• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • “چوکا، الان ساعت چنده؟”، فیلمی درباره درد و رنج پناهجویی

   بهروز بوچانی، که در چهار سالی که در بند اردوگاه مانوس بود، به تهیه عکس و مصاحبه با مطبوعات در مورد وضعیت اردوگاه مشغول بود، معتقد است، زبان مشترک سینمایی او و سروستانی دلیل شکل‌گیری این کار شد. او در مصاحبه‌ای به دویچه‌وله گفت: «این فیلم را در شرایط بسیار سختی ساختیم و حالا که به عقب می‌نگرم این پروژه کار ناممکنی بود که ما با همکاری هم آن را ممکن کردیم.» دولت استرالیا پناهجویانی را که به طور غیرقانونی به سواحل این کشور وارد شده‌اند، بازداشت و به اردوگاه‌هایی در جزیره نائورو در اقیانوس آرام و جزیره مانوس متعلق به پاپوآ گینه نو اعزام ‌کرده است. این افراد اجازه ورود به خاک استرالیا را ندارند در حالی‌که به خیلی از آنها پناهندگی اعطا شده است. خانواده‌های پناهجو در نائورو و مردان در مانوس اسکان داده شده‌اند. حدود دوهزار پناهجوی ایرانی در این دو جزیره به سر می‌برند. پناهجویان ساکن مانوس که بیش از چهار سال در شرایط سخت در این اردوگاه زندانی هستند علیه بازداشت غیرقانونی خود و رفتارهای خشونت‌آمیز مقامات اردوگاه پرونده‌هایی قضایی تشکیل داده‌اند.

  “چوکا، الان ساعت چنده؟”، فیلمی درباره درد و رنج پناهجویی

  17.10.2017 ـ دویچه وله

  مستند “چوکا، الان ساعت چنده؟” توسط پناهجویی ایرانی دراردوگاه جزیره مانوس فیلمبرداری شده و با همکاری یک فیلمساز ایرانی ساکن هلند ساخته شده است. این فیلم توانسته است تاکنون به دو جشنواره معتبر بین‌المللی راه پیدا کند.

  Iran Dokumentarfilm Chauka, wie spät ist es? (Arash Kamali Sarvestani)تصویری از فیلم “چوکا، الان ساعت چنده؟”

  ده هزار دقیقه مکالمه از طریق واتساپ، قصه فیلمی شد که زندگی پرانتظار پناهجویان ایرانی را به تصویر می‌کشد که به امید آزادی ده هزار کیلومتر را پشت ‌سر گذاشتند وبه جای آن بیش از چهارسال است که پشت حصارهای زندان روز را به شب می‌رسانند.
  “چوکا، الان ساعت چنده؟”، فیلم مستندی است که توسط یکی از پناهجویان در اردوگاه پناهندگان جزیره مانوس در پاپوآ گینه نو به صورت مخفیانه فیلمبرداری شده است و به هلند فرستاده شده است.

  ده هزار دقیقه پیام صوتی بستر مستندی پنهانی
  داستان این فیلم که محصول مشترک بهروز بوچانی، خبرنگار ایرانی دربند این اردوگاه و فیلمساز ایرانی، آرش کمالی سروستانی، در هلند است، درطی ده هزاردقیقه مکالمه واتساپ بین این دو شکل گرفته است.

  شنیدن صوت04:52

  “چوکا، الان ساعت چنده؟” مستندی برای تاریخ، گفت‌وگو با آرش کمالی سروستانی

  آرش کمالی سروستانی درمصاحبه‌ای به دویچه وله گفت: «تنها راه ارتباطی من با بهروز همین پیام‌های صوتی از طریق واتساپ بود. قصه فیلم را با استفاده از این مکالمات صوتی  و رد و بدل کردن شات‌ها از طریق این اپلیکشن ساختیم. سرعت پایین اینترنت و قطع شدن گاه به‌گاه آن هم مشکل اصلی این ارتباط بود و هم نقطه قوت آن. کم کم ما یاد گرفتیم بیشتر به هم گوش کنیم و برای جواب دادن به هم وقت بیشتری داشتیم.»
  ساخت این فیلم که دور از چشم ماموران امنیتی اردوگاه فیلمبرداری شده بود، شش ماه طول کشید. تصاویر فیلم توسط افرادی که برای بازدید به جزیره می‌آمدند، به صورت مرحله‌ای به خارج فرستاده شد.

