• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • واژه‌های رایج در بحث‌های مربوط به پناهجویی و مهاجرت در آلمان

  در قانون اساسی آلمان می‌خوانیم: «کسانی که تحت پیگرد سیاسی باشند، از حق پناهندگی برخوردارند.» کسی “تحت پیگرد سیاسی” شمرده می‌شود که حکومت‌ کشوری که در آن زندگی می‌کند به خاطر باور و نظر سیاسی‌اش چنان او را از شرکت فعال در کنش‌های اجتماعی محروم کند که به کرامت انسانی‌‌اش لطمه جدی وارد آید. به این ترتیب شرایط اضطراری مانند فقر اقتصادی به خودی خود صلاحیت دریافت حق پناهندگی را ثابت نمی‌کند. پس از فروپاشی بلوک شرق و بالا گرفتن موج مهاجرت از کشور یوگسلاوی پیشین در آغاز دهه ۱۹۹۰ به سوی غرب اروپا، حق اساسی برخورداری از پناهندگی در آلمان محدود شد. پس از این محدودیت، طبق قانون تنها کسانی از حق پناهندگی سیاسی برخوردارند که از یک “کشور یا حکومت امن” نیامده باشند.  کشور یا حکومت امن (Sicherer Herkunftsstaat) کشور یا حکومتی است که مردم خود را تحت پیگرد سیاسی قرار نمی‌دهد و از مجازات‌های غیرانسانی و تحقیرآمیز پرهیز می‌کند. با این حال نمی‌توان شهروندان کشورهای امن را به آسانی از کشور آلمان اخراج کرد، بلکه باید به هر پناهجویی امکان حقوقی داده شود تا خطر تهدید، تحقیر و آزار سیاسی در کشورش نسبت به خود را ثابت کند. معمولا درخواست پناهندگی شهروندان کشورهای امن رد می‌شود، مگر اینکه موارد خاصی مطرح شده باشد. در همین رابطه به ویژه در رابطه با اخراج شهروندان افغانستان در سال جاری (۲۰۱۷) بحث و جدل‌های بسیاری در رسانه‌ها و افکار عمومی آلمان درگرفت. 

  واژه‌های رایج در بحث‌های مربوط به پناهجویی و مهاجرت در آلمان

  دویچه وله ـ 02.03.2018

  در مباحث مربوط به مسایل آوارگان و پناهندگان در آلمان، واژه‌ها و اصطلاحات متعدد و گوناگونی به کار می‌روند که گاه حتی کارشناسان را به سردرگمی می‌اندازند. در این نوشته مهم‌ترین این اصطلاحات برشمرده و تعریف شده‌اند.

  Deutschland Symbolbild Asylantrag (picture-alliance/F. May)

  مهاجر (Migrant) 
  اصولا به کسی می‌گویند که از جایی به جای دیگر کوچ کند، چه داخل کشور و چه بیرون از مرزهای آن. “مهاجر” یا “کوچنده” معمولا کسی است که میهن خود را به دلخواه ترک می‌کند، بی‌آنکه لزوما جانش در خطر بوده باشد. مهاجران برای نمونه کسانی هستند که به امید زندگی بهتر و با برنامه‌ریزی برای آینده‌شان از وطن رخت برمی‌بندند.

  آواره (Flüchtling)
  معنای لفظی این واژه “فراری” است، اما در اصطلاح حقوقی به کسی گفته می‌شود که با او طبق مقررات کنوانسیون ژنو مربوط به به وضعیت پناهندگان رفتار شود. بر پایه کنوانسیون ژنو  Flüchtling کسی است که به خاطر نژاد، کیش، ملیت یا باور سیاسی یا تعلق به یک طیف اجتماعی، مجبور به گریز از کشور خود و “آواره” شده باشد. اصطلاح “اقلیم‌گریز” که در سال‌های اخیر مطرح شده و به کسانی اطلاق می‌شود که به خاطر تغییرات جوی و کمبود فراورده‌های کشاورزی قادر به گذران زندگی در زیستگاه‌های خود نیستند، هنوز در کنوانسیون ژنو ذکر نشده است.

  پناهجو (Asylbewerber) 
  به کسانی اطلاق می‌شود که درخواست پناهندگی کرده‌اند، ولی نهادهای مسئول هنوز به درخواستشان پاسخ نداده‌اند. تصمیم درباره اینکه آیا طبق درخواست یادشده، متقاضی به عنوان پناهنده یا مهاجر پذیرفته می‌شود، از سوی اداره فدرال آلمان در امور مهاجرت و پناهندگی (BAMF) گرفته می‌شود. متقاضیان تا زمان این تصمیم‌گیری مجازند در اقامتگاه‌های پناهجویان بمانند، ولی اجازه کار ندارند.

