• ایران قلم:این همه صدام حسین در “جوار خاک میهن” برایتان بشگن زد، به جایی رسیدید که الان از فرنگ برسید؟    :   " بشکن زدن " که چیزی نیست، اگر ترامپ ، با دست های خودش صدام حسین را از قبر در بیاورد و به همراه ترکی فیصل و جولیانی ...
 • محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • معافیت احتمالی هشت کشور از تحریم‌های نفتی علیه ایران

  منابع آگاه به بلومبرگ گفته‌اند که موافقت مشروط آمریکا با معافیت کره جنوبی از تحریم‌های نفتی ایران به این علت است که نیروگاه‌های این کشور به شدت به واردات میعانات گازی (نوعی نفت فوق سبک) از جمهوری اسلامی وابسته‌اند. جان بولتون، مشاور شورای امنیت ملی آمریکا به تازگی تاکید کرده که هدف ایالات متحده از اجرای دور دوم تحریم‌ها وارد کردن بیشترین فشار بر ایران است اما این کشور قصد ندارد با این کار به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیب برساند. به گزارش رویترز جان بولتون روز چهارشنبه گفته است که احتمالا برخی از کشورها قادر نیستند واردات نفت از ایران را به سرعت قطع کنند و به همین دلیل واشنگتن قصد دارد با آغاز دورم دوم تحریم‌های برای برخی از مشتریان نفت ایران استثنا قائل شود. چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و ژاپن که مهم‌ترین خریداران نفت ایران هستند پیش از این گفته‌اند که قادر به توقف کامل واردات نفت از ایران نیستند. با توجه به اظهارات جان بولتون انتظار می‌رود که این کشورها دست‌کم برای مدتی به خرید نفت از ایران ادامه دهند. در روزهای اخیر گزارش‌های متفاوتی از معافیت برخی از کشورها از تحریم‌های نفتی ایران منتشر شده اما آمریکا تا کنون به طور رسمی در این باره اظهار نظری نکرده است.

  معافیت احتمالی هشت کشور از تحریم‌های نفتی علیه ایران

  دویچه وله ـ 02.11.2018

  ظاهرا آمریکا دست‌کم با معافیت موقت برخی از خریداران نفت ایران در دور دوم تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی موافقت کرده است. به گزارش بلومبرگ این فهرست شامل هشت کشور، از جمله کره جنوبی، هند و ژاپن می‌شود.

      
  Persischer Golf Ölplattform (Reuters/R. Homavandi)

  خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۱ آبان (دوم نوامبر) به نقل از شبکه خبری بلومبرگ گزارش داد که هشت کشور از پیروی از دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی مستثنا شده‌اند.

  بنا بر این گزارش کره جنوبی، هند و ژاپن از جمله کشورهایی هستند که مجازند دست‌کم به طور موقت به خرید نفت از ایران ادامه دهند. گمان می‌رود فهرست کشورهایی که مشمول اقدام‌های تنبیهی ایالات متحده به خاطر خرید نفت از ایران نمی‌شوند، پس از آغاز دور دوم تحریم‌ها در روز دوشنبه به طور رسمی منتشر شود.

  ظاهرا کره جنوبی و هند بر سر ادامه خرید نفت از ایران، به رغم تحریم‌های آمریکا، با واشنگتن به توافق رسیده‌اند. این خبر را یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع مطلع اعلام کرده اما هنوز به صورت رسمی تائید نشده است.

  شبکه خبری بلومبرگ روز پنج‌شنبه از قول مقاماتی که گفته می‌شود در جریان مذاکرات کره جنوبی و هند با واشنگتن هستند اعلام کرده بود که این دو کشور بر سر ادامه خرید نفت از ایران با آمریکا به توافق رسیده‌اند.

  بنابر این گزارش منابع آگاه گفته‌اند که هنوز تصمیم نهایی در مورد معافیت هند و کره جنوبی از تحریم واردات نفت از ایران گرفته نشده و اعلام رسمی توافق‌های احتمالی در این زمینه پیش از اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی رسانه‌ای نخواهد شد.

  رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ هشتم ماه مه فرمان اجرایی خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را امضا کرد. در پی این اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های لغو یا تعلیق شده این کشور علیه جمهوری اسلامی، در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه دوباره اعمال خواهد شد.

  به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

  دور دوم این تحریم‌ها به طور عمده صادرات نفت و گاز و مبادلات مالی بین‌المللی ایران را هدف قرار می‌دهد. واردکنندگان مهم نفت ایران در ماه‌های گذشته با واشنگتن وارد مذاکره شده‌اند تا موافقت این کشور را برای ادامه خرید نفت از ایران جلب کنند.

  ظاهرا آمریکا به این شرط با ادامه خرید نفت جمهوری اسلامی برای پالایشگاه‌های هند موافقت کرده که درآمد حاصل از این کار به طور مستقیم به ایران پرداخت نشود.

  ایران پیش از این نیز به خاطر مشکلات و محدودیت‌هایی که در مبادلات بانکی بین‌المللی دارد نفت خود را به برخی از کشورها به صورت پایاپای عرضه کرده است.