  سازنده دیگر فیلم، بهروز بوچانی، که در چهار سالی که در بند اردوگاه مانوس بود، به تهیه عکس و مصاحبه با مطبوعات در مورد وضعیت اردوگاه مشغول بود، معتقد است، زبان مشترک سینمایی او و سروستانی دلیل شکل‌گیری این کار شد. او در مصاحبه‌ای به دویچه‌وله گفت: «این فیلم را در شرایط بسیار سختی ساختیم و حالا که به عقب می‌نگرم این پروژه کار ناممکنی بود که ما با همکاری هم آن را ممکن کردیم.»
  دولت استرالیا پناهجویانی را که به طور غیرقانونی به سواحل این کشور وارد شده‌اند، بازداشت و به اردوگاه‌هایی در جزیره نائورو در اقیانوس آرام و جزیره مانوس متعلق به پاپوآ گینه نو اعزام ‌کرده است. این افراد اجازه ورود به خاک استرالیا را ندارند در حالی‌که به خیلی از آنها پناهندگی اعطا شده است.
  خانواده‌های پناهجو در نائورو و مردان در مانوس اسکان داده شده‌اند. حدود دوهزار پناهجوی ایرانی در این دو جزیره به سر می‌برند.
  پناهجویان ساکن مانوس که بیش از چهار سال در شرایط سخت در این اردوگاه زندانی هستند علیه بازداشت غیرقانونی خود و رفتارهای خشونت‌آمیز مقامات اردوگاه پرونده‌هایی قضایی تشکیل داده‌اند.

  شنیدن صوت04:42

  “اردوگاه پنا‌هجویان مانوس نقض حقوق بشر توسط استرالیا”، گفت‌‌وگو با بهروز بوچانی

  به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید
  خبرگزاری ای.بی.سی ۵ سپتامبر در گزارشی اعلام کرد دادگاه عالی ویکتوریا در استرالیا پراخت غرامت از سوی دولت استرالیا به پناهجویان فعلی و پیشین جزیره مانوس را تایید کرده است. این غرامت معادل ۵۵ میلیون دلار آمریکاست که بین ۱۳۰۰ پناهجو تقسیم خواهد شد.

  ” افشاگری” در مورد شرایط پناه‌جویانی فراموش شده

  بوچانی که هم به عنوان زندانی در فیلم حضور دارد هم به عنوان خبرنگار و هم در واقع یکی از سازندگان این فیلم است، این مستند را نوعی “افشاگری” می‌داند. او می‌گوید: «این فیلم صدای دوهزار نفری است که در مانوس و نائورو زندگی می‌کنند. در تولید این فیلم دید ما دیدی جهانی بود. ما می‌خواستیم این فیلم در سطحی جهانی دیده شود. ما ادعا نداریم این مستند، دولت سرسختی مثل استرالیا را در سیاست‌های مهاجرتی خود وادار به عقب نشینی کند. ولی امیدواریم این فیلم بتواند تغیییراتی ایجاد کند.»
  در این باره همکار او، کمالی سروستانی، از هلند می‌گوید: «هدف اولیه ما این بود که ما مستندی برای تاریخ می‌سازیم و این فیلم سندی خواهد بود که در تاریخ خواهد ماند. این فیلم همچنین به خیلی‌ها نگاهی اعتراضی دارد. این فیلم اعتراضی است به نهادهای حقوق بشری و اتحادیه اروپا و نهادهای بین‌المللی دیگری که چهار سال است چشم خود را به روی این اردوگاه‌ها بسته‌اند.»

