• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • پاکسازی‌ها در عربستان، نشانگر بی‌رحمی ولیعهد این کشور است

  اما پایان این اتفاقات چیست؟ دادستان کل عربستان قبلا اعلام کرد که “مرحله اول” تصفیه و پاکسازی‌ها کامل شده است. اشاره او به دستگیری‌های بیشتری است که اتفاق خواهد افتاد. آل سعود که بر عربستان حکومت می‌کند، هرگز این موضوع را افشا نکرده‌ که چقدر از دارایی‌های این کشور نفت‌خیز به شاهزاده‌ها و خانواده‌های آن‌ها که هزاران نفر برآورد می‌شوند، تعلق می‌گیرد. در سال ۲۰۱۵ گزارش شد که ولیعهد عربستان یک کشتی به ارزش ۵۸۰ میلیون دلار از یک تاجر روسی برای خودش خریده است. بسیاری از مردم طبقه متوسط عربستان از تصفیه و پاکسازی افراد ثروتمند و معروف استقبال می‌کنند. آن‌ها امیدوارند که بخشی از ثروت این افراد در بین مردم عادی توزیع شود. مسلما بعد دیگر اقدامات عربستان به کسب قدرت مربوط می‌شود. شاهزاده محمد بن سلمان در ۳۲ سالگی توانسته کنترل زیادی بر اهرم‌های کلیدی کشور داشته باشد. او جوان‌ترین وزیر دفاع یک کشور مهم است. ولیعهد عربستان همچنین اجرای برنامه توسعه اقتصادی در کشور را برعهده دارد. او اعلام کرده که هدفش خارج کردن عربستان از وابستگی به درآمد حاصل از فروش نفت است. به عنوان پسر مورد علاقه پدرش، ریاست دادگاه پادشاهی را برعهده دارد.

  پاکسازی‌ها در عربستان، نشانگر بی‌رحمی ولیعهد این کشور است

  • 10 نوامبر 2017 – 19 آبان 1396
  محمد بن سلمان، ولیعهد عربستانحق نشر عکسAFP
  Image captionمحمد بن سلمان، ولیعهد عربستان

  اتفاقات مهمی در عربستان سعودی رخ داده است. شماری از شاهزاده‌ها، وزرا و تجار طراز اول این کشور دستگیر و در یک هتل مجلل در بازداشت هستند. این افراد به فساد مالی متهم شده و اموال و دارایی‌های آنها توقیف شده است.

  عامل تمامی این اقدامات، شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد ۳۲ ساله این کشور است که ریاست کمیته مقابله با فساد را هم برعهده دارد. این کمیته چندی پیش تشکیل شده است.

  اما هدف این اقدامات چیست؟ آیا واقعا این تحولات با هدف مقابله با فساد صورت گرفته یا این که شاهزاده محمد بن سلمان درصدد بدست گرفتن قدرت است.

  در جواب باید گفت که هدف، هر دو مورد ذکر شده است.

  فساد مالی در عربستان امری شایع است.

  رشوه، دادن و گرفتن پول‌های زیر میزی، بخش مهمی از تجارت در ثروتمندترین کشور تولید کننده نفت جهان است.

  هتل ریتس کارلتونحق نشر عکسREUTERS
  Image captionگفته شده که بازداشت‌شدگان در هتل ریتس کارلتون نگهداری می‌شوند

  بسیاری از کسانی که به مقام‌های مهم و کلیدی منصوب شده‌اند، به ثروت‌های نجومی رسیده‌اند. در برخی موارد این دارایی‌ها به میلیاردها دلار می‌رسد. بسیاری از این دارایی‌ها به حساب‌هایی در خارج از کشور منتقل شده است.

  عربستان نمی‌تواند چنین چیزی را بپذیرد. این کشور جمعیتی جوان و روبه رشد دارد که نیازمند شغل هستند و باید برای اشتغال آن‌ها در پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کند.

  ولیعهد عربستان که از حمایت پدرش، ملک سلمان ۸۱ ساله برخوردار است، به دلایل مختلف در پی برخی از ثروتمندترین شهروندان کشورش است.

  او در صدد است تا نشان دهد که شیوه قدیمی تجارت دیگر در این کشور قابل قبول نیست و اگر عربستان می‌خواهد که در قرن ۲۱ به عنوان ملتی موفق باقی بماند، نیازمند اصلاحات است و باید مدرنیزه شود.

  دولتی که محمد بن سلمان ریاست آن را برعهده دارد، بسیار مشتاق است تا به برخی از دارایی‌های خصوصی که به خارج از کشور منتقل شده، دسترسی پیدا کند.

  برخی ارزش این دارایی‌ها را حدود ۸۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده‌اند.

  عربستان سعودیحق نشر عکسREUTERS
  Image captionبسیاری از مردم طبقه متوسط عربستان از تصفیه و پاکسازی افراد ثروتمند و معروف استقبال می کنند

  اما پایان این اتفاقات چیست؟

  دادستان کل عربستان قبلا اعلام کرد که “مرحله اول” تصفیه و پاکسازی‌ها کامل شده است. اشاره او به دستگیری‌های بیشتری است که اتفاق خواهد افتاد.

  آل سعود که بر عربستان حکومت می‌کند، هرگز این موضوع را افشا نکرده‌ که چقدر از دارایی‌های این کشور نفت‌خیز به شاهزاده‌ها و خانواده‌های آن‌ها که هزاران نفر برآورد می‌شوند، تعلق می‌گیرد.

