  سنین پایین از والدین خود جدا میشوند. رهبر مجاهدین مریم رجوی یک فرقهی شخصیتی برپا نموده است. او ادعای تقلید از حضرت محمد[ص] را دارد و اعضای گروه او را “رییسجمهور ایران در  تبعید” میدانند. ”

  یا در قسمتی دیگر گزارش دفتر هماهنگ کننده وزارت خارجه آمریکا به فعالیت های سازمان مجاهدین خلق چنین اشاره می کند:

  “…همچنین در سال 2001 اف بی آی هفت ایرانی را در امریکا دستگیر نمود که حدود 400 هزار دلار به یک سازمان وابسته به مجاهدین خلق در امارات پرداخت کرده بودند. این مبالغ صرف خرید سلاح می گردیده است. سازمان مجاهدین خلق بعد از بمباران اولیه قرارگاههایشان در عراق بصورت دوطلبانه تسلیم شده و سلاح های خود را تحویل دادند. از سال 2003، حدود 3400 تن اعضای مجاهدین در کمپ اشرف در عراق تحت نظارت قوای متحدین قرار دارند… در سال 2003، مقامات فرانسه 160 تن از اعضای مجاهدین را با سو ظن به برنامه ریزی، هدایت و حمایت مالی از عملیات تروریستی در اماکنشان دستگیر نمودند. با دستگیری مریم رجوی، اعضای مجاهدین در خیابانهای پاریس خود را به آنش کشیدند…”

  همچنین این گزارش اشاره می کند که:

  “…بنابر مدارکی که بعد از سقوط صدام حسین به دست آمده است، سازمان مجاهدین میلیون ها دلار از عواید برنامه نفت در قبال غذا (برنامه ای که سازمان ملل برای گرسنه نماندن مردم عراق در زمان تحریم طراحی کرده بود- م) را از طریق صدام حسین بین سالهای 1999 و 2003 دریافت نموده اند که به مصرف برنامه ریزی و اجرای عملیات تروریستی رسیده است. علاوه بر لیست سیزده نفره ای که از این منبع تغذیه مالی می شده و سازمان مجاهدین نیز یکی از آنها است، شواهد ارتباط سازمان مجاهدین خلق با رژیم سابق عراق شامل لیست ها و ویدئو هایی از صدام حسین است که چمدان های پول را به رهبران مشخصی از سازمان مجاهدین خلق تحویل می دهند. همچنین ویدئو هایی که نشانگر تعلیم افراد سازمان مجاهدین خلق توسط ارتش عراق می باشد…”

  در تاریخ 8 آپریل 2008  نیز وزارت امور خارجه آمریکا  مجدداً گزارش سال جاری در مورد سازمان های تروریستی را منتشر نمود که کماکان نام سازمان مجاهدین خلق به عنوان یک گروه تروریستی در ردیف 29 این لیست سیاه جای دارد. این بیانیه در مورد شناسای گروه های تروریستی ، از جمله سازمان مجاهدین خلق، توضیح می دهد که:

  دفتر هماهنگی مقابله با تروریسم وزارت امور خارجه دائماً فعالیت های گروهای فعال تروریستی در سرتاسر دنیا را برای شناسایی گروه های بالقوه برای تعیین آنها تحت نظر دارد. دفتر هماهنگی مقابله با تروریسم هنگام بررسی گروه های بالقوه، نه تنها حملات تروریستی واقعی که آن گروه به اجرا درآورده است، را در نظر می گیرد بلکه به اینکه آیا این گروه درگیر طراحی و آماده سازی برای اقدامات احتمالی تروریسم در آینده یا احراز توانایی و قصد به کار بستن چنین اعمالی را دارد، نیز توجه می کند.

  با انتشار بیانیه سال 2008 وزارت خارجه آمریکا که باید آن را مواضع رسمی این کشور در نظر گرفت، بنظر می رسد که دولت آمریکا همچنان  مرزبندی جدی و قاطعی با سازمان مجاهدین خلق به عنوان یک گروه تروریستی دارد و آنها را ” تروریست خوب ” نمی داند. حال باید دید طرفداران نظریه ” تروریست های خوب ” در میان نئومحافظه کاران و لابی دولت اسرائیل در ایالات متحده آمریکا، در شرایط جدید و همچنین پایان یافتن ریاست جمهوری جورج بوش که دو جنگ نظامی در افغانستان و عراق را در کارنامه خود دارد، چه خواهند کرد. آیا آنها همچنان بدنبال ” تروریست های خوب ” برای بکارگیری ابزاری سازمان مجاهدین خلق هستند یا اینکه به قول جورج شولتس به درک و فهم مشترکی از تروریسم خواهند رسید، تا در نتیجه راه حل مبارزه با آن را نیز یابند.

  _________________________________________________

  آرشیو موضوع : نفی خشونت، تروریسم و فرقه گرایی

  فرقه رجوی جنایتکار چه فرقی با داعش دارد؟

  فرقه رجوی جنایتکار چه فرقی با داعش دارد؟

  فرقه رجوی جنایتکار چه فرقی با داعش دارد؟ چند روز پیش سنگ فرش خیابانهای پاریس توسط چند تروریست وحشی به خون اغشته شد این عمل وحشیانه توسط گروه وحشی داعش برعلیه روزنامه نگاران و کاریکاتوریستهایی صورت گرفت که به زعم جنایتکاران جرمشان کشیدن کاریکاتور رهبر گروه وحشی داعش و نوشتن جملات خنده دار در مورد این گروه بوحشی بوده . این عمل …

  وظایف ما در قبال فرهنگ خشونت و ترور در فرقه ها

  وظایف ما در قبال فرهنگ خشونت و ترور در فرقه ها

  وظایف ما در قبال فرهنگ خشونت و ترور در فرقه ها سایت ایران قلم یورگن هابرماس فیلسوف مشهور آلمانی اعتقاد دارد که خشونت قبل از اینکه به ماهیت و سرشت انسان برگردد، به جلوه ای غیرواقعی و دروغین از مناسبات انسانی بر می گردد. او اعتقاد دارد که انسان قادر است این جلوه کاذب را تشخیص دهد و زمینه مساعد را برای …

  محمد حسین سبحانی:ضرورت باز شناسی و نقد تروریسم و خشونت سیاسی

  محمد حسین سبحانی:ضرورت باز شناسی و نقد تروریسم و خشونت سیاسی

  البته بین انقلابی و میهن پرستی که در دل عشق به آزادی و مردم اش دارد با یک تروریست به لحاظ فردی تفاوت وجود دارد. ولی باید با شهامت گفت در مشی و استراتژی و ترویج فرهنگ خشونت و نتیجه و راندمان عمل هیچ تفاوتی وجود ندارد، وحتی اگر دوران مبارزه مسلحانه و ترور و خشونت به درازا بکشد …

   

  مطالب مرتبط :

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2021 ايران قلم. محفوظ است.