  بیشتر بخوانید: استرالیا اردوگاه پناهجویان در جزیره مانوس را می‌بندد

  چوکا زندانی برای زمان

  نام این فیلم که از نام پرنده‌ای بومی در جزیره پاپوآ گینه نو به نام “چوکا” گرفته شده است، در واقع نام زندانی انفرادی هم هست که در داخل اردوگاه برای پناهجویان برپا شده ‌است. پرنده چوکا به اعتقاد محلی‌ها، نماد هویت مردم بومی این منطقه است که با آواز بلند وعجیب خود زمان را اعلام می‌کند. پناهجویان تصویر شده در این فیلم، از روزهایی که در چوکا سپری کرده‌اند، به عنوان بدترین روزهای زندگی خود نام برده‌اند.
  کمالی سروستانی می‌گوید، دغدغه فیلم‌شان پناهجویان وهمچنین مردم محلی است که به عقیده او هر دوگروه قربانی سیاست‌های دولت استرالیا شده‌اند واین دولت بین آنها نسبت به دیگری ترس به‌وجود آورده است.

  با توجه به معنای مثبت “چوکا” برای مردم این منطقه و نقش این پرنده در اعلام زمان، یکی از کارگردان فیلم، سروستانی، به سوءاستفاده ازاین نام اشاره می‌کند و می‌گوید: «زمان در زندان عنصر مهمی ‌است که بر علیه زندانی‌ها از آن استفاده می‌شود به نحوی که شکنجه ‌گران سعی می‌کنند، گذر زمان را برای زندانی‌ها بی‌مفهوم کنند و این بدترین نوع شکنجه است.»

  چوکا و جشنواره‌های بین المللی

  محصول مشترک بوچانی و سروستانی در جشنواره فیلم سیدنی که از ۱۷ تا ۲۸ خرداد در استرالیا برگزار شد، شرکت کرد.
  “چوکا، الان ساعت چنده؟” همچنین به شصت و یکمین جشنواره فیلم لندن که از تاریخ ۴ تا ۱۵ اکتبر۲۰۱۷ (۱۲ تا ۲۳ مهرماه) برگزار می‌شود نیز راه پیدا کرده است. دولت استرالیا به بوچانی مجوز سفر برای شرکت در هر دو جشنواره را نداد و درخواست‌های مکرر وی را که توسط نامه‌هایی سرگشاده در مطبوعات نیز انتشارپیدا کردند، رد کرد.

  Iran Dokumentarfilm Chauka, wie spät ist es? (Arash Kamali Sarvestani)تصویری از فیلم “چوکا، الان ساعت چنده؟”

  اعزام اولین گروه از پناهجویان به آمریکا

  باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، اواخر سال ۲۰۱۶ در قراردادی با استرالیا متعهد شد ۱۲۵۰ تن از پناهجویان ساکن مانوس و نائورو را به آمریکا منتقل کند. استرالیا قرار است در مقابل پناهجویانی از آمریکای مرکزی را بپذیرد.
  به گزارش گاردین در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۶( ۴ مهر ۹۶) اولین گروه ۵۴ نفری از این پناهجویان، شامل ۲۵ مرد ساکن مانوس و بقیه ساکن نائورو، در قالب قرارداد تبادل پناهجویان به آمریکا منتقل شده‌اند. هنوز سرنوشت بقیه مشخص نیست. دولت استرالیا اعلام کرده است تا آخر اکتبر امسال اردوگاه مانوس را تعطیل می‌کند و آن را به جای دیگری در این جزیره منتقل می‌کند.

   شعر زندگی در چوکا

  در کنار تصاویری که از درد و رنج پناهجویان در این زندان حکایت می‌کنند، این فیلم تصویری شاعرانه هم از زندگی است که در زیر پوست این اردوگاه جریان دارد. سازندگان، تصاویری از پروانه‌ها، آسمان آبی و کودکان محلی که از لابه‌لای حصارها به پناهجویان لبخند می‌زنند، دراین فیلم گنجانده‌اند. کمالی سروستانی در این باره می‌گوید: «اولین گفت‌وگوهای من و بهروز در این مورد بود که چگونه زندگی را در این زندان به تصویر بکشیم. بعضی از کات‌های این فیلم برای نشان دادن تقابل آزادی و اسارت در زندان است. تصویری که در آن کودکی محلی با آواز کردی بهروز می‌رقصد، نشان می‌دهد دو آدم با فرهنگ‌های مختلف با ساده ترین روش با یک آواز یا یک موزیک می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند.»

  تماشای ویدیو01:58

  وضعیت نابسامان پناهجویان در استرالیا

  در همین زمینه:

  مطالب مرتبط :

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.