• محمد حسین سبحانی: مسعود رجوی در کمای مغزی است    :    حضور مجاهدین خلق در عراق ، چه در اشرف و چه  در لیبرتی ، ظرفی بوده است که توهم اعضا را برای باصطلاح  روشن کردن دوباره موتور ارتش آزادیبخش   دامن ...
 • ایران قلم: سرکار خانم عاصمه جیلانی ! لطفا اشتباه آقای احمد شهید را تکرار نکنید    :   متاسفانه در گذشته آقای احمد شهید از  کانال منابع سازمان مجاهدین تغذیه می شدند، همان های که خود خشونت را تولید می کنند، و خود زندان ، زندانبان و شکنجه گر ...
 • سبحانی: مجاهدین ظرف بی بدیل جغرافیای عراق را جهت استمرار استراتژی خشونت برای همیشه از دست دادند    :   بنابراین جغرافیای عراق ظرف بی بدیلی برای مجاهدین خلق در راستای استمرار استراتژی خشونت و ترور و جنگ مسلحانه بود که مجاهدین خلق با حضور در آلبانی با صدای ...
 • محمد حسین سبحانی:سازمان مجاهدین در “مرداب” یک گام به جلو حرکت کرده است    :   سازمان مجاهدین بعد از سرنگونی صدام حسین باید بها و تاوان سیاسی و تشکیلاتی آغاز مبارزه مسلحانه و خشونت طلبانه را  تمام و کمال می پرداخت، ولی به ...
 • مصاحبه ایران قلم با سبحانی ـ هنوز زخم های خشونت و مبارزه مسلحانه التیام نیافته است    :   البته من قصد نداشتم که شورشیان فارک را با مجاهدین خلق مقایسه کنم، انچه اشاره کردم درس تاریخی است که سازمان مجاهدین می تواند از عمق نفرت و دوری مردم از ...
 • ایران قلم: از پیام شادباش !! مسعود رجوی خبری نیست. چرا؟    :    با گذشت چند روز از خروج کامل اعضای مجاهدین خلق از عراق از پیام شادباش و پیروزی ، سنت همیشگی مسعود رجوی ، خبری نیست. این فاکت ها ...
 • عملیات فروغ جاویدان، آغاز افول فرقه رجوی

  عملیات فروغ جاویدان، آغاز افول فرقه رجوی

  انجمن نجات، مرکز تهران، به نقل از “خداوند اشرف از ظهور تا سقوط”، نوشته سید حجت سید اسماعیلی، تنظیم عاطفه نادعلیان، بیست و چهارم ژوئیه ۲۰۱۷:… رجوی توانست صدام را متقاعد کند که قبل از بسته شدن کامل مرزها و اجرای قطعنامه ی ۵۹۸، به سازمان اجازه ی آخرین حمله به خاک ایران را بدهد. برای صدام حسین این لشکرکشی در آخرین روزهای جنگ یک ریسک بود، ولی در هر حال او بازنده ی آن نبود. اگر سازمان … 

  سید حجت سید اسماعیلی: تنگنای فروغ جاویدان. مجاهدین خلق (فرقه رجوی) از سازمان تا فرقه

  لینک به منبع

  عملیات فروغ جاویدان، آغاز افول فرقه رجوی

  انجمن نجات مرکز تهران ۲ مرداد ۱۳۹۶

  به روایت سید حجت سید اسماعیلی

  در کتاب خداوند اشرف از ظهور تا سقوط

  صفحات ۶۷۶ الی ۶۸۰

  پذیرش قطعنامه ی ۵۹۸ سازمان ملل از جانب ایران در ۲۷ تیر ماه سال ۱۳۶۷، بالاترین ضربه و شوک به مجاهدین و در رأس آن به شخص رجوی بود؛ چرا که ایران با این کار سازمان را مات کرده بود. رجوی همیشه در تحلیل های خود خطاب به ایران می گفت خواهش می کنم بفرمایید صلح کنید؛ یعنی می خواست بگوید که ایران با جنگ زنده است و نمی تواند صلح کند و اگر صلح کند، خیلی زود سرنگون می شود. سازمان تمام استراتژی خود را همچنان که آن را جنگ آزادی بخش نوین می نامید روی جنگ ایران و عراق سوار کرده بود.
  با پایان گرفتن جنگ، سازمان دیگر ضرورت حضور خود را در کشور عراق از دست داد، ضمن این که تمام تحلیل هایش در مورد رابطه ی جنگ با موجودیت رژیم ایران نیز غلط از آب درآمد. چرا که همیشه تحلیل می کرد که جنگ شیشه ی عمر حکومت ایران است و نمی تواند صلح کند و انجام صلح برابر است با سرنگونی رژیم، ولی در عمل رژیم ایران هم صلح کرد و از سرنگونی هم خبری نشد.