  در سال ۲۰۱۵ گزارش شد که ولیعهد عربستان یک کشتی به ارزش ۵۸۰ میلیون دلار از یک تاجر روسی برای خودش خریده است.

  بسیاری از مردم طبقه متوسط عربستان از تصفیه و پاکسازی افراد ثروتمند و معروف استقبال می‌کنند. آن‌ها امیدوارند که بخشی از ثروت این افراد در بین مردم عادی توزیع شود.

  مسلما بعد دیگر اقدامات عربستان به کسب قدرت مربوط می‌شود.

  شاهزاده محمد بن سلمان در ۳۲ سالگی توانسته کنترل زیادی بر اهرم‌های کلیدی کشور داشته باشد.

  او جوان‌ترین وزیر دفاع یک کشور مهم است. ولیعهد عربستان همچنین اجرای برنامه توسعه اقتصادی در کشور را برعهده دارد. او اعلام کرده که هدفش خارج کردن عربستان از وابستگی به درآمد حاصل از فروش نفت است.

  به عنوان پسر مورد علاقه پدرش، ریاست دادگاه پادشاهی را برعهده دارد.

  ملک سلمان، پسرش محمد را به عنوان ولیعهد برگزیدحق نشر عکسAFP
  Image captionملک سلمان، پسرش محمد را به عنوان ولیعهد برگزید

  پس از دیدار محمد بن سلمان از واشنگتن و سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به ریاض، در حال حاضر اتحاد نزدیکی بین ولیعهد عربستان و کاخ سفید برقرار شده است.

  او از محبوبیت زیادی در بین جوانان برخوردار است. هر چند که کشور را درگیر جنگ در یمن کرده است. جنگی که ظاهرا برنده‌ای نخواهد داشت. او همچنین باعث تیرگی روابط با کشور همسایه، قطر شد.

  اما محمد بن سلمان دشمنانی هم دارد.

  گارد قدیمی عربستان اوضاع مساعدی ندارد.

  ارتقاء چنین شاهزاده جوان و آزمایش نشده‌ای که قرار است پادشاه آینده شود باعث به هم ریختگی روند معمول جانشینی شده است.

  از جمله افرادی که مشمول پاکسازی و تصفیه‌های اخیر شد، شاهزاده متعب بن عبدالله رئیس گارد ملی عربستان بود.

  شاهزاده متعب هرگز تهدید جدی برای ولیعهد نبود، اما ریاست گارد ملی در ۵۱ سال اخیر برعهده ملک عبدالله، پادشاه سابق و پسرش بود.

  ولیعهد عربستان می‌داند که اجرای برنامه‌های اصلاحی و مدرنیزه کردن کشور ممکن است با مقاومت‌هایی روبرو شود. بنابراین در حال حاضر بی‌رحمانه در صدد از میان برداشتن هر مانعی از سرراهش است.

  شاهزاده متعبحق نشر عکسPHOTOSHOT
  Image captionشاهزاده متعب، ریاست گارد ملی عربستان را برعهده داشت

  هیچ کس در عربستان با پایگاه قدرت مشخصی باقی نمانده که بتواند افزایش قدرت ولیعهد را به چالش بکشد. او به خوبی می‌تواند پادشاه شود و برای نیم قرن آینده بر این کشور حکومت کند.

  برخی از اعضای خانواده پادشاهی عربستان از این که او به سرعت به قدرت رسیده شاکی هستند. اما شاید نگرانی عمده واکنش محافظه کا‌‌رهای مذهبی این کشور در دراز مدت باشد.

  آل سعود برای تایید مشروعیت خود به منظور حکمرانی بر دو مکان مقدس مسلمانان، مکه و مدینه، به این روحانیون محافظه کار نیاز دارد.

  تاکنون این روحانیون محدودیت‌هایی را که بر آن‌ها اعمال شده، پذیرفته‌اند. در ماه سپتامبر منع رانندگی زنان در عربستان لغو شد. مسئله‌ای که این روحانیون همواره با آن مخالفت می‌کردند.

  اما واکنش آن‌ها درمقابل سینما و یا سرگرمی‌هایی به سبک غربی که برای ورود آن‌ها به جامعه عربستان برنامه ریزی شده، چه خواهد بود.

  عربستان سعودیحق نشر عکسAFP
  Image captionاز ژوئن سال آینده میلادی زنان در عربستان می‌توانند رانندگی کنند

  واکنش جامعه بزرگ تجاری عربستان به برنامه مقابله با فساد چه خواهد بود؟

  جریان سرمایه بین المللی در کدام جهت خواهد بود در داخل کشور یا خارج از کشور؟

  و از همه مهم تر آیا ولیعهد عربستان می‌تواند به وعده‌های خود در مورد اشتغال‌زایی برای نسل جوان عمل کند؟

  اما این تاریخ است که تصمیم خواهد گرفت که آیا هدف برنامه پاکسازی که اخیرا در عربستان آغاز شده، ایجاد جامعه‌ای بهتر و درست است یا این برنامه در صدد از هم گسیختن معیا‌رهایی است که جامعه پیچیده عربستان را در هم تنیده است.

   

   

   

   

   

   

   

   

  مطالب مرتبط :

  بعد از شش ماه دونالد ترامپ برای اولین بار با ماسک در انظار عمومی ظاهر شد

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.