  مسکن‌گزین (Zuwanderer)
  اصولا به کسی گفته می‌شود که به آلمان بیاید، صرف نظر از این که به چه هدف و برای چه مدتی آمده باشد. مسکن‌گزینان به دلایل شغلی، تحصیلی یا پناهجویی و جز اینها به آلمان می‌آیند. اگر ورود و اقامت شخص از آغاز مشخص و مجاز باشد، همانگونه که در وبگاه دولت آلمان آمده، در زبان اداری او را به عنوان مهاجر Einwanderer می‌شناسند.

  اگرچه مفهوم‌های مسکن‌گزین و مهاجر را اغلب به عنوان واژه‌های مترادف به کار می‌برند، اما این درست نیست، به ویژه که هم اکنون بحث بر سر آن است که آیا آلمان کشوری است مهاجرپذیر یا تنها کشوری که مسکن‌گزینی باید در آن به قانون و قاعده انجام پذیرد.

  به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

   

  Infografik Asylerstanträge angenommen FARSI

  پناهنده (Asylberechtigeter)
  در قانون اساسی آلمان می‌خوانیم: «کسانی که تحت پیگرد سیاسی باشند، از حق پناهندگی برخوردارند.» کسی “تحت پیگرد سیاسی” شمرده می‌شود که حکومت‌ کشوری که در آن زندگی می‌کند به خاطر باور و نظر سیاسی‌اش چنان او را از شرکت فعال در کنش‌های اجتماعی محروم کند که به کرامت انسانی‌‌اش لطمه جدی وارد آید. به این ترتیب شرایط اضطراری مانند فقر اقتصادی به خودی خود صلاحیت دریافت حق پناهندگی را ثابت نمی‌کند.

  پس از فروپاشی بلوک شرق و بالا گرفتن موج مهاجرت از کشور یوگسلاوی پیشین در آغاز دهه ۱۹۹۰ به سوی غرب اروپا، حق اساسی برخورداری از پناهندگی در آلمان محدود شد. پس از این محدودیت، طبق قانون تنها کسانی از حق پناهندگی سیاسی برخوردارند که از یک “کشور یا حکومت امن” نیامده باشند.

  کشور یا حکومت امن (Sicherer Herkunftsstaat)
  کشور یا حکومتی است که مردم خود را تحت پیگرد سیاسی قرار نمی‌دهد و از مجازات‌های غیرانسانی و تحقیرآمیز پرهیز می‌کند. با این حال نمی‌توان شهروندان کشورهای امن را به آسانی از کشور آلمان اخراج کرد، بلکه باید به هر پناهجویی امکان حقوقی داده شود تا خطر تهدید، تحقیر و آزار سیاسی در کشورش نسبت به خود را ثابت کند.

  معمولا درخواست پناهندگی شهروندان کشورهای امن رد می‌شود، مگر اینکه موارد خاصی مطرح شده باشد. در همین رابطه به ویژه در رابطه با اخراج شهروندان افغانستان در سال جاری (۲۰۱۷) بحث و جدل‌های بسیاری در رسانه‌ها و افکار عمومی آلمان درگرفت.

  Deutschland Kabinett bringt Asyl-Gesetzespaket auf den Weg (picture-alliance/dpa/P. Pleul)

  بسته قانون پناهندگی ۲ (Asylpaket 2)
  بوسیله این بسته قانونی از سال ۲۰۱۶ روند تصمیم‌گیری در مورد درخواست‌های پناهجویان شتاب گرفت. قرار شد، ظرف یک هفته در مورد هر درخواستی تصمیم‌ گرفته شود و در صورت رد درخواست، پناهجو ظرف سه هفته از همان اردوگاه محل اقامتش از آلمان اخراج شود. اعضای کابینه ائتلافی دولت متشکل از حزب‌های دموکرات مسیحی و سوسیال‌دموکرات مدت‌ها درباره این بسته قانونی با هم به بحث نشستند.

  یکی از نکته‌های مهم این بسته قانونی این است که خانواده‌های “پناه‌‌داده‌شدگان محفوظ” تا دوسال نمی‌توانند از بستگان درجه یک  خود برای اقامت در آلمان دعوت کنند. “پناه‌داده‌شدگان محفوظ” کسانی هستند که از پیش‌شرط‌های حق پناهندگی طبق کنوانسیون ژنو مربوط به وضعیت پناهندگان برخوردار نیستند، ولی خطر جدی آزار سیاسی در کشورشان آنها را تهدید می‌کند. این افراد مجاز به آوردن خانواده خود به آلمان نیستند، ولی خودشان اخراج نمی‌شوند و می‌توانند در آلمان بمانند.