  منابع آگاه به بلومبرگ گفته‌اند که موافقت مشروط آمریکا با معافیت کره جنوبی از تحریم‌های نفتی ایران به این علت است که نیروگاه‌های این کشور به شدت به واردات میعانات گازی (نوعی نفت فوق سبک) از جمهوری اسلامی وابسته‌اند.

  جان بولتون، مشاور شورای امنیت ملی آمریکا به تازگی تاکید کرده که هدف ایالات متحده از اجرای دور دوم تحریم‌ها وارد کردن بیشترین فشار بر ایران است اما این کشور قصد ندارد با این کار به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیب برساند.

  انعطاف واشنگتن در برابر خریداران نفت ایران

  به گزارش رویترز جان بولتون روز چهارشنبه گفته است که احتمالا برخی از کشورها قادر نیستند واردات نفت از ایران را به سرعت قطع کنند و به همین دلیل واشنگتن قصد دارد با آغاز دورم دوم تحریم‌های برای برخی از مشتریان نفت ایران استثنا قائل شود.

  چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و ژاپن که مهم‌ترین خریداران نفت ایران هستند پیش از این گفته‌اند که قادر به توقف کامل واردات نفت از ایران نیستند. با توجه به اظهارات جان بولتون انتظار می‌رود که این کشورها دست‌کم برای مدتی به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

  در روزهای اخیر گزارش‌های متفاوتی از معافیت برخی از کشورها از تحریم‌های نفتی ایران منتشر شده اما آمریکا تا کنون به طور رسمی در این باره اظهار نظری نکرده است.

  آنکارا در انتظار ابلاغیه کتبی آمریکا

  به گزارش خبرگزاری آناتولی، فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه روز جمعه در کمیسیون برنامه و بودجه پارلمان این کشور درباره معافیت آنکارا از تحریم‌ نفتی ایران گفته است: «برخی شنیده‌ها حاکی از این موضوع است اما در این رابطه ابلاغیه کتبی دریافت نکرده‌ایم.»

  ترکیه پیش از این از آمریکا خواسته بود برای چند ماه از تحریم‌های نفتی علیه جمهوری اسلامی معاف شود. دونمز می‌گوید شواهد حکایت از درستی خبر معافیت هشت کشور، از جمله ترکیه از تحریم خرید نفت ایران دارد و آنکارا منتظر دریافت ابلاغیه کتبی این معافیت است.

  دونالد ترامپ پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اعلام کرده بود که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند. ایالات متحده در ماه‌های گذشته از این موضع عقب‌نشینی کرده و بر کاهش شدید خرید نفت از ایران تاکید می‌کند.

  مقامات ارشد آمریکایی در ماه‌های اخیر در سفر به کشورهایی که خریداران عمده نفت ایران محسوب می‌شوند تلاش کرده‌اند آنها را به توقف کامل یا کاهش قابل توجه مبادلات تجاری با جمهوری اسلامی ترغیب کند.

  برخی از ناظران معتقدند با توجه به پایبندی چین، روسیه و سه کشور اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) به توافق هسته‌ای و نگرانی‌هایی که در خود آمریکا نیز نسبت به افزایش قیمت نفت درصورت کاهش شدید صادرات ایران وجود دارد، فروش نفت این کشور، هر چند کمتر از گذشته ادامه داشته باشد.

  کاهش شدید صادرات نفت ایران

  میانگین صادرات نفت جمهوری اسلامی در سال گذشته خورشیدی روزی دو میلیون و ۱۱۵ هزار بشکه بوده است و مطابق برنامه‌های ایران این میزان قرار بود تا دو و نیم میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

  محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه چندی پیش گفته بود میانگین فروش نفت ایران در پنج ماه نخست امسال روزی دو میلیون و ۴۵۷ هزار بشکه و بیش از پیش‌بینی‌های قبلی بوده است.

  نوبخت اذعان کرده که صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر به روزی یک میلیون و ۱۱۸ هزار بشکه کاهش یافته است. او می‌گوید ایران برای شرایط پس از بازگشت دور دوم تحریم‌ها سه سناریو بر مبنای صادرات روزانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار، یک و نیم میلیون و یک میلیون بشکه نفت در نظر گرفته و برای آن برنامه‌ریزی کرده است.

  با در نظر داشتن آمار ماه سپتامبر که هنوز دور دوم تحریم‌ها آغاز نشده بود، به نظر می‌رسد که جمهوری اسلامی به سرعت در حال رسیدن به سناریوی سوم است.