  بنابراین پذیرش قطعنامه پتکی بر سر رجوی و تحلیل هایش بود و وضعی پیش آمده بود که نشان می داد استراتژی که رجوی آن را «جنگ آزادی بخش نوین» می نامید زایده ی جنگ است.

  از طرف دیگر، در قطعنامه ۵۹۸ آزادی تمام اسرای جنگی دو طرف خواسته شده بود و مورد توافق دو طرف بود. همین امر باعث می شد تعداد زیادی از اسرا که در ارتش آزادی بخش رجوی بودند، به ایران بازگردانده شوند و باعث شد سازمان با ریزش نیروی شدیدی هم مواجه شود.

  از سوی دیگر براساس قطعنامه ی شورای امنیت، ثبات و امنیت مرزی دو طرف قرارداد نیز مورد تأکید قرار گرفته بود و به عبارت دیگر هیچ یک از طرفین حق دخالت در امور داخلی یکدیگر را نداشتند و این برای رجوی به منزله ی طناب دار بود. بدین ترتیب با این قطعنامه و پایان جنگِ ایران و عراق، رجوی تمام آرزوهای خود که همانا رسیدن به قدرت در ایران بود، برباد رفته می دید و دیگر دلیلی برای ماندن در کشور عراق وجود نداشت. رجوی به خوبی می دید که چگونه با پایان یافتن جنگ دستش از تحولات سیاسی ایران قطع شده و تبدیل به زائده ی جنگ می شود؛ چیزی که رجوی به شدت از شنیدن این کلمه بیزار بوده و واهمه داشت.

  مقارن همین ایام که سازمان در بلاتکلیفی شدیدی به سر می برد، رجوی توانست صدام حسین را متقاعد کند که قبل از بسته شدن کامل مرزها و اجرای قطعنامه ی ۵۹۸ سازمان ملل، به سازمان اجازه ی آخرین حمله به خاک ایران را بدهد. برای صدام حسین این لشکرکشی در آخرین روزهای جنگ یک ریسک بود، ولی در هر حال او بازنده ی آن نبود.

  اگر سازمان می توانست در این جنگ پیروز شود و رژیم ایران را ساقط کند و در ایران به قدرت برسد، صدام حسین یک متحد و یار وفادار در همسایگی خود پیدا کرده و تبدیل به قدرت بلامنازع در منطقه می شد. چیزی که رجوی هم همیشه آرزوی آن را داشت و خیلی وقت ها او هم در برخی نشست های تشکیلاتی می گفت: «ما بارها به صدام گفتیم اگر روزی ما در ایران به قدرت برسیم، شما و ما چه ها می توانیم در منطقه بکنیم و . . .» در صورتی هم که سازمان شکست می خورد و از بین می رفت باز هم صدام چیزی را از دست نمی داد. لذا با این تحلیل صدام با لشکرکشی و حمله ی سازمان در آخرین روزهای جنگ و پیش از آغاز اجرای قطعنامه موافقت کرد.

  سازمان به سرعت دست به کار شد و به تمامی هوادارانش در خارج از کشور دستور داد هرچه زودتر خود را به این کشور برسانند و وظیفه ی انجمن های خارج عراق را بسیج نیرو و اعزام آن ها به عراق قرار داد. سازمان تلاش می کرد موضوع عملیات را از نیروهای هوادار مخفی نگه دارد و به آن ها گفته شده بود که برای آموزش نظامی مدتی به عراق می روند و پس از اتمام آموزش ها به کشورهای محل اقامت خود بازخواهند گشت.

  بنابراین، در فضای بعد از عملیات آفتاب و چلچراغ و تبلیغاتِ وسیع سازمان حول پیروزی هایش در خارج از کشور، باعث شد با ترفندی که سازمان زده بود، تعداد زیادی از هواداران به عراق سرازیر شوند که دیگر هیچ وقت بازنگشتند.

  در عراق نیز تمام تشکیلاتِ مجاهدین بسیجِ آماده سازی های عملیاتی بودند: آماده سازی یگان ها، تسلیحات، خودروها و دیگر امکانات موجود. برای عملیات، انبوهی خودروهای شخصی دوکابین خریداری و به قرارگاه آورده شد که بر روی آن ها سلاح های نیمه سنگین مثل دوشکا و . . . بسته می شد.