  Infografik zum Schwerpunkt InfoMigrants Thema 1 Grafik 3 Herkunftsländer Farsi

  در صورت رد درخواست پناهندگی یک پناهجو چه رخ می‌دهد؟ 

  در صورت رد چنین درخواستی و در صورتی که متقاضی به عنوان “آواره” به رسمیت شناخته نشود، باید آلمان را ترک کند. خطر اخراج اجباری او را تهدید می‌کند. البته او می‌تواند به طور قانونی به چنین تصمیمی اعتراض کند. تا مرحله اخراج اجباری یا در صورتی که خروج فرد از آلمان مربوط به دلایلی ممکن نباشد، “اقامت تحملی” Duldung به او تعلق می‌گیرد. دلیل‌های چنین اقامتی از جمله می‌توانند بیماری، نبود مدارک لازم یا شرایط ویژه وطن شخص مربوط باشند که به موجب آنها فرد نتواند بازگردانده شود. در ضمن کودکانی که بدون همراه بزرگتر از کشور خود فرار و مهاجرت کرده‌اند نیز اخراج نمی‌شوند.

  پناهجوی سهمیه‌ای (Kontingentflüchtling)
  در ماده ۲۳ “قانون امور اقامت خارجیان در آلمان” آمده است که به همه “آوارگانی” که از چنگ حکومت خاصی گریخته یا به گروه اجتماعی ویژه‌ای تعلق داشته باشند، اجازه اقامت داده می‌شود. به این ترتیب پناهجویان سهمیه‌ای به خاطر مسائل ویژه حکومتی خود به طور استثنایی از حق اقامت در آلمان برخوردار می‌شوند. این عده نیاز به پیمودن روند پناهجویی و تصمیم‌گیری درباره پناهندگی را ندارند و از سوی دیگر خودشان در آغاز کار، مجاز به انتخاب آزادانه محل اقامتشان در آلمان نیستند و طبق مقررات موسوم به “تصمیم‌های کونیگشتاین” در ایالت‌های مختلف آلمان تقسیم می‌شوند.

  پیش‌شرط برخورداری از حق چنین اقامتی یا مسائل حقوقی بین‌المللی و حقوق بشری است یا “حفظ مصلحت‌های سیاسی آلمان” و تصمیم، اعطا و اجرای این حق با دولت مرکزی یا نهادهای محلی کشور است. متقاضیان حق اقامت از این دست، می‌توانند به نهاد نظارت بر امور مهاجران سازمان ملل UNHCR یا کنسولگری‌های آلمان در کشورهای گوناگون رجوع و در صورت پذیرش، مستقیما حق اقامت و کار در آلمان را دریافت کنند.

  مقررات دوبلین (Dubliner Verfahren)
  بررسی درخواست‌های پناهجویانی که در آلمان حضور دارند لزوما به عهده خود این کشور نیست. طبق مقرراتی که سران اتحادیه اروپا در دوبلین، پایتخت ایرلند، تصویب کردند، تصمیم درباره درخواست پناهندگی باید در کشوری گرفته شود که نخستین محل ورود پناهجو بوده است. در صورتی که آن کشور معلوم و جزو کشورهای امن شمرده شود، درخواست‌کننده بدون بررسی تقاضایش، به نخستین کشوری که وارد شده بوده، بازگردانده می‌شود و می‌تواند در آنجا درخواست پناهندگی کند.

  از سال ۲۰۱۵ به خصوص از هنگامی که صدها هزار مهاجر و پناهجو در کشور یونان منتظر ادامه سفر به کشورهای مطلوبشان هستند، از مقررات دوبلین به ویژه “دوبلین ۲” که در سال ۲۰۰۳ تصویب شده، به شدت انتقاد شده است. منتقدان می‌گویند که بسیاری از عضوهای اتحادیه اروپا به بهانه “مقررات دوبلین ۲” از پذیرش پناهجویان بازمانده در یونان شانه خالی می‌کنند.

  Infografik Welches EU Land hat die meisten Asylbewerber FARSI

  WWW LINKS

  مطالب مرتبط :

  بعد از شش ماه دونالد ترامپ برای اولین بار با ماسک در انظار عمومی ظاهر شد

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.