  در همین زمینه:

  مطالب مرتبط :

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

   رجوی دو هدف را دنبال میکرد . هدف اول این بود که اگر به هر دلیل اتفاقی در عراق افتاد اشرف را از دست ندهد و بقول خودش به کانون استراتژیک نبرد  برگردد،  به این منظور که حکومتی مثل ایاد علاوی و خلاصه کسی که با رژیم ایران سر سازگاری نداشته و مایل به بودن مجاهدین در عراق است بعنوان کارت علیه رژیم . هدف دوم از ... مطلب کامل

  دو قرن سکوت

  عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱ در بروجرد زاده شد و در خانواده بسیار باورمندی رشد کرد. تا کلاس ۱۱ را در زادگاهش خواند و همزمان با پافشاری پدرش فقه و تفسیر قرآن و ادبیات عرب آموخت. ۱۶ ساله بود که به تهران رفت و با اینکه رشته‌اش ادبی نبود با رتبه ممتاز دیپلم ادبی گرفت و در دانشکده حقوق نام‌نویسی کرد ولی باز با پافشاری پدرش به زادگاهش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  در همین راستا بود ک باصرف مبالغ هنگفت و کمک لابی هاش در آلبانی تلاش داشت دولت و پلیس این کشور برخلاف تمایل این دولت را وادار و مجبور کند که آقای احسان بیدی رابعد تحمل بی دلیل یکسال زندان سر به نیست ویا حداقل به شکل فجیعی اخراج کند و بقول خودش از شر آقای بیدی خلاص شود اما با هشیاری دوستان و مقامات آلبانی که با ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  از جمله برنامه‌های ناپلئون، ساخت «آسیاب بادی» است که قرار است برای بهبود کیفیت زندگی حیوانات ساخته شود. نقشه اولیه این آسیاب توسط اِسنوبال طرح‌ریزی شده بوده و در ابتدا ناپلئون به مخالفت با آن برمی‌خیزد ولی بعدتر با بیرون راندن اِسنوبال، ایده ساخت آن را دوباره پی می‌گیرد اما به دلیل بی‌کفایتی ناپلئون، ساخت آن به شکل مطلوبی پیش نمی‌رود. در پایان، ساخته شدن این ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند . بله این خط اخر فرقه مجاهدین خلق بود که به خیال خودش ما را اینطوری سر به نیست  کند که شکر خدا نتونستند کاری بکنند .وبعد از این ,این مار زخمی شده به این سادگی دست بردار نیست وحتما باید زهرش ... مطلب کامل

  پرویز حیدرزاده: توطئه شکست خورده فرقه مجاهدین خلق

  اما این که در کمسیون پوشالی خودتان اطلاعیه صادر میکنید باید بگویم تناقضات داخل ان که من دیده ام کم نیست پس بهتر است از ستاد سیاسی خودت بخواهی که یک بار دیگر اطلاعیه خودتان را مروز بکند واز اینجا به شما میگویم اجازه نمیدهم هر غلطی میخواهید در رابطه با خانوده من بکنید و بگوید دست از سرتان برنمیدارم حتی اگر باشدرودر با شما بایستم و در ... مطلب کامل

  «مزرعه حیوانات» هنوز تعطیل نشده است

  چه بسیار فعالان سیاسی دنیا که مردم و جوانان را به خواندن این کتاب تشویق می‌کنند چرا که سمبولیسم شکل‌گرفته در آن فقط حکایت لنین و استالین و تروتسکی نیست و مابه‌ازای ماجراهای آن در بیشتر حکومت‌های تمامیت‌خواه و توتالیتر، واو به واو، تکرار می‌شود؛ داستانِ انگیزش به بهانه «خوابی» که میجر پیر برای حیوانات و مزرعه دیده، گرسنگی (فقر) و خشم ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  صبح روزی که همه منتظر آزاد شدن احسان بودند(«پنجشنبه 23 مرداد مصادف با 13 اوت») پلیس به او گفته بود که آماده باش که می خواهیم تورا آزاد کنیم! وقتی که خواسته بودند که اورا سوار کنند اواصرار کرده بود که دوستان من می آیند و باید وسایلم را هم آماده کنم که ببرم وقتی که پلیس فهمیده بود گفته بود قبول وسایل را بیاور ولی ما ترا ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  روشن است که مقامات آلبانیایی دخیل در بازداشت و آواره کردن آقای بیدی در مرز یونان سناریوی فرقه مجاهدین خلق در آلبانی را اجرا کرده اند ، چرا که وحشت رجوی از حضور اعضای نجات یافته از فرقه مجاهدین خلق در آلبانی دلایل روشن و مشخصی دارد که با بود و نبود تشکیلات مافیایی این فرقه مافیایی در آلبانی پیوند خورده است. اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق ... مطلب کامل

  پیروزی اعضای نجات یافته از مجاهدین خلق در آلبانی بر فرقه رجوی و بازگشت احسان بیدی به تیرانا ـ آلبانی

  اواخر فیلم، یک قطار کوچک همراه با یک واگن را نشان می دهد که از خیل مسافران زیاد تنها چهار تن از دست زامبی های خونخوار نجات یافته و به سمت مقصد در حرکتند. این جا نیز مرد خبیث و خودشیفته که تا این زمان تعدادی و از جمله راننده قطار را قربانی زنده ماندن خود کرده بود به ویروس آلوده شده و قرار بود تا آخرین ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2020 ايران قلم. محفوظ است.