  در تب و تاب آماده سازی ها و سرازیر شدن نیروهای هوادار سازمان از خارج از کشور، قرارگاه اشرف وضعیت خاصی داشت و همه در تکاپوی آماده سازی های عملیاتی بودند. در اول مرداد ۱۳۶۷ رجوی نشستی را با همه ی نیروها در قرارگاه اشرف برگزار کرد. در این نشست رجوی با فریبکاری خاصِ خود یک فضای میهن پرستانه و عارفانه ای حاکم ساخت تا بتواند زیر چنین چتری اهداف خود را پیش ببرد. رجوی در این نشست بر روی نقشه ی عملیاتی که تنها یک نقشه ی عام ایران بود، به صورت کلی مسیرها و جاده های حرکت یگان های ارتش آزادی بخش را تا تهران نشان داده و تیپ های رزمی را نام برده و مأموریت آن ها را ابلاغ می کرد. رجوی تیپ هایی را که خاص تصرف تهران بود، هم نام برد تا شور و هیجان نیروها را به حد اعلی خود برساند. رجوی می گفت همین که وارد خاک میهن شدید مردم گروه گروه به شما خواهند پیوست و انقلاب خواهد شد.

  در این نشست بود که رجوی آن جمله ی معروف خود را گفت و آن اینکه «من با شما تا ۴۸ ساعت کاری ندارم، هرچه خواستید بکنید [یعنی قتل عام] من بعدها آمده و عفو عمومی خواهم داد.»

  روز دوشنبه ۳ مرداد ۶۷ نیروهای ارتش آزادی بخش در ترکیب ستونی بزرگ از قرارگاه اشرف خارج شده و به طرف مرز قصرشیرین حرکت کردند. مسعود و مریم رجوی هم که در خروجی قرارگاه اشرف مستقر بودند، نیروها را بدرقه می کردند. البته قبل از آن، ستون های جلودار زودتر حرکت کرده و در منطقه ی خانقین سرگرم خروج از مرز قصرشیرین بودند. ستون های جلودار از محور قصرشیرین – سرپل ذهاب وارد خاک ایران شده و به سرعت تا نزدیکی شهر کرند پیش رفتند. البته قبل از حرکتِ ستون های جلودار ارتش، توپخانه ی عراق به کمک نیروی هوایی این کشور منطقه را تا شهر کرند کاملاً پاکسازی کرده و منطقه عاری از یگان های ارتش و سپاه ایران بود.

  بنابراین، یگان های ارتش آزادی بخش به راحتی و به رغم مقاومت های پراکنده ای در مسیر، توانستند تا بعد از اسلام آباد نیز پیشروی کنند. توقف ستون های نظامی ارتش آزادی بخش در مسیر اسلام آباد به کرمانشاه حاکی از درگیری های سنگین در تنگه ی چهارزبر بود و هرچه زمان می گذشت، بر تعداد کشته ها و زخمی های سازمان افزوده می شد. بمباران هوایی ارتش ایران در مسیر اسلام آباد غافلگیر کننده بود و ستون های ارتش رجوی که روی جاده گسترش پیدا کرده بودند، تماماً زیر بمباران هوایی ارتش ایران بود و تلفات سنگینی را متحمل می شدند.

  زمین گیر شدن ارتش آزادی بخش در تنگه ی چهارزبر پیام شکست می داد. نیروها دیگر خسته و روحیه باخته بودند. هر کسی به سویی می رفت. تهاجمات زمینی سپاه و بسیج از هر سو بر روی یگان های ما ادامه داشت و هر ساعتی که می گذشت بر تعداد تلفات افزوده می شد.

  در همین حال و هوا، رجوی در ۴ مرداد ۶۷ مفتضحانه فرمان عقب نشینی را صادر کرد و بدین ترتیب برگ دیگری از ماجراجویی های رجوی که حاصلش کشته شدن ۱۴۰۰ رزمنده ی مجاهد خلق بود به پایان رسید تا این که بار دیگر در کجا و باز با چه ترفندی تعداد دیگری را در راستای قدرت طلبی های خودش قربانی کند.

  مقطع سال های بعد از عملیات فروغ جاویدان (۱۳۶۷)

  همچنان که قبلاً نیز اشاره کردم، بعد از شکست سازمان در عملیات فروغ جاویدان درمرداد سال ۱۳۶۷ و کشته و مجروح شدن بیش از ۱۴۰۰ نفر، باعث شد سازمان به لحاظ نیرویی ضربه سختی ببیند و این دوران بدترین دوران سازمان محسوب شود.

  روحیه ی پایین نیروها به دلیل شکست سنگین در عملیات، بسته شدن مرزها، قبول قطعنامه ی ۵۹۸ توسط دولت ایران و چشم انداز صلح بین ایران و عراق، آینده ی تیره و تاری را برای نیروهای سازمان ترسیم می کرد.

  بعد از گذشت مدتی و جمع و جور شدن نیروها در قرارگاه اشرف، نشست های ۵ روزه ای در کلیه ی سطوح تشکیلاتی برای جمع بندی عملیات فروغ توسط شخص رجوی آغاز شد تا بدین ترتیب سازمان را مجدداً سرپا نگه دارد و به قول شخص رجوی «کمرهایی که خم شده بود را راست کند» که بعدها این سلسه نشست ها به بحث های تنگه و توحید معروف شد.

  عملیات فروغ ضربه سنگینی بر پیکره ی سازمان وارد آورد و تعداد زیادی از فرماندهان و مسئولین قدیمی در این عملیات کشته شدند و اغلب نیروهای پایین هم نفرات جدیدی بودند که یا در بسیج نیرویی قبل از عملیات از خارج آمده بودند و یا کسانی بودند که در طی عملیات های مختلف سازمان اسیر شده و بعداً به ارتش پیوسته بودند.

  رجوی در این نشست سعی می کرد روحیه ی نیروها را بالا ببرد و وعده ی عملیات بعدی را در صورت تحقق شقوقی که او از وضعیت ایران تحلیل می کرد می داد که از جمله ی این شقوق فوت آیت الله خمینی بود. رجوی اعلام کرد در آن صورت ارتش آزادی بخش دوباره به سوی تهران پیشروی خواهد کرد.

  تنظیم از عاطفه نادعلیان

  (پایان)

  مطالب مرتبط :

  پوپولیسم، ظهور غیرمنتظره یک تفکر افراطی ـ ارزیابی پوپولیست آمریکا

  سال ها از این نمایشات مسخره و تهوع آور و ضد ارزش های انسانی و حقوق بشری، گذشت تا این که سال گذشته مجاهدین خلق که سابقاً در عراق و زیر دست صدام حسین شیوه های سوء استفاده را آموخته بودند خواستند از حربه ویلپنت پاریس، استفاده دیگری نیز بکنند باصطلاح هم از توبره و هم از آخور، بخورند و طی مراسم ویلپنت سال گذشته ... مطلب کامل

  پوپولیسم، ظهور غیرمنتظره یک تفکر افراطی ـ ارزیابی پوپولیست آمریکا

  علی شیرزاد، وبلاگ وطنم ایران، چهاردهم ژوئن ۲۰۱۹:… ا کنون هم فراخوان میدهیم که گا زهم به لیست این تحریمها اضافه شود و در پایان میگوید  تحریمها امری مبارک برای مردم ایران است و تحریم باعث میشود پول ها برای ملت ایران بماند.  وقتی میگوییم رجوی و عضدانلو دشمن ملت ایران هستند به گزاف وی اوه نمیگوییم .با نمونه هایی که تابحال افشا و بیان کرده ام ... مطلب کامل

  حشمت علوی ، ربات اینترنتی رجوی که وجود خارجی نداشت

  حشمت علوی ، ربات اینترنتی رجوی که وجود خارجی نداشت منابع مختلف، دوازدهم ژوئن ۲۰۱۹:… صدای آمریکا که از رسانه های وزارت خارجه آمریکا است، از جمله پایگاه‌هایی است که مطالب و مقالات متعددی را به قلم این فردِ فیک می‌توان در آن یافت. طی جستجوی مختصری که در این باره انجام شد، مشخص شده است که ده‌ها مقاله و یادداشت، مشخصاً با محوریت تخریب ... مطلب کامل

  نامه آقای رحمان محمدیان به آقای فیلیپو گراندی رییس کمیساریای عالی پناهندگان

  ما جمعی از اعضای سابق مجاهدین هستیم که بر اساس یک تفاهم نامه بین آمریکا، آلبانی و مجاهدین و با نظارت کمیساریا عالی پناهندگان به آلبان منتقل شدیم. همه ما درعراق با نمایندگان کمیساریا مصاحبه و خواهان اعزام به یک کشور آزاد برای ادامه زندگی بودیم (چیزی که در مجاهدین حتی فکر کردن به آن گناه است)اما برخلاف میل ما و بدون اطلاع ما کشور آلبانی انتخاب شد. ... مطلب کامل

  تحریم زندگی مردم، خواست دائمی مجاهدین خلق!

  دلیل این کار دردرجه ی اول عدم مساعدت مردم برای قدرت گرفتن رجوی از یک طرف ونشان دادن چراغ سبز به جهانخواران است که دشمنی حیوانی نسبت به مردم ایران دارند که درصدد کسب استقلال وشکوفائی کشور خودشان بوده وهستند! حکومت ایران قسمت مهم این درآمد را صرف رفاه مردم میکرد والبته ممکن هم هست که قسمتی ازاین درآمدها- چنانکه درسراسر جهان مرسوم است – صرف لیفت ولیس ... مطلب کامل

  تحریم زندگی مردم، خواست دائمی مجاهدین خلق!

  آلمان تظاهرات فرقه رجوی در برلین را لغو کرد محمد کرمی، وبلاگ عیاران، پاریس، دوازدهم ژوئن ۲۰۱۹:… سران فرقۀ رجوی بر آن شدند که این خود نمائی به ادعای از قبل اعلام شده اش! «صدهزار نفری»! سالانه را به صورت تظاهرات در دو کشور اروپائی یعنی  در بلژیک (بروکسل) در تاریخ ۱۵ ژوئن و آلمان (برلین) در تاریخ ۲۲ ژوئن با اختلاف یک هفته از هم ... مطلب کامل

  تحریم زندگی مردم، خواست دائمی مجاهدین خلق!

  اين ها همه ضربات كارى است كه بر پيكره فرسوده اين فرقه تروريستى وارد شده و بيش از پيش تشكيلات آن ها را در باطلاق تناقض و از هم پاشيدگى و فرار اعضاء، قرار مي دهد و آن قدر كه مسعود رجوى فرارى و بزدل، شخصاً پيام داده و سال ٢٠٢١ را سال سرنگونى إعلام كرده است، كسى نيست به اين آغا و خانم مفلوك وبى اعتبار، ... مطلب کامل

  نامه سرگشاده آقای احسان بیدی به رئیس کمیساریای عالی پناهندگان

  گفته شده است تا پایان مارس ۲۰۱۹ علاوه بر ندادن کمک هزینه مالی، تمامی خدمات اجتماعی و مدنی از ما سلب میشود که دقیقا همین اتفاق افتاده است. طبق گفته های مترجمین کمیساریای عالی پناهدگان  قرار بود که دولت آلبانی از ما حمایت و خدمات اجتماعی، درمانی و مدنی را ادامه بدهد که این چنین نیز نشده است. متاسفانه شنیده شده است که کمیساریای عالی پناهندگان  بخاطر قطعی شدن کمک از طرف ... مطلب کامل

  بلژیک اشتباه فرانسه را تکرار نکند

  بعنوان عضو سابق این فرقه باید تاکید کنم که حضور آنها در بلژیک یکی از بزرگترین تهدیدات در حال حاضر برای کشورمان  و اتحادیه اروپاست. بعد از مخالفت فرانسه، اکنون آنها تلاش می‌کنند مرکز فرماندهی شان را به شهر ما منتقل کنند و در این راستا بسیاری از اعضای خود را از آلبانی و فرانسه به  بروکسل منتقل کرده اند. با کمال احترام می خواهم توجه عاجل ... مطلب کامل

  علی هاجری: میخی بر تابوت ویلپنت و فرقه مجاهدین خلق

  در این بین مزد بگیران و جیره خوران کم نبودند امثال بولتون و جولیانی و یک دوجین از اینها که بعد از توجیه اولیه توسط خانم رئیس جمهور روی سن آمده یکی پس از دیگری به ایراد سخنرانی می پرداختند البته ناگفته نمانده که در قسمت جایگاه افراد شرکت کننده آمریکایی ها در جلو قرار داشتند و از اولین سخنرانها بودند و البته ناگفته نمانده همه سخنرانها هیچ ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  سایت ایران قلم از انتشار مطالب و مقالاتی که در آن کلمات توهین آمیز استفاده شده، معذور است.

  مسئولیت مطالب درج شده بر عهده نویسندگان می باشد

  تمام حقوق این سایت برای © 2019 ايران قلم. محفوظ است.
  marmaris escort - marmaris bayan escort - escort marmaris - marmaris escort